REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełnomocnictwo dla osoby prawnej

Gabriela Polkowska
Pełnomocnik osoby prawnej
Pełnomocnik osoby prawnej

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji, gdy mocodawcą pełnomocnictwa jest osoba prawna, może wystąpić szereg kwestii i kontrowersji rzutujących na jego poprawność. O tym jakie są zasady właściwego udzielenia pełnomocnictwa przez osobę prawną decyduje przede wszystkim jej typ oraz rodzaj pełnomocnictwa. Z odrębnymi uregulowaniami w tym zakresie mamy także do czynienia w przypadku przepisów prawa pracy.

W polskim prawie cywilnym istnieją dwa rodzaje przedstawicielstwa, przez które rozumie się czynność prawną polegająca na działaniu osoby przedstawiciela w imieniu osoby reprezentowanego. W przypadku pierwszego z nich, czyli przedstawicielstwa ustawowego źródłem umocowania do działania w cudzym imieniu jest stosunek prawny wynikający wprost z ustawy albo orzeczenia wydanego na podstawie ustawy. Natomiast w przypadku drugiego z rodzajów przedstawicielstwa, którym jest pełnomocnictwo, źródłem umocowania jest złożenie stosownego oświadczenia woli przez reprezentowanego. Pełnomocnikiem może być jedynie osoba fizyczna posiadająca pełną albo częściową zdolność do czynności prawnych.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Poradnik Gazety Prawnej

Sposób udzielania pełnomocnictwa przez osoby prawne

REKLAMA

Sposób udzielania pełnomocnictwa różni się zasadniczo w zależności od tego czy mocodawcą jest osoba fizyczna czy też osoba prawna. Osoby fizyczne składają pełnomocnictwo poprzez złożenie oświadczenia woli o odpowiedniej treści innej osobie fizycznej. Bardziej skomplikowana wydaje się kwestia udzielania pełnomocnictwa przez osoby prawne. Zgodnie z tak zwaną teorią organów osób prawnych pełnomocnictwa w imieniu osoby prawnej udzielają organy tej osoby, w skład których wchodzą osoby fizyczne, które w ten sposób urzeczywistniają wolę osoby prawnej, realizując poprzez to jej zdolność do czynności prawnych. 

Procedura udzielania pełnomocnictwa różni się w zależności od sposobu reprezentacji osoby prawnej, który z kolei jest odmienny w każdym z jej typów. Jeśli chodzi o spółki kapitałowe, to jeżeli ich zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania określa umowa spółki w przypadku spółki z o.o., albo statut w przypadku spółki akcyjnej . Natomiast gdy umowa albo statut danej spółki nie zawierają żadnych postanowień w powyższym przedmiocie, to do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem (art. 205 § 1. i 373 § 1. k.s.h.). Inaczej ma się sprawa pełnomocnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej, w której nie ustanowiono rady nadzorczej. W takim wypadku przy podejmowaniu czynności wymienionych w art. 143 § 3 i art. 378 spółkę reprezentuje pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia (art. 144 k.s.h.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Statut spółki akcyjnej nie zawiera postanowień dotyczących jej reprezentacji. Spółka posiada dwóch członków zarządu oraz jednego prokurenta. Spółka zamierza udzielić pełnomocnictwa adwokatowi w postępowaniu procesowym. W takim przypadku pełnomocnictwa może udzielić dwóch członków zarządu albo jeden członek zarządu łącznie z prokurentem.

Jakie są zasady udzielania pełnomocnictw przez wspólników spółek osobowych?

Pełnomocnictwo procesowe

REKLAMA

Gdy mamy do czynienia z pełnomocnictwem procesowym, to zgodnie z art. 68 Kodeksu Postępowania Cywilnego, organ, który działa w imieniu danej osoby prawnej jest zobowiązany do wykazania swego umocowania dokumentem przy pierwszej czynności procesowej.  Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2009 r., III CZP

118/08 doprecyzowuje, że organ działający w imieniu osoby prawnej jest zgodnie z art. 39 Kodeksu Cywilnego zobowiązany do wykazania swego umocowania poprzez jednoczesne przedstawienie dokumentu pełnomocnictwa oraz innych stosownych dokumentów potwierdzających, że osoba udzielająca pełnomocnictwa jest uprawniona do działania za mocodawcę. Co do zasady takim dokumentem jest odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

W jaki sposób wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe?

Odrębności z zakresu prawa pracy

Pewne odrębności występują tu w sprawach z obszaru prawa pracy. Otóż w takim przypadku pełnomocnictwa może udzielić organ reprezentujący osobę prawną albo inna wyznaczona do tego osoba (art. 3 k.p.), którą może być np. jeden członek zarządu wyznaczony w statucie albo w regulaminie pracy. Dlatego też istnieje tu możliwość wyznaczenia osoby uprawnionej do działania w imieniu pracodawcy inaczej niż wynika to z ogólnych zasad dotyczących jej reprezentacji.

Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA