REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa przedwstępna - jak skutecznie zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy?

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Umowa przedwstępna - jak skutecznie zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy?
Umowa przedwstępna - jak skutecznie zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy?

REKLAMA

REKLAMA

Umowa przedwstępna pozwala na skuteczne zabezpieczenie interesów firmy. Ekspert, krok po kroku, wyjaśnia jak powinna wyglądać umowa przedwstępna.

Umowa przedwstępna jest powszechnie wykorzystywana m.in. w obrocie nieruchomościami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować ją również w obrocie profesjonalnym, tzn. z udziałem przedsiębiorców. W wielu przypadkach przedsiębiorcy nie mogą od razu zawrzeć umowy definitywnej, na przykład jeżeli surowce, niezbędne do prowadzonej produkcji nie zostały jeszcze wytworzone. Przedsiębiorca posługując się prawidłowo sformułowaną i zabezpieczoną zadatkiem umową przedwstępną, może zapewnić sobie np. terminowe dostawy, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jest to, moim zdaniem, jeden z najprostszych instrumentów ograniczenia ryzyka gospodarczego. Co ważne, posługiwanie się umową przedwstępną jest znacznie łatwiejsze i mniej sformalizowane niż wekslem.

REKLAMA

Jaka powinna być forma umowy przedwstępnej?

W praktyce umowa przedwstępna może mieć postać  odrębnej umowy albo klauzuli w innej umowie (np. uprawnienie leasingobiorcy do nabycia leasingowanego przedmiotu).

Zobacz: Niedozwolone postanowienia umowne – kto może wytoczyć powództwo?

Co powinna zawierać umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna została uregulowana w kodeksie cywilnym, w art. 389 § 1. Zgodnie z tym przepisem umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.  Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 października 2008 r. II CSK 215/2008 stwierdził, że poza postanowieniami przedmiotowo istotnymi (a więc takimi, które   muszą koniecznie znaleźć się w umowie) strony mogą wprowadzić do umowy przedwstępnej dodatkowe postanowienia, których niewykonanie uzasadnia skorzystanie z umownego prawa odstąpienia od tej umowy.

Czy umowa przedwstępna może poprzedzać zawarcie każdej umowy?

Na to pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. W nauce prawa przyjmuje się, że umowa przedwstępna może poprzedzać zawarcie każdej umowy. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 października 2010 r. II CSK 219/2010 stwierdził, że dopuszczalne jest zawarcie umowy przedwstępnej zobowiązującej do zawarcia kolejnej umowy przedwstępnej (art. 389 k.c.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jakie są skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe?

Jaki jest termin zawarcia umowy przyrzeczonej?

Termin ten powinien być oznaczony w umowie przedwstępnej. § 2 art. 389 kodeksu stanowi, że jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Jakie są skutki niewykonania umowy przedwstępnej?

Zgodnie z art. 390. § 1 jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.  Często, w celu uproszczenia realizacji ewentualnych roszczeń, stosuje się zadatek.

A może zadatek?

W związku z tym, że sądowe dochodzenia naprawienia szkody jest zazwyczaj problematyczne i długotrwałe, strony umacniają swoje zobowiązanie zadatkiem. Zadatek został uregulowany w  art. 394 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Jak zauważył Sąd Najwyższy (VI ACa 717/2006) sprawy o zadatek dotyczą zwykle tego, która strona zawiniła, gdyż to ona musi go zwracać bądź płacić w podwójnej wysokości. Bywa jednak, że sama umowa jest nieważna i wtedy strony zwracają sobie to, co świadczyły. W toku swojej praktyki zauważyłem, że zadatek często bywa mylony z zaliczką. 

Zobacz:

Przede wszystkim należy podkreślić, że zaliczka, w przeciwieństwie do zadatku, nie nadaje się do umacniania zobowiązań. Nie mają do niej bowiem zastosowania zasady dotyczące przepadku zadatku lub obowiązku jego zwrotu w podwójnej wysokości. Losy zaliczki w razie niedojścia do skutku umowy determinuje art. 494 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. 

Dlaczego forma umowy przedwstępnej ma kluczowe znaczenie?

REKLAMA

Jeżeli umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej. W związku z tym ważne jest możliwie dokładne opisanie w umowie przedwstępnej obowiązków stron. Sąd Najwyższy w Wyroku z dnia 21 stycznia 2009 r. III CSK 268/2008 stwierdził, że w postępowaniu sądowym, którego przedmiotem jest realizacja roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej, sąd ustala treść tej umowy na podstawie odpowiednich postanowień zawartych w umowie przedwstępnej.

W razie potrzeby uzupełnia ich treść postanowieniami wynikającymi z przepisów dyspozycyjnych, zasad współżycia społecznego lub ustalonych zwyczajów, dokonując wykładni umowy przedwstępnej zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 65 kc. W wyniku tych zabiegów sądu orzeczenie zastępujące umowę przyrzeczoną może nie pokrywać się ściśle z treścią poszczególnych postanowień umowy przedwstępnej.

Jaki jest termin przedawnienia?

Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne

Polecamy: Umowa o współpracy między firmami

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA