| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Kto jest pracodawcą w spółce jawnej – spółka, czy jej wspólnicy?

Kto jest pracodawcą w spółce jawnej – spółka, czy jej wspólnicy?

Zarówno spółki kapitałowe, jak i spółki jawne zatrudniają także pracowników. Z tego tytułu mogą wyniknąć spory na tle umowy o pracę, kwestii dotyczących zatrudnienia, czy też wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w spółce. Powstaje w związku z tym wątpliwość, kto jest pracodawcą w spółce jawnej jako spółce osobowej – spółka, czy jej wspólnicy?

Zdarza się często, że w spółce jawnej, która zatrudnia pracowników pojawiają się spory na tle kwestii związanych np. z wynagrodzeniem, godzinami nadliczbowymi, przyznawaniem premii. Jeśli pracodawca i pracownik nie dojdą do porozumienia pracownik składa pozew do sądu pracy o zasądzenie danego roszczenia, np. wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Spółka osobowa, w tym spółka jawna ma prawo we własnym imieniu nabywać prawa, np. własność nieruchomości, zaciągać zobowiązania, np. finansowe, składać pozwy do sądu; spółka jawna może być także pozwana. Wynika to z art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych – k.s.h. Zgodnie natomiast z art. 8 § 2 k.s.h. spółka osobowa, a więc także spółka jawna prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Oznacza to, że w wobec osób trzecich podmiotem, który działa jest sama spółka, a nie jej wspólnicy.

Przeczytaj również: Jakie prawa ma mniejszościowy wspólnik w spółce z o. o.?

W przypadku więc spółki jawnej pracodawcą jest spółka jawna. Jeśli więc spór dotyczy sporu na tle umowy o pracę, to w pozwie skierowanym do sądu należy podać spółkę jawną, a nie poszczególnych wspólników jako pracodawcę.

Polecamy serwis Wynagrodzenia

Spółka jawna przejęła zakład pracy prowadzony wcześniej przez spółkę cywilną. Kto stał się nowym pracodawcą dla dotychczasowych pracowników – spółka jawna, czy też wspólnicy tej spółki?
Zgodnie z art. 23¹ § 1 Kodeksu pracy w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on – z mocy prawa – stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to, że spółka jawna, a nie jej poszczególni wspólnicy stała się (z dniem przejęcia) stroną stosunków pracy z dotychczasowymi pracownikami tego zakładu pracy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »