reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Czy wysokość wynagrodzenia pracownika jest tajemnicą?

Czy wysokość wynagrodzenia pracownika jest tajemnicą?

W przepisach prawa pracy nie ma jednoznacznych przepisów dotyczących ochrony informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika. W sytuacji tej należy odnosić się do przepisów prawa cywilnego, dotyczących ochrony dóbr osobistych. Do tych bowiem należy informacja o wysokości wynagrodzenia pracownika.

Informacja o wynagrodzeniu jako dobro osobiste pracownika

Tajemnica wysokości wynagrodzenia nie jest wymieniona w katalogu chronionych dóbr osobistych zawartych w kodeksie cywilnym. Jednak katalog ten nie jest zamknięty. W sprawie ochrony informacji o wynagrodzeniu wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z 16 lipca 1993 r. (sygn. akt I PZP 28/93). Wskazał w niej, że ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego pensji może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu art. 23 i 24 k.c. Sąd Najwyższy uznał również, że zaliczenie prawa do wynagrodzenia do sfery prywatności pracownika zależy od kilku czynników. Chodzi tu m.in. o zwyczaje panujące w konkretnym zakładzie, jego wielkość, panujące stosunki społeczne oraz gospodarcze. Uznaje się jednak, że pracodawca bezwzględnie powinien wstrzymać się z ujawnianiem wysokości zarobków podwładnego, jeśli ten wyraźnie się na to nie zgadza.

Minimalne wynagrodzenie w 2014 roku wzrośnie o 80 zł

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Potrącenia z wynagrodzenia

Tajemnicą objęte jest nie tylko wynagrodzenia, ale również wszelakie potrącenia, takie jak sumy egzekwowane na świadczenia alimentacyjne, bądź na inne należności lub kary pieniężne. Informacje te również nie mogą być ujawniane przez pracodawcę.

Zakaz podawania do wiadomości wysokości wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika nie obejmuje tabel wynagradzania, które mogą określać zakres wysokości przysługujących wypłat w zależności np. od zajmowanego stanowiska lub posiadanych kwalifikacji. Nie można mówić w takiej sytuacji o łamaniu tajemnicy, gdyż informacja taka nie jest podawana indywidualnie o konkretnym pracowniku.

Egzekucja zaległości podatkowych z wynagrodzenia

Kogo obejmuje tajemnica?

Nie tylko pracodawca jest objęty tajemnicą wysokości wynagrodzenia. Tajemnica ta obejmuje również kadrowców i pracowników działu kadr, którzy zajmują się wypłacaniem wynagrodzeń.

Zdarza się, że pracodawcy zobowiązują swoich pracowników do nieujawniania innym współpracownikom, ile zarabiają. Jednak działanie takie jest nieuprawnione, bowiem to do zatrudnionych należy dysponowanie informacjami o swoich wrażliwych danych. Co więcej zobowiązanie takie mogłoby czynić niemożliwym dochodzenie roszczeń z tytułu nierównego zatrudniania w ramach jednego zakładu pracy.

Terminowe umowy o pracę maksymalnie na 24 miesiące

Co może żądać pracownik?

Pracownik, którego tajemnica wynagrodzenia jest naruszana, może żądać zaniechania ujawniania informacji o jego płacy, chyba że takie działanie nie jest bezprawne. Może on także żądać, żeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności złożyła odpowiednie oświadczenie.

Pracownik może również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy na wskazany cel społeczny. W przypadku zaistnienia szkody można żądać jej naprawienia.

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama