REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Druk pełnomocnictwa - co musi zawierać?

Gabriela Polkowska
druk pełnomocnictwa
druk pełnomocnictwa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Treść druku pełnomocnictwa oraz jego granice określa mocodawca, jednak przepisy Kodeksu Cywilnego wskazują na różne rodzaje pełnomocnictwa oraz określają podstawowe wymagania i rygory co do ich treści i formy. Żeby pełnomocnictwo było udzielone prawidłowo, należy więc odpowiednio stosować te uregulowania i mieć świadomość istnienia czterech podstawowych typów pełnomocnictwa. Co musi zawierać druk pełnomocnictwa?

Polski Kodeks Cywilny przewiduje cztery rodzaje pełnomocnictwa. Są to kolejno pełnomocnictwo ogólne, rodzajowe, szczególne oraz prokura. Treść pełnomocnictwa jest odmienna w zależności od typu pełnomocnictwa. Pomimo pewnych odrębności każde pełnomocnictwo powinno jednak zawierać:

REKLAMA

 • Określenie mocodawcy oraz jego dane (imię, nazwisko, adres, numer PESEL)
 • Wyraźne ustanowienie osoby pełnomocnika oraz jego dane (imię, nazwisko, adres, numer PESEL)
 • Zakres umocowania
 • Własnoręczny podpis mocodawcy
 • Datę i miejsce sporządzenia pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo może zawierać także wskazanie jego odwołalności oraz ustanowienie dalszych pełnomocników (tzw. pełnomocnictwo substytucyjne). Może być ono udzielone jednej osobie fizycznej albo kilku osobom fizycznym łącznie (tzw. pełnomocnictwo łączne).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Pełnomocnictwo ogólne

Zgodnie z art. 98. k.c. pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Ustawodawca nie zdefiniował przy tym pojęcia „zwykły zarząd”, jednak uważa się, że należy przez nie rozumieć codzienne czynności takie jak na przykład zawieranie umów najmu czy dzierżawy, pobieranie czynszu, zawieranie umów dotyczących bieżących remontów lokalu, dokonywanie czynności prawnych, które są konieczne do prowadzenia danej działalności. Dalsze przepisy ustawy doprecyzowują, że pełnomocnictwo ogólne musi zostać złożone w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art. 99 § 2 k.c.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WZÓR PEŁNOMOCNICTWA OGÓLNEGO

Warszawa, dn. 10 września 2014 r.

PEŁNOMOCNICTWO

Ja niżej podpisana, Katarzyna Nowak, zamieszkała w Warszawie przy ul. Kruczej 15/78, posiadająca numer PESEL nr 12345678901 reprezentująca spółkę ABC Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: „Spółka”) udzielam Panu Janowi Kowalskiemu pełnomocnictwa do występowania w imieniu Spółki we wszystkich sprawach związanych z prowadzoną przez Spółkę działalnością, a w szczególności do występowania w postępowaniach sądowych, egzekucyjnych, administracyjnych i arbitrażowych.

Pełnomocnictwo niniejsze obejmuje prawo do udzielania dalszych pełnomocnictw.

Katarzyna Nowak

Własnoręczny podpis mocodawcy .………………………..

Pełnomocnictwo dla osoby prawnej

Pełnomocnictwo rodzajowe (gatunkowe)

Pełnomocnictwo rodzajowe jest wymagane do czynności, które przekraczają zwykły zarząd (art. 98 k.c.). Jak sama nazwa wskazuje ten typ pełnomocnictwa zawiera określenie rodzaju (danej kategorii) czynności prawnych, które obejmuje umocowanie. Musi ono zawierać nie tylko wskazanie rodzaju czynności prawnej, lecz także jej przedmiot. Pełnomocnictwo rodzajowe może zostać udzielone na przykład do czynności takich jak zawieranie umowy o pracę w imieniu pracodawcy czy też do sprzedawania nieruchomości.

WZÓR PEŁNOMOCNICTWA RODZAJOWEGO

Warszawa, dn. 10 września 2014 r.

PEŁNOMOCNICTWO

Ja niżej podpisana, Katarzyna Nowak, zamieszkała w Warszawie przy ul. Kruczej 15/78, posiadająca numer PESEL nr 12345678901 działając w imieniu spółki ABC Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: „Spółka”) udzielam Panu Janowi Kowalskiemu pełnomocnictwa do zawierania w imieniu Spółki umów o pracę.

Katarzyna Nowak

Własnoręczny podpis mocodawcy .………………………..

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa procesowego

Pełnomocnictwo szczególne

REKLAMA

Pełnomocnictwo szczególne obejmuje umocowanie do dokonywania w imieniu mocodawcy czynności prawnej, która jest indywidualnie określona. Kodeks Cywilny stanowi, iż pełnomocnictwo szczególne do danej czynności prawnej, powinno mieć taką samą formę jaka jest wymagana do dokonania tej czynności (mówimy tu o tzw. formie pochodnej pełnomocnictwa).

Przedsiębiorca chce zbyć przedsiębiorstwo, które obejmuje nieruchomość. Pełnomocnictwo do takiej czynności prawnej powinno więc zostać sporządzone w formie aktu notarialnego, ponieważ takiej formy wymaga czynność prawna polegająca na zbyciu nieruchomości.

WZÓR PEŁNOMOCNICTWA SZCZEGÓLNEGO

Warszawa, dn. 10 września 2014 r.

PEŁNOMOCNICTWO

Ja niżej podpisana, Katarzyna Nowak, zamieszkała w Warszawie przy ul. Kruczej 15/78, posiadająca numer PESEL nr 12345678901 udzielam niniejszym Panu Janowi Kowalskiemu pełnomocnictwa do zawarcia w moim imieniu umowy sprzedaży samochodu osobowego marki Mercedes-Benz SLR McLaren, posiadającego nr rejestracyjny……………

Katarzyna Nowak

Własnoręczny podpis mocodawcy .……………………….

W jaki sposób wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe?

Prokura

Prokura jest rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców.  Obejmuje ono umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (art. 1091 § 1. k.c.). Charakteryzuje się więc przy tym stosunkowo szerokim zakresem umocowania. Powinna być ona udzielona na piśmie pod rygorem nieważności (art. 1092 k.c.), a jej udzielenie musi zostać zgłoszone do rejestru przedsiębiorców (art. 1098). W piśmiennictwie wskazuje się, że prokura powstaje poprzez zgodne oświadczenie woli stron np. poprzez zawarcie umowy o pracę, która przewiduje zobowiązanie prokurenta do podejmowania czynności prawnych w imieniu swego mocodawcy.

Co to jest prokura?

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA