REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest prokura samoistna?

Gabriela Polkowska
prokura samoistna
prokura samoistna

REKLAMA

REKLAMA

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, którego swoistość polega na tym, że może udzielić jej tylko przedsiębiorca. Jednym z jej rodzajów jest prokura samoistna. Zakres uprawnień i swoboda działania prokurenta samoistnego są stosunkowo szerokie. Pewne czynności prawne nie mogą jednak zostać objęte prokurą.

Istota prokury

Prokura jest swoistym rodzajem pełnomocnictwa. Charakteryzuje się tym, że może zostać udzielona jedynie przez przedsiębiorcę, który podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Dane dotyczące prokury i jej rodzaju ujawnia się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Prokurentem może być jedynie osoba fizyczna, posiadająca przy tym pełną zdolność do czynności prawnych. Wymogi te związane są z istnieniem bardzo szerokiego zakresu umocowania prokurenta i szczególnym zaufaniem jaki cechuje ten rodzaj stosunku prawnego.

REKLAMA

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Zakres prokury precyzuje art. 1091 Kodeksu Cywilnego, który stanowi, że obejmuje ona umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych związanych wyłącznie z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Prokura udzielana jest w zwykłej formie pisemnej, jednak pod rygorem nieważności. Dokument zawierający takie oświadczenie przedsiębiorcy musi zawierać wyraźne stwierdzenie ustanowienia prokury. Prokury nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich, chyba że co innego przewidują w tym zakresie przepisy szczególne.

Rodzaje prokury

Kodeks Cywilny wyróżnia trzy rodzaje prokury:

 • Prokurę samoistną
 • Prokurę łączną
 • Prokurę oddziałową.

REKLAMA

Prokury samoistnej przedsiębiorca udziela jednej osobie do działania na rzecz podmiotu gospodarczego w sposób samodzielny. Przedsiębiorca może ustanowić również kilku prokurentów. Od niego zależy czy każdemu z tych prokurentów udzieli kolejno prokury samoistnej, w taki sposób, że każdy w nich będzie umocowany do samodzielnego dokonywania pewnych czynności prawnych, których zakres reguluje ustawa, czy też zdecyduje się na udzielenie prokury kilku osobom w sposób łączny. Udzielając prokury łącznej przedsiębiorca określa do dokonywania których czynności prawnych istnieje wymóg współdziałania kilku prokurentów oraz zakres umocowania każdego z prokurentów. Może także ustanowić umocowanie do samodzielnego podejmowania pewnych czynności prawnych dla poszczególnych prokurentów. Prokura oddziałowa (filialna) jest natomiast ograniczona do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyróżnić można także prokurę łączną – niewłaściwą, na której podstawie prokurent może dokonywać czynności prawnych jednie współdziałając w tym zakresie z inną osobą, którą może być na przykład wspólnik spółki lub członek jej zarządu.

Obowiązek opłacenia dokumentu dotyczącego udzielenie prokury

Prokura samoistna

REKLAMA

Istotą prokury samoistnej jest możliwość samodzielnego reprezentowania przedsiębiorcy w zakresie wszystkich czynności sądowych i pozasądowych, które są związane z jego prowadzeniem. Pomimo pewnych ograniczeń zakres umocowania prokurenta jest więc bardzo szeroki.

Zgodnie z art. 205 § 3. oraz 373 § 3. Kodeksu Spółek Handlowych przepisy dotyczące reprezentacji spółki handlowej zawarte w jej umowie albo statucie nie wyłączają ustanowienia prokury jednoosobowej lub łącznej i nie ograniczają praw prokurentów wynikających z przepisów o prokurze zawartych w Kodeksie Cywilnym. Oznacza to, że pomimo ustanowienia w umowie albo statucie spółki wymogu reprezentacji poprzez dwóch członków zarządu w sposób łączny albo jednego członka zarządu działającego łącznie z prokurentem, prokurent samoistny może dokonywać czynności prawnych w imieniu spółki wraz członkiem zarządu albo w sposób samodzielny. Ważnym ograniczeniem tej swobody pozostaje jednak umocowanie jedynie do podejmowania czynności związanych z działalnością spółki, którą reprezentuje, które to nie ogranicza natomiast członków zarządu.  Wszelkie więc czynności prawne podjęte przez prokurenta, które dotyczą zakresu spraw dotyczących działalności danego przedsiębiorstwa zostają prawomocnie zawarte.

Czynności prawne nieobjęte przez prokurę

Prokura samoistna, identycznie jak pozostałe rodzaje prokury, nie obejmuje umocowania do następujących czynności:

 • Zbycia przedsiębiorstwa
 • Oddania przedsiębiorstwa do czasowego korzystania
 • Zbycia nieruchomości
 • Obciążenia nieruchomości.

Prokurent może dokonać powyższych czynności prawnych jedynie w przypadku, gdy zostanie mu udzielone pełnomocnictwo szczególne do poszczególnej czynności prawnej z zachowaniem wymaganej jego formy.

Jan Kowalski, ustanowiony uchwalą zarządu spółki ABC Sp. z o.o. jej prokurentem samoistnym chce zbyć nieruchomość wchodzącą w skład przedsiębiorstwa będącego własnością spółki spółki ABC Sp. z o.o. Żeby w sposób skuteczny dokonać tej czynności prawnej, musi wcześniej otrzymać pełnomocnictwo szczególne do określonej czynności prawnej, a w tym wypadku pełnomocnictwo do sprzedaży konkretnej nieruchomości, które musi zostać sporządzone w formie aktu notarialnego.

Barierę dla działań podejmowanych przez prokurenta samoistnego stanowią też przepisy Kodeksu Spółek Handlowych, które tworzą pewien katalog czynności prawnych, do dokonywanie których uprawnieni są wyłącznie członkowie zarządu danej spółki. Dla przykładu zgodnie z art. 328 § 2. k.s.h. dokument akcji musi zostać opatrzony pieczęcią spółki i podpisem jej zarządu.

Polecamy serwis e-firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA