REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty

Monika Pązik

REKLAMA

Prawidłowe wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty skutkuje utratą jego mocy. Sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty należy wnieść w terminie dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu. Aby sprzeciw został wniesiony prawidłowo należy spełnić wszystkie wymogi formalne. Jak w praktyce wygląda prawidłowe jego wniesienie?

Sprzeciw od nakazu zapłaty jest formą obrony pozwanego w postępowaniu upominawczym. Skuteczne jego wniesienie zapobiega uprawomocnieniu się nakazu zapłaty i powoduje utratę jego mocy. Sprzeciw traktowany jest jak pismo procesowe, zatem musi spełniać wszystkie wymogi formalne pisma procesowego. Powinien zostać wniesiony w formie pisemnej, a jeżeli pozew został wniesiony na formularzu urzędowym to sprzeciw również należy złożyć na takim formularzu. Ważne jest, aby pozwany w sprzeciwie zawarł wszystkie konieczne elementy, w tym:

REKLAMA


- czy pozwany zaskarża nakaz w całości, czy w części,


- przedstawienie zarzutów,


- okoliczności faktyczne,


- dowody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Pozwany powinien mieć na względzie, że sąd pominie spóźnione dowody i twierdzenia. Istnieje jednak możliwość, że sąd nie dokona pominięcia, jeżeli pozwany udowodni, że spóźnienie nie nastąpiło z jego winy.


Zobacz:
Bezskuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty


Wymogi prawidłowego wniesienia


Ustawowy termin do wniesienia sprzeciwu wynosi dwa tygodnie doręczenia nakazu zapłaty oraz musi zostać wniesiony do właściwego sądu. Sąd ma obowiązek zbadania, czy sprzeciw został wniesiony z zachowaniem wymaganego terminu, czy jest on dopuszczalny i czy zostały zachowane wymogi formalne. W przypadku wystąpienia braków formalnych sąd zwraca się do pozwanego o dopełnienie tych braków. W przypadku nieprawidłowego złożenia sąd odrzuca sprzeciw w całości. Sąd Najwyższy wskazał, że w sytuacji, kiedy sprzeciw został złożony w imieniu pozwanego i podpisany przez osobę, która nie mogła być pełnomocnikiem, chociaż za takiego się uważała, należy wdrożyć postępowanie przewidziane w art. 130 § 1 k.p.c., bowiem sprzeciw nie zachowuje warunków formalnych (postanowienie z dnia 2 sierpnia 2007 r., V CZ 72/07).


Skutki prawidłowego wniesienia


Skuteczne wniesienie sprzeciwu powoduje utratę mocy nakazu zapłaty (art. 505 § 1 k.p.c.). Wobec tego przewodniczący wyznacza termin rozprawy i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu wraz z wezwaniem na rozprawę. Zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 2005 r. (III CK 155/04) w postępowaniu upominawczym w żadnym wypadku nie może dojść do uchylenia nakazu zapłaty, bowiem przez skuteczne wniesienie sprzeciwu nakaz traci moc. W przypadku zaskarżenia części nakazu, prawidłowo wniesiony sprzeciw powoduje, że w tej części nakaz zapłaty traci moc. Po wniesieniu sprzeciwu w toczącym się postępowaniu może zostać wydany wyrok zaoczny. Należy pamiętać, że to postępowanie toczy się zgodnie ogólnymi regułami prowadzenia spraw przed sądem pierwszej instancji. Oznacza to, że nie będzie to już postępowanie upominawcze. Warto zaznaczyć, że niewniesienie sprzeciwu skutkuje uprawomocnieniem się nakazu zapłaty.

 
Zadaj pytanie:
Forum Moja Firma - Działalność gospodarcza

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA