REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełnomocnictwo dla osoby prawnej

Gabriela Polkowska
Pełnomocnik osoby prawnej
Pełnomocnik osoby prawnej

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji, gdy mocodawcą pełnomocnictwa jest osoba prawna, może wystąpić szereg kwestii i kontrowersji rzutujących na jego poprawność. O tym jakie są zasady właściwego udzielenia pełnomocnictwa przez osobę prawną decyduje przede wszystkim jej typ oraz rodzaj pełnomocnictwa. Z odrębnymi uregulowaniami w tym zakresie mamy także do czynienia w przypadku przepisów prawa pracy.

W polskim prawie cywilnym istnieją dwa rodzaje przedstawicielstwa, przez które rozumie się czynność prawną polegająca na działaniu osoby przedstawiciela w imieniu osoby reprezentowanego. W przypadku pierwszego z nich, czyli przedstawicielstwa ustawowego źródłem umocowania do działania w cudzym imieniu jest stosunek prawny wynikający wprost z ustawy albo orzeczenia wydanego na podstawie ustawy. Natomiast w przypadku drugiego z rodzajów przedstawicielstwa, którym jest pełnomocnictwo, źródłem umocowania jest złożenie stosownego oświadczenia woli przez reprezentowanego. Pełnomocnikiem może być jedynie osoba fizyczna posiadająca pełną albo częściową zdolność do czynności prawnych.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Poradnik Gazety Prawnej

Sposób udzielania pełnomocnictwa przez osoby prawne

REKLAMA

Sposób udzielania pełnomocnictwa różni się zasadniczo w zależności od tego czy mocodawcą jest osoba fizyczna czy też osoba prawna. Osoby fizyczne składają pełnomocnictwo poprzez złożenie oświadczenia woli o odpowiedniej treści innej osobie fizycznej. Bardziej skomplikowana wydaje się kwestia udzielania pełnomocnictwa przez osoby prawne. Zgodnie z tak zwaną teorią organów osób prawnych pełnomocnictwa w imieniu osoby prawnej udzielają organy tej osoby, w skład których wchodzą osoby fizyczne, które w ten sposób urzeczywistniają wolę osoby prawnej, realizując poprzez to jej zdolność do czynności prawnych. 

Procedura udzielania pełnomocnictwa różni się w zależności od sposobu reprezentacji osoby prawnej, który z kolei jest odmienny w każdym z jej typów. Jeśli chodzi o spółki kapitałowe, to jeżeli ich zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania określa umowa spółki w przypadku spółki z o.o., albo statut w przypadku spółki akcyjnej . Natomiast gdy umowa albo statut danej spółki nie zawierają żadnych postanowień w powyższym przedmiocie, to do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem (art. 205 § 1. i 373 § 1. k.s.h.). Inaczej ma się sprawa pełnomocnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej, w której nie ustanowiono rady nadzorczej. W takim wypadku przy podejmowaniu czynności wymienionych w art. 143 § 3 i art. 378 spółkę reprezentuje pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia (art. 144 k.s.h.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Statut spółki akcyjnej nie zawiera postanowień dotyczących jej reprezentacji. Spółka posiada dwóch członków zarządu oraz jednego prokurenta. Spółka zamierza udzielić pełnomocnictwa adwokatowi w postępowaniu procesowym. W takim przypadku pełnomocnictwa może udzielić dwóch członków zarządu albo jeden członek zarządu łącznie z prokurentem.

Jakie są zasady udzielania pełnomocnictw przez wspólników spółek osobowych?

Pełnomocnictwo procesowe

REKLAMA

Gdy mamy do czynienia z pełnomocnictwem procesowym, to zgodnie z art. 68 Kodeksu Postępowania Cywilnego, organ, który działa w imieniu danej osoby prawnej jest zobowiązany do wykazania swego umocowania dokumentem przy pierwszej czynności procesowej.  Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2009 r., III CZP

118/08 doprecyzowuje, że organ działający w imieniu osoby prawnej jest zgodnie z art. 39 Kodeksu Cywilnego zobowiązany do wykazania swego umocowania poprzez jednoczesne przedstawienie dokumentu pełnomocnictwa oraz innych stosownych dokumentów potwierdzających, że osoba udzielająca pełnomocnictwa jest uprawniona do działania za mocodawcę. Co do zasady takim dokumentem jest odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

W jaki sposób wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe?

Odrębności z zakresu prawa pracy

Pewne odrębności występują tu w sprawach z obszaru prawa pracy. Otóż w takim przypadku pełnomocnictwa może udzielić organ reprezentujący osobę prawną albo inna wyznaczona do tego osoba (art. 3 k.p.), którą może być np. jeden członek zarządu wyznaczony w statucie albo w regulaminie pracy. Dlatego też istnieje tu możliwość wyznaczenia osoby uprawnionej do działania w imieniu pracodawcy inaczej niż wynika to z ogólnych zasad dotyczących jej reprezentacji.

Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA