reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Pełnomocnik w e-sądzie

Pełnomocnik w e-sądzie

Powstanie e-sądu miało na celu udogodnienie i przyspieszenie postępowań sądowych i znaczne ich odformalizowanie. Pewne różnice dotyczą także pełnomocników działających w tego typu procesach.

Bez opłat i odpisów

Podstawowa różnica dotycząca pełnomocnictwa w e-sądzie dotyczy braku obowiązku złożenia pełnomocnictwa do sprawy, co jednocześnie oznacza nie ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z opłatą od pełnomocnictwa. Nie jest to jednak jednoznaczne z zupełnym brakiem pełnomocnictwa – pełnomocnik powinien powołać się na nie, wskazać jego zakres, datę oraz okoliczności udzielenia.

E-sąd to sukces polskiego sądownictwa

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem przed e-sądem może być adwokat lub radca prawny, lecz także członkowie rodziny, jak rodzice czy małżonek. W przypadku osoby prawnej pełnomocnikiem powinien być pracownik danej jednostki lub organu wobec niej nadrzędnego. Różnica, na korzyść e-sądu, dotyczy reprezentacji spółki – w tradycyjnym postępowaniu może być to tylko osoba ujawniona w Krajowym Rejestrze Sądowym, w e-postępowaniu mogą być to też inni pełnomocnicy, jeśli tylko przedstawią stosowne umocowanie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Konto uprawnień pełnomocnika zawodowego

Pełnomocnik zawodowy ma prawo założyć osobiste konto uprawnień, z którego będzie mógł dokonywać regularnie czynności w ramach postępowania w e-sądzie. Wniosek o przypisanie takiego konta należy złożyć drogą elektroniczną na stronie www.e-sad.gov.pl, a także dodatkowo potwierdzić swoje uprawnienia w formie papierowej kierując je do Prezesa Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie.

E-sąd: Jak bronić się przed nakazem zapłaty?

Wypowiedzenie pełnomocnictwa

W zakresie wypowiedzenia pełnomocnictwa e-sąd nie wprowadził rewolucji. Zgodnie z ogólnymi zasadami, w dalszym ciągu pełnomocnictwo może być wypowiedziane w każdej chwili, a wypowiedzenie jest skuteczne z chwilą zawiadomienia sądu oraz doręczenia pisma do strony przeciwnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama