REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezskuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty

REKLAMA

Nie może być tak, że proces rozpoczyna się przeciwko jednemu pozwanemu, a toczyć się ma dalej przeciwko innemu, który z zobowiązaniem nie miał nic wspólnego. Skoro pozwanymi byli wspólnicy spółki cywilnej, a więc osoby fizyczne, tylko o­ni mieli prawo do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty, a nie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, którą potem utworzyli.
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krynicy jest zarządcą budynku, w którym przeprowadzono remont i modernizację kotłowni. Z tytułu tego remontu zobowiązało ono Mariana S. i Zenona Sz. – właścicieli wyodrębnionego lokalu (wówczas wspólników spółki cywilnej Atma) – do zapłaty 40 tys. zł. Ponieważ nie płacili, Przedsiębiorstwo wystąpiło przeciwko nim – jako wspólnikom spółki cywilnej – do sądu o wydanie nakazu zapłaty. Sąd nakaz wydał, ale w międzyczasie spółka przekształciła się w jawną i została wniesiona jako aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o takiej samej nazwie Atma (utworzyła ona filię z pozwanymi jako wspólnikami). Nakaz został doręczony każdemu z pozwanych, ale sprzeciw od niego wniosła Atma sp. z o.o. Sprawa przeszła do postępowania w normalnym trybie, a sąd I instancji nakaz uchylił i oddalił powództwo.

Powód odwołał się, a sąd II instancji stwierdził, że postępowanie przed sądem I instancji było nieważne. Atma sp. z o.o. nie była stroną procesu, a wniosła sprzeciw, pozwani zaś nią byli i sprzeciwu nie wnieśli. Wobec tego sprzeciw spółki był bezskuteczny i nakaz się uprawomocnił. Pozwani nie zgodzili się z tym i wnieśli kasację. Podnosili w niej przede wszystkim, że pozew powinna wnieść wspólnota budynku albo Przedsiębiorstwo, ale przez nią upoważnione, tymczasem upoważnienia nie było, a wspólnota nigdy nie przystąpiła do procesu. A więc apelację wniósł podmiot nieuprawniony, stąd nie powinna być rozpatrzona i uchylenie nakazu jest skuteczne. Naruszona bowiem została zasada kontradyktoryjności procesu i równości stron, gdyż sąd nie zauważył nieważności postępowania po stronie powoda, a po stronie pozwanych zauważył.

Sąd Najwyższy nie podzielił jednak tego poglądu i kasację oddalił. Sędzia Józef Frąckowiak w ustnym uzasadnieniu powiedział, że sąd apelacyjny miał rację stwierdzając nieważność postępowania przed sądem I instancji, bo sprzeciw zgłosił podmiot, który nie brał udziału w procesie. To jest niedopuszczalne. Wyjaśnił także, iż z akt sprawy wynika, że co prawda apelację podpisał pracownik powoda, ale Przedsiębiorstwo miało upoważnienie wspólnoty do występowania w sprawie. Nie ma to jednak znaczenia w sytuacji, gdy postępowanie przed sądem I instancji było nieważne, a więc nakaz jest prawomocny.
Sygn. akt III CK 312/05

Marta Pionkowska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA