REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełnomocnik w e-sądzie

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
sąd
sąd
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Powstanie e-sądu miało na celu udogodnienie i przyspieszenie postępowań sądowych i znaczne ich odformalizowanie. Pewne różnice dotyczą także pełnomocników działających w tego typu procesach.

Bez opłat i odpisów

Podstawowa różnica dotycząca pełnomocnictwa w e-sądzie dotyczy braku obowiązku złożenia pełnomocnictwa do sprawy, co jednocześnie oznacza nie ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z opłatą od pełnomocnictwa. Nie jest to jednak jednoznaczne z zupełnym brakiem pełnomocnictwa – pełnomocnik powinien powołać się na nie, wskazać jego zakres, datę oraz okoliczności udzielenia.

REKLAMA

E-sąd to sukces polskiego sądownictwa

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem przed e-sądem może być adwokat lub radca prawny, lecz także członkowie rodziny, jak rodzice czy małżonek. W przypadku osoby prawnej pełnomocnikiem powinien być pracownik danej jednostki lub organu wobec niej nadrzędnego. Różnica, na korzyść e-sądu, dotyczy reprezentacji spółki – w tradycyjnym postępowaniu może być to tylko osoba ujawniona w Krajowym Rejestrze Sądowym, w e-postępowaniu mogą być to też inni pełnomocnicy, jeśli tylko przedstawią stosowne umocowanie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Konto uprawnień pełnomocnika zawodowego

Pełnomocnik zawodowy ma prawo założyć osobiste konto uprawnień, z którego będzie mógł dokonywać regularnie czynności w ramach postępowania w e-sądzie. Wniosek o przypisanie takiego konta należy złożyć drogą elektroniczną na stronie www.e-sad.gov.pl, a także dodatkowo potwierdzić swoje uprawnienia w formie papierowej kierując je do Prezesa Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

E-sąd: Jak bronić się przed nakazem zapłaty?

Wypowiedzenie pełnomocnictwa

W zakresie wypowiedzenia pełnomocnictwa e-sąd nie wprowadził rewolucji. Zgodnie z ogólnymi zasadami, w dalszym ciągu pełnomocnictwo może być wypowiedziane w każdej chwili, a wypowiedzenie jest skuteczne z chwilą zawiadomienia sądu oraz doręczenia pisma do strony przeciwnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA