REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa przedwstępna - jak skutecznie zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy?

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Umowa przedwstępna - jak skutecznie zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy?
Umowa przedwstępna - jak skutecznie zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy?

REKLAMA

REKLAMA

Umowa przedwstępna pozwala na skuteczne zabezpieczenie interesów firmy. Ekspert, krok po kroku, wyjaśnia jak powinna wyglądać umowa przedwstępna.

Umowa przedwstępna jest powszechnie wykorzystywana m.in. w obrocie nieruchomościami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować ją również w obrocie profesjonalnym, tzn. z udziałem przedsiębiorców. W wielu przypadkach przedsiębiorcy nie mogą od razu zawrzeć umowy definitywnej, na przykład jeżeli surowce, niezbędne do prowadzonej produkcji nie zostały jeszcze wytworzone. Przedsiębiorca posługując się prawidłowo sformułowaną i zabezpieczoną zadatkiem umową przedwstępną, może zapewnić sobie np. terminowe dostawy, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jest to, moim zdaniem, jeden z najprostszych instrumentów ograniczenia ryzyka gospodarczego. Co ważne, posługiwanie się umową przedwstępną jest znacznie łatwiejsze i mniej sformalizowane niż wekslem.

REKLAMA

Jaka powinna być forma umowy przedwstępnej?

W praktyce umowa przedwstępna może mieć postać  odrębnej umowy albo klauzuli w innej umowie (np. uprawnienie leasingobiorcy do nabycia leasingowanego przedmiotu).

Zobacz: Niedozwolone postanowienia umowne – kto może wytoczyć powództwo?

Co powinna zawierać umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna została uregulowana w kodeksie cywilnym, w art. 389 § 1. Zgodnie z tym przepisem umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.  Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 października 2008 r. II CSK 215/2008 stwierdził, że poza postanowieniami przedmiotowo istotnymi (a więc takimi, które   muszą koniecznie znaleźć się w umowie) strony mogą wprowadzić do umowy przedwstępnej dodatkowe postanowienia, których niewykonanie uzasadnia skorzystanie z umownego prawa odstąpienia od tej umowy.

Czy umowa przedwstępna może poprzedzać zawarcie każdej umowy?

Na to pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. W nauce prawa przyjmuje się, że umowa przedwstępna może poprzedzać zawarcie każdej umowy. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 października 2010 r. II CSK 219/2010 stwierdził, że dopuszczalne jest zawarcie umowy przedwstępnej zobowiązującej do zawarcia kolejnej umowy przedwstępnej (art. 389 k.c.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jakie są skutki zawarcia umowy o świadczenie niemożliwe?

Jaki jest termin zawarcia umowy przyrzeczonej?

Termin ten powinien być oznaczony w umowie przedwstępnej. § 2 art. 389 kodeksu stanowi, że jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Jakie są skutki niewykonania umowy przedwstępnej?

Zgodnie z art. 390. § 1 jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania.  Często, w celu uproszczenia realizacji ewentualnych roszczeń, stosuje się zadatek.

A może zadatek?

W związku z tym, że sądowe dochodzenia naprawienia szkody jest zazwyczaj problematyczne i długotrwałe, strony umacniają swoje zobowiązanie zadatkiem. Zadatek został uregulowany w  art. 394 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. Jak zauważył Sąd Najwyższy (VI ACa 717/2006) sprawy o zadatek dotyczą zwykle tego, która strona zawiniła, gdyż to ona musi go zwracać bądź płacić w podwójnej wysokości. Bywa jednak, że sama umowa jest nieważna i wtedy strony zwracają sobie to, co świadczyły. W toku swojej praktyki zauważyłem, że zadatek często bywa mylony z zaliczką. 

Zobacz:

Przede wszystkim należy podkreślić, że zaliczka, w przeciwieństwie do zadatku, nie nadaje się do umacniania zobowiązań. Nie mają do niej bowiem zastosowania zasady dotyczące przepadku zadatku lub obowiązku jego zwrotu w podwójnej wysokości. Losy zaliczki w razie niedojścia do skutku umowy determinuje art. 494 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. 

Dlaczego forma umowy przedwstępnej ma kluczowe znaczenie?

REKLAMA

Jeżeli umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy, strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej. W związku z tym ważne jest możliwie dokładne opisanie w umowie przedwstępnej obowiązków stron. Sąd Najwyższy w Wyroku z dnia 21 stycznia 2009 r. III CSK 268/2008 stwierdził, że w postępowaniu sądowym, którego przedmiotem jest realizacja roszczenia o zawarcie umowy przyrzeczonej, sąd ustala treść tej umowy na podstawie odpowiednich postanowień zawartych w umowie przedwstępnej.

W razie potrzeby uzupełnia ich treść postanowieniami wynikającymi z przepisów dyspozycyjnych, zasad współżycia społecznego lub ustalonych zwyczajów, dokonując wykładni umowy przedwstępnej zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 65 kc. W wyniku tych zabiegów sądu orzeczenie zastępujące umowę przyrzeczoną może nie pokrywać się ściśle z treścią poszczególnych postanowień umowy przedwstępnej.

Jaki jest termin przedawnienia?

Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne

Polecamy: Umowa o współpracy między firmami

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  REKLAMA

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  REKLAMA

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA