REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stosowanie kary umownej w umowie o zakazie konkurencji

Maria Szadkowska
zakaz konkurencji
zakaz konkurencji
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku ustania stosunku pracy pracodawca w uzasadnionych interesem prowadzonej działalności przypadkach może zadecydować o podpisaniu z odchodzącym pracownikiem umowy o zakazie konkurencji zawierającej karę umowną za złamanie zakazu.

Podpisanie umowy – informacje ogólne

Umowa o zakaz konkurencji jest coraz popularniejsza, ponieważ gwarantuje pracodawcy „lojalność” pracownika wobec informacji istotnych dla prowadzenia przedsiębiorstwa. Kontrakt taki zazwyczaj dotyczy pracowników mających dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Umowa taka może być zawarta podczas trwania stosunku pracy lub przy jego nawiązywaniu, ale tylko za dobrowolną zgodą stron. Nie można zawrzeć tego rodzaju umowy przy po ustaniu stosunku pracy.

REKLAMA

Zasady ogólne

Teoretycznie pracodawca może dochodzić odszkodowania za działalność konkurencyjną nawet bez podpisywania tego rodzaju umowy na podstawie art. 471 kodeksu cywilnego oraz art. 300 Kodeksu pracy. W praktyce jest to rzadko stosowana droga dochodzenia, ponieważ w takim przypadku pracodawca musi udowodnić nie tylko fakt naruszenia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, ale także szkodę wyrządzoną tym zachowaniem przedsiębiorcy. 

Niedozwolone klauzule w umowie – co robić?

Co zawiera umowa o zakazie konkurencji?

Umowa antykonkurencyjna musi zawierać okres jej obowiązywania oraz wysokość odszkodowania przysługującego pracownikowi za czas, gdy nie będzie podejmował zatrudnienia w konkurencyjnej firmie. Zgodnie z kodeksem pracy odszkodowanie takie nie może być niższe niż 25% wysokości pensji, którą otrzymywał, gdy był zatrudniony. Odszkodowanie można wypłacić w miesięcznych ratach jak również jednorazowo. Z zasady jednak wersja pierwsza jest korzystniejsza, ponieważ, pracodawca ma pewnego rodzaju stalą kontrolę nad byłym pracownikiem.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kara umowna

Dogodne dla pracodawcy chcącego chronić interesy firmy przed działaniem nieuczciwym pracowników wydaje się zastrzeżenie w umowie, iż w wyniku powstania szkody powstałej w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania pracownik będzie zmuszony do zapłaty określonej kwoty pieniędzy. Kara ta przysługuje bez względu na wysokość faktycznie poniesionej szkody, ale równocześnie nie powinna być rażąco wyższa niż odszkodowanie przyznane pracownikowi. Trudno oszacować wysokość strat za szkodę, o której powstaniu możemy tylko spekulować, dlatego tez dochodzi czasem do zawyżania kar umownych do wysokości sprzecznych z zasadami sprawiedliwości a także współżycia społecznego. Należy wspomnieć, iż kara dotyczy nie tylko zupełnego nie wywiązania się z umowy, ale także nienależytego wywiązania się z niej, co spowodowało szkodę. Nakłada to na byłego pracownika swoistego rodzaju podwójny obowiązek nie tylko nie podejmowania działalności konkurencyjnej, ale także nie oddziaływania w żaden inny niekorzystny sposób powiązany z takową działalnością. Pracownik może domagać się zmniejszenia kary, jeśli część zobowiązania spełnił. Dodatkowo kara umowna będzie przysługiwać pracodawcy nawet, jeśli nie poniesie szkody z tytułu złamania zakazu na podstawie art. 484 § 1 K.c.

Wygaśnięcie zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Często występuje problem dokładnego określenia, co możemy nazwać działalnością konkurencyjną dla konkretnego rodzaju pracodawcy a co jest już zbyt szeroką interpretacją łamiąca prawo byłego pracownika do podjęcia nowej pracy.  Największych trudności dostarczają firmy prowadzące bardzo szeroką i zróżnicowaną działalność gospodarczą, bowiem zamykałyby pracownikowi wyspecjalizowanemu nawet w wielu dziedzinach podjęcie nowej pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA