| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Pełnomocnik w e-sądzie

Pełnomocnik w e-sądzie

Powstanie e-sądu miało na celu udogodnienie i przyspieszenie postępowań sądowych i znaczne ich odformalizowanie. Pewne różnice dotyczą także pełnomocników działających w tego typu procesach.

Bez opłat i odpisów

Podstawowa różnica dotycząca pełnomocnictwa w e-sądzie dotyczy braku obowiązku złożenia pełnomocnictwa do sprawy, co jednocześnie oznacza nie ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z opłatą od pełnomocnictwa. Nie jest to jednak jednoznaczne z zupełnym brakiem pełnomocnictwa – pełnomocnik powinien powołać się na nie, wskazać jego zakres, datę oraz okoliczności udzielenia.

E-sąd to sukces polskiego sądownictwa

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem przed e-sądem może być adwokat lub radca prawny, lecz także członkowie rodziny, jak rodzice czy małżonek. W przypadku osoby prawnej pełnomocnikiem powinien być pracownik danej jednostki lub organu wobec niej nadrzędnego. Różnica, na korzyść e-sądu, dotyczy reprezentacji spółki – w tradycyjnym postępowaniu może być to tylko osoba ujawniona w Krajowym Rejestrze Sądowym, w e-postępowaniu mogą być to też inni pełnomocnicy, jeśli tylko przedstawią stosowne umocowanie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Konto uprawnień pełnomocnika zawodowego

Pełnomocnik zawodowy ma prawo założyć osobiste konto uprawnień, z którego będzie mógł dokonywać regularnie czynności w ramach postępowania w e-sądzie. Wniosek o przypisanie takiego konta należy złożyć drogą elektroniczną na stronie www.e-sad.gov.pl, a także dodatkowo potwierdzić swoje uprawnienia w formie papierowej kierując je do Prezesa Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie.

E-sąd: Jak bronić się przed nakazem zapłaty?

Wypowiedzenie pełnomocnictwa

W zakresie wypowiedzenia pełnomocnictwa e-sąd nie wprowadził rewolucji. Zgodnie z ogólnymi zasadami, w dalszym ciągu pełnomocnictwo może być wypowiedziane w każdej chwili, a wypowiedzenie jest skuteczne z chwilą zawiadomienia sądu oraz doręczenia pisma do strony przeciwnej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »