REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest prawo poboru?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Prawo poboru to warunkowe prawo podmiotowe, przysługujące akcjonariuszom spółki wobec spółki.
Prawo poboru to warunkowe prawo podmiotowe, przysługujące akcjonariuszom spółki wobec spółki.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo poboru to inaczej prawo pierwszeństwa w objęciu nowych akcji w stosunku odpowiadającym liczbie posiadanych akcji. Czy wiesz co składa się na prawo poboru w spółce akcyjnej? Komu ono przysługuje? Kiedy można skorzystać z tego prawa? Jaka procedura obowiązuje w tym zakresie? Jakie obowiązki spoczywają na osobach bądź organach w związku z przysługującym akcjonariuszowi prawie poboru?

Prawo takie wynika z artykułu 433 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Instytucja ta ma na celu utrzymać dotychczasową proporcję posiadanych akcji przez akcjonariuszy oraz utrzymać układ głosów na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej. Prawo to można realizować w momencie podwyższenia kapitału zakładowego spółki akcyjnej w drodze subskrypcji zamkniętej.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo poboru to warunkowe prawo podmiotowe, przysługujące akcjonariuszom spółki wobec spółki. Warunkowość tego prawa polega na tym, że można je wykonywać, jeżeli akcjonariusze nie zostaną pozbawieni tego prawa bądź to w całości, bądź w części. Pozbawić prawa poboru może walne zgromadzenie w drodze uchwały podjętej większością 4/5 głosów, zaś samo pozbawienie tegoż prawa musi być w interesie spółki.

Jan K. i Józef N. są akcjonariuszami spółki X. Obaj posiadają po 50 % akcji. W wyniku subskrypcji zamkniętej mogą oni nabyć równą liczbę akcji, która odpowiada dotychczasowemu stosunkowi 50 – 50.

Przeczytaj także: Umorzenie udziałów a wyłączenie wspólnika w spółce z o. o.

Zarząd zobowiązany jest zaoferować akcjonariuszom akcje, co do których przysługuje prawo poboru w drodze ogłoszenia. Zarząd ma prawo zaniechać ogłaszania, jeśli wszystkie akcje są akcjami imiennymi. Jeżeli zarząd rezygnuje z ogłoszenia, powinien zawiadomić o treści ogłoszenia akcjonariuszy spółki wysyłając listy polecone. Akcjonariusz może wykonać prawo poboru w terminie nie krótszym niż dwa tygodnie liczonym od dnia nadania listu poleconego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nie można ustalić ceny nowych akcji poniżej ich wartości nominalnej. Natomiast istnieje możliwość ustalenia ceny wyższej. Nadwyżkę taką, zwaną agio, trzeba zgromadzić do momentu podwyższenia kapitału zakładowego i powiększać powinna ona pulę kapitału zapasowego.

Akcjonariusze mogą wykonać przysługujące im prawo poboru w terminie oznaczonym w ogłoszeniu o prawie poboru. Czynią poprzez zapis na akcje i dokonanie wpłaty w terminie i miejscu uprzednio określonym.

Zobacz: Zasady wykonywania prawa głosu w spółce akcyjnej – uprzywilejowanie, zawieszenie oraz ograniczenie prawa ...

Jeśli akcjonariusz nie jest wyłączony od prawa poboru i realizuje przysługujące mu prawo w sposób bezpośredni, wówczas akcjonariusz może wnieść zarówno wkłady pieniężne, jak i niepieniężne. Zaś gdy akcjonariusz realizuje swoje prawo przy pomocy subemitenta, wniesione przez niego wkłady mogą mieć wyłącznie charakter pieniężny. Czynności subemitenta wymagają aprobaty walnego zgromadzenia spółki akcyjnej, które podejmuje uchwałę na wniosek zarządu. Nadto wniosek ten powinien być zaakceptowany przez radę nadzorczą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA