reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Czy wspólnik spółki jawnej otrzymuje wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki?

Czy wspólnik spółki jawnej otrzymuje wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki?

Prowadzenie spółki jawnej jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem każdego wspólnika spółki osobowej. Czy za prowadzenie sprawy spółki należy się wspólnikom wynagrodzenie? Jakie są skutki otrzymania wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki?

Wspólnik spółki jawnej za prowadzenie spraw spółki nie otrzymuje wynagrodzenia, co wynika z art. 46 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Prowadzenie spraw spółki jawnej jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem każdego ze wspólników (art. 39 § 1 k.s.h.).

Prowadzić sprawy spółki jawnej może jeden albo kilku wspólników na podstawie:

  • umowy spółki lub
  • uchwały wspólników.

Dowiedz się Co to jest prawo poboru?

Jeżeli prowadzenie spraw spółki jawnej zostało powierzone jednemu lub kilku wspólnikom spółki jawnej wówczas pozostali wspólnicy są wyłączeni z prowadzenia spraw spółki (art. 40 § 1 k.s.h.).
Każdy ze wspólników spółki jawnej może bez wcześniejszej uchwały wspólników prowadzić sprawy, które nie przekraczają tzw zwykłych czynności spółki. Czynnością, która przekracza zakres zwykłych czynności spółki są kwestie związane z zaciąganiem poważnych zobowiązań przez spółkę kredytu, pożyczki, zakup nieruchomości. Natomiast jeśli przed załatwieniem sprawy, które należy do zakresu tzw zwykłych spraw spółki jeden ze wspólników wyrazi swój sprzeciw do dokonania tych czynności, wówczas do tego, aby czynność ta została dokonana wymaga jest wcześniejsza uchwała wspólników.

Co istotne, jeśli wspólnik spółki jawnej pobiera pieniądze ze środków, które należą do spółki musi wykazać, że przeznaczył je na cele spółki. Jeśli wspólnik nie wykaże, że przeznaczył środki na prowadzenie spraw spółki, jest zobowiązany zwrócić pieniądze na rzecz spółki.

Wspólnicy spółki jawnej są zobowiązani do prowadzenia spraw spółki. Co należy rozumieć pod pojęciem „prowadzenie spraw spółki”?
Prowadzenie spraw spółki jawnej, o którym mówią przepisy kodeksu spółek to m.in. utrzymywanie kontaktów zewnętrznych, np. prowadzenie korespondencji, zawieranie umów, reprezentowanie spółki w urzędzie, a także wobec kontrahentów.

Polecamy serwis Wynagrodzenia

Do prowadzenia przez wspólnika spraw spółki stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia, czyli art. 734-751 tego Kodeksu. W myśl przepisów Kodeksu cywilnego niezależnie od tego, czy zleceniobiorca pełni swoje obowiązki odpłatnie lub darmowo, jest obowiązany dołożyć należytej staranności przy wykonywaniu swoich zadań oraz odpowiada za szkodę wyrządzoną zleceniodawcy, w tym wypadku spółce jawnej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Każdy ze wspólników spółki jawnej może bez wcześniejszej uchwały wspólników prowadzić sprawy, które nie przekraczają tzw zwykłych czynności spółki.
Każdy ze wspólników spółki jawnej może bez wcześniejszej uchwały wspólników prowadzić sprawy, które nie przekraczają tzw zwykłych czynności spółki.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama