REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym różni się pełnomocnictwo od prokury?

Gabriela Polkowska
pełnomocnictwo a prokura
pełnomocnictwo a prokura

REKLAMA

REKLAMA

O ile kwestie dotyczące pełnomocnictwa i sposobu jego udzielania nie nastręczają zwykle wielu niejasności, to prokura, będąca szczególnym przypadkiem pełnomocnictwa, jest instytucją budzącą więcej wątpliwości. Jakie są różnice między pełnomocnictwem a prokurą, komu mogą zostać udzielone oraz do jakiego typu czynności prawnych? Te i inne kwestie znajdą odzwierciedlenie w niniejszym artykule.

Istota pełnomocnictwa i prokury

Pełnomocnictwo jest rodzajem przedstawicielstwa, którego istotą jest możliwość podejmowania czynności prawnych przez przedstawiciela w imieniu osoby reprezentowanej, ze skutkiem dla tej drugiej. Mocodawca, czyli osoba, która ma być reprezentowana, udziela pełnomocnikowi umocowania poprzez złożenie oświadczenia woli o stosownej treści.

REKLAMA

Prokura z kolei jest swoistym rodzajem pełnomocnictwa, które jest dostosowane do rygorów prowadzenia działalności gospodarczej. Charakteryzuje się ona tym, że może udzielić jej jedynie przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kto może być pełnomocnikiem i prokurentem

Pełnomocnikiem może zostać jedynie osoba fizyczna mająca pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Prokurentem natomiast może zostać tylko osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Dzieje się tak ze względu na to, że instytucje prawną prokury cechować powinno szczególne zaufanie pomiędzy mocodawcą i reprezentantem, ze względu na to, że prokura dotyczy spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a zakres umocowania prokurenta oraz stopień swobody jego działania (zwłaszcza w przypadku prokurenta samoistnego) są stosunkowo szerokie.

Druk pełnomocnictwa - co musi zawierać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość substytucji

REKLAMA

Pełnomocnik może ustanawiać dalszych pełnomocników (tzw. pełnomocnictwo substytucyjne), jednak wyłącznie w sytuacji, w której możliwość ustanowienia pełnomocnictwa substytucyjnego wynika wyraźnie z treści dokumentu pełnomocnictwa, z ustawy, lub ze stosunku prawnego stanowiącego podstawę pełnomocnictwa.

Nie istnieje instytucja prokury substytucyjnej. Prokurent ma jednak możliwość ustanowienia pełnomocnika, ale tylko do poszczególnej czynności lub do danego typu czynności, przy czym pełnomocnictwo takie musi dotyczyć czynności, do których dokonywania uprawniony jest sam prokurent. Prokurent może udzielić również pełnomocnictwa ogólnego, jednak wyłącznie w sytuacji, w której odpowiednio umocuje go do tego przedsiębiorca.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa procesowego

Sposób udzielania pełnomocnictwa i prokury

Sposób udzielania pełnomocnictwa jest zróżnicowany w zależności od tego czy mocodawcą jest osoba fizyczna czy też osoba prawna. Gdy osoba, która ma występować w roli reprezentowanego jest osobą fizyczną, składa ona pełnomocnictwo poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia woli drugiej osobie fizycznej. Natomiast pełnomocnictwa w imieniu osoby prawnej udzielają jej organy, w skład których wchodzą osoby fizyczne.

Prokura może zostać udzielona jedynie przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorstwa. Rejestrem, w którym ujawnia się dane dotyczące prokury oraz jej rodzaju jest Krajowy Rejestr Sądowy.

Pełnomocnictwo dla osoby prawnej

Forma

Forma pełnomocnictwa zależy od jego rodzaju. Co do zasady może ono zostać udzielone w formie dowolnej, a nawet dorozumianej. Pełnomocnictwo ogólne musi zostać złożone w formie pisemnej pod rygorem nieważności. W przypadku kiedy pełnomocnictwo zostało udzielone do dokonania czynności prawnej, do dokonania której wymagana jest forma szczególna, to pełnomocnictwo takie także powinno być udzielone w tej samej formie (tzw. formie pochodnej).

Prokura musi zostać udzielona pod rygorem nieważności w zwykłej formie pisemnej.

Czym jest prokura samoistna?

Zakres umocowania i sposób wykonywania

REKLAMA

Zakres umocowania pełnomocnika zależy od rodzaju pełnomocnictwa oraz jego treści. Pełnomocnictwo ogólne obejmuje swym zakresem umocowanie do czynności zwykłego zarządu, czyli do codziennych czynności, takich jak na przykład zawieranie umów najmu, czy też dokonywanie czynności prawnych potrzebnych do prowadzenia konkretnej działalności. W przypadku pełnomocnictwa rodzajowego z jego treści powinien wynikać rodzaj czynności prawnych, do których podejmowania udziela się pełnomocnikowi umocowania. Jest ono udzielane do dokonywania czynności, które przekraczają zwykły zarząd. Pełnomocnictwo szczegółowe uprawnia zaś pełnomocnika do dokonania konkretnie, indywidualnie określonej w treści dokumentu pełnomocnictwa czynności prawnej.

Prokura natomiast obejmuje swym zakresem czynności sądowe i pozasądowe związane wyłącznie z działalnością przedsiębiorstwa. Ponadto istotne ograniczenia uprawnień prokurenta reguluje art. 1093 k.c., który stanowi, że prokura nie obejmuje czynności takich jak zbycie przedsiębiorstwa, dokonanie czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości. Do powyższych czynności zgodnie z wolą ustawodawcy istnieje wymóg udzielenia pełnomocnictwa do poszczególnych czynności prawnych.

Pełnomocnik działa w imieniu swego mocodawcy samodzielnie. Swoboda działania prokurenta natomiast zależy od rodzaju udzielonej prokury. Prokurent samoistny działa w imieniu spółki wraz członkiem zarządu albo w sposób samodzielny. W przypadku prokury łącznej natomiast mocodawca powinien określić zakres czynności prawnych, przy podejmowaniu których istnieje wymóg współdziałania kilku prokurentów, a także zakres umocowania każdego z prokurentów.

Obowiązek opłacenia dokumentu dotyczącego udzielenie prokury

Wygaśnięcie pełnomocnictwa i prokury

Pełnomocnictwo wygasa w przypadku jego odwołania przez mocodawcę, na skutek śmierci mocodawcy lub pełnomocnika oraz na skutek zrzeczenia się pełnomocnictwa przez pełnomocnika. Należy również podkreślić, że pełnomocnictwo nie wygasa w sytuacji utraty zdolności do czynności prawnych przez pełnomocnika, która miała miejsce już po udzieleniu pełnomocnictwa. W takim przypadku pełnomocnik może odzyskać znów zdolność do reprezentowania swojego mocodawcy pod warunkiem, iż odzyska zdolność do czynności prawnych.

Prokura tymczasem zgodnie z art. 1097 k.c. wygasa na skutek odwołania, wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru, ogłoszenia upadłości, otwarcia likwidacji oraz przekształcenia przedsiębiorcy, a także wraz ze śmiercią prokurenta. Śmierć przedsiębiorcy ani utrata przez niego zdolności do czynności prawnych nie skutkuje wygaśnięciem prokury.

Czym jest prokura oddziałowa?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA