REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stosowanie kary umownej w umowie o zakazie konkurencji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maria Szadkowska
zakaz konkurencji
zakaz konkurencji
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku ustania stosunku pracy pracodawca w uzasadnionych interesem prowadzonej działalności przypadkach może zadecydować o podpisaniu z odchodzącym pracownikiem umowy o zakazie konkurencji zawierającej karę umowną za złamanie zakazu.

Podpisanie umowy – informacje ogólne

Umowa o zakaz konkurencji jest coraz popularniejsza, ponieważ gwarantuje pracodawcy „lojalność” pracownika wobec informacji istotnych dla prowadzenia przedsiębiorstwa. Kontrakt taki zazwyczaj dotyczy pracowników mających dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Umowa taka może być zawarta podczas trwania stosunku pracy lub przy jego nawiązywaniu, ale tylko za dobrowolną zgodą stron. Nie można zawrzeć tego rodzaju umowy przy po ustaniu stosunku pracy.

REKLAMA

Zasady ogólne

Teoretycznie pracodawca może dochodzić odszkodowania za działalność konkurencyjną nawet bez podpisywania tego rodzaju umowy na podstawie art. 471 kodeksu cywilnego oraz art. 300 Kodeksu pracy. W praktyce jest to rzadko stosowana droga dochodzenia, ponieważ w takim przypadku pracodawca musi udowodnić nie tylko fakt naruszenia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, ale także szkodę wyrządzoną tym zachowaniem przedsiębiorcy. 

Niedozwolone klauzule w umowie – co robić?

Co zawiera umowa o zakazie konkurencji?

Umowa antykonkurencyjna musi zawierać okres jej obowiązywania oraz wysokość odszkodowania przysługującego pracownikowi za czas, gdy nie będzie podejmował zatrudnienia w konkurencyjnej firmie. Zgodnie z kodeksem pracy odszkodowanie takie nie może być niższe niż 25% wysokości pensji, którą otrzymywał, gdy był zatrudniony. Odszkodowanie można wypłacić w miesięcznych ratach jak również jednorazowo. Z zasady jednak wersja pierwsza jest korzystniejsza, ponieważ, pracodawca ma pewnego rodzaju stalą kontrolę nad byłym pracownikiem.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kara umowna

Dogodne dla pracodawcy chcącego chronić interesy firmy przed działaniem nieuczciwym pracowników wydaje się zastrzeżenie w umowie, iż w wyniku powstania szkody powstałej w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania pracownik będzie zmuszony do zapłaty określonej kwoty pieniędzy. Kara ta przysługuje bez względu na wysokość faktycznie poniesionej szkody, ale równocześnie nie powinna być rażąco wyższa niż odszkodowanie przyznane pracownikowi. Trudno oszacować wysokość strat za szkodę, o której powstaniu możemy tylko spekulować, dlatego tez dochodzi czasem do zawyżania kar umownych do wysokości sprzecznych z zasadami sprawiedliwości a także współżycia społecznego. Należy wspomnieć, iż kara dotyczy nie tylko zupełnego nie wywiązania się z umowy, ale także nienależytego wywiązania się z niej, co spowodowało szkodę. Nakłada to na byłego pracownika swoistego rodzaju podwójny obowiązek nie tylko nie podejmowania działalności konkurencyjnej, ale także nie oddziaływania w żaden inny niekorzystny sposób powiązany z takową działalnością. Pracownik może domagać się zmniejszenia kary, jeśli część zobowiązania spełnił. Dodatkowo kara umowna będzie przysługiwać pracodawcy nawet, jeśli nie poniesie szkody z tytułu złamania zakazu na podstawie art. 484 § 1 K.c.

Wygaśnięcie zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Często występuje problem dokładnego określenia, co możemy nazwać działalnością konkurencyjną dla konkretnego rodzaju pracodawcy a co jest już zbyt szeroką interpretacją łamiąca prawo byłego pracownika do podjęcia nowej pracy.  Największych trudności dostarczają firmy prowadzące bardzo szeroką i zróżnicowaną działalność gospodarczą, bowiem zamykałyby pracownikowi wyspecjalizowanemu nawet w wielu dziedzinach podjęcie nowej pracy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA