REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Druk pełnomocnictwa - co musi zawierać?

Gabriela Polkowska
druk pełnomocnictwa
druk pełnomocnictwa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Treść druku pełnomocnictwa oraz jego granice określa mocodawca, jednak przepisy Kodeksu Cywilnego wskazują na różne rodzaje pełnomocnictwa oraz określają podstawowe wymagania i rygory co do ich treści i formy. Żeby pełnomocnictwo było udzielone prawidłowo, należy więc odpowiednio stosować te uregulowania i mieć świadomość istnienia czterech podstawowych typów pełnomocnictwa. Co musi zawierać druk pełnomocnictwa?

Polski Kodeks Cywilny przewiduje cztery rodzaje pełnomocnictwa. Są to kolejno pełnomocnictwo ogólne, rodzajowe, szczególne oraz prokura. Treść pełnomocnictwa jest odmienna w zależności od typu pełnomocnictwa. Pomimo pewnych odrębności każde pełnomocnictwo powinno jednak zawierać:

REKLAMA

  • Określenie mocodawcy oraz jego dane (imię, nazwisko, adres, numer PESEL)
  • Wyraźne ustanowienie osoby pełnomocnika oraz jego dane (imię, nazwisko, adres, numer PESEL)
  • Zakres umocowania
  • Własnoręczny podpis mocodawcy
  • Datę i miejsce sporządzenia pełnomocnictwa.

Pełnomocnictwo może zawierać także wskazanie jego odwołalności oraz ustanowienie dalszych pełnomocników (tzw. pełnomocnictwo substytucyjne). Może być ono udzielone jednej osobie fizycznej albo kilku osobom fizycznym łącznie (tzw. pełnomocnictwo łączne).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Pełnomocnictwo ogólne

Zgodnie z art. 98. k.c. pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Ustawodawca nie zdefiniował przy tym pojęcia „zwykły zarząd”, jednak uważa się, że należy przez nie rozumieć codzienne czynności takie jak na przykład zawieranie umów najmu czy dzierżawy, pobieranie czynszu, zawieranie umów dotyczących bieżących remontów lokalu, dokonywanie czynności prawnych, które są konieczne do prowadzenia danej działalności. Dalsze przepisy ustawy doprecyzowują, że pełnomocnictwo ogólne musi zostać złożone w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art. 99 § 2 k.c.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WZÓR PEŁNOMOCNICTWA OGÓLNEGO

Warszawa, dn. 10 września 2014 r.

PEŁNOMOCNICTWO

Ja niżej podpisana, Katarzyna Nowak, zamieszkała w Warszawie przy ul. Kruczej 15/78, posiadająca numer PESEL nr 12345678901 reprezentująca spółkę ABC Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: „Spółka”) udzielam Panu Janowi Kowalskiemu pełnomocnictwa do występowania w imieniu Spółki we wszystkich sprawach związanych z prowadzoną przez Spółkę działalnością, a w szczególności do występowania w postępowaniach sądowych, egzekucyjnych, administracyjnych i arbitrażowych.

Pełnomocnictwo niniejsze obejmuje prawo do udzielania dalszych pełnomocnictw.

Katarzyna Nowak

Własnoręczny podpis mocodawcy .………………………..

Pełnomocnictwo dla osoby prawnej

Pełnomocnictwo rodzajowe (gatunkowe)

Pełnomocnictwo rodzajowe jest wymagane do czynności, które przekraczają zwykły zarząd (art. 98 k.c.). Jak sama nazwa wskazuje ten typ pełnomocnictwa zawiera określenie rodzaju (danej kategorii) czynności prawnych, które obejmuje umocowanie. Musi ono zawierać nie tylko wskazanie rodzaju czynności prawnej, lecz także jej przedmiot. Pełnomocnictwo rodzajowe może zostać udzielone na przykład do czynności takich jak zawieranie umowy o pracę w imieniu pracodawcy czy też do sprzedawania nieruchomości.

WZÓR PEŁNOMOCNICTWA RODZAJOWEGO

Warszawa, dn. 10 września 2014 r.

PEŁNOMOCNICTWO

Ja niżej podpisana, Katarzyna Nowak, zamieszkała w Warszawie przy ul. Kruczej 15/78, posiadająca numer PESEL nr 12345678901 działając w imieniu spółki ABC Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: „Spółka”) udzielam Panu Janowi Kowalskiemu pełnomocnictwa do zawierania w imieniu Spółki umów o pracę.

Katarzyna Nowak

Własnoręczny podpis mocodawcy .………………………..

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa procesowego

Pełnomocnictwo szczególne

REKLAMA

Pełnomocnictwo szczególne obejmuje umocowanie do dokonywania w imieniu mocodawcy czynności prawnej, która jest indywidualnie określona. Kodeks Cywilny stanowi, iż pełnomocnictwo szczególne do danej czynności prawnej, powinno mieć taką samą formę jaka jest wymagana do dokonania tej czynności (mówimy tu o tzw. formie pochodnej pełnomocnictwa).

Przedsiębiorca chce zbyć przedsiębiorstwo, które obejmuje nieruchomość. Pełnomocnictwo do takiej czynności prawnej powinno więc zostać sporządzone w formie aktu notarialnego, ponieważ takiej formy wymaga czynność prawna polegająca na zbyciu nieruchomości.

WZÓR PEŁNOMOCNICTWA SZCZEGÓLNEGO

Warszawa, dn. 10 września 2014 r.

PEŁNOMOCNICTWO

Ja niżej podpisana, Katarzyna Nowak, zamieszkała w Warszawie przy ul. Kruczej 15/78, posiadająca numer PESEL nr 12345678901 udzielam niniejszym Panu Janowi Kowalskiemu pełnomocnictwa do zawarcia w moim imieniu umowy sprzedaży samochodu osobowego marki Mercedes-Benz SLR McLaren, posiadającego nr rejestracyjny……………

Katarzyna Nowak

Własnoręczny podpis mocodawcy .……………………….

W jaki sposób wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe?

Prokura

Prokura jest rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców.  Obejmuje ono umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (art. 1091 § 1. k.c.). Charakteryzuje się więc przy tym stosunkowo szerokim zakresem umocowania. Powinna być ona udzielona na piśmie pod rygorem nieważności (art. 1092 k.c.), a jej udzielenie musi zostać zgłoszone do rejestru przedsiębiorców (art. 1098). W piśmiennictwie wskazuje się, że prokura powstaje poprzez zgodne oświadczenie woli stron np. poprzez zawarcie umowy o pracę, która przewiduje zobowiązanie prokurenta do podejmowania czynności prawnych w imieniu swego mocodawcy.

Co to jest prokura?

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA