Pełnomocnik w e-sądzie
REKLAMA
REKLAMA
Bez opłat i odpisów
Podstawowa różnica dotycząca pełnomocnictwa w e-sądzie dotyczy braku obowiązku złożenia pełnomocnictwa do sprawy, co jednocześnie oznacza nie ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z opłatą od pełnomocnictwa. Nie jest to jednak jednoznaczne z zupełnym brakiem pełnomocnictwa – pełnomocnik powinien powołać się na nie, wskazać jego zakres, datę oraz okoliczności udzielenia.
REKLAMA
E-sąd to sukces polskiego sądownictwa
Kto może być pełnomocnikiem?
Pełnomocnikiem przed e-sądem może być adwokat lub radca prawny, lecz także członkowie rodziny, jak rodzice czy małżonek. W przypadku osoby prawnej pełnomocnikiem powinien być pracownik danej jednostki lub organu wobec niej nadrzędnego. Różnica, na korzyść e-sądu, dotyczy reprezentacji spółki – w tradycyjnym postępowaniu może być to tylko osoba ujawniona w Krajowym Rejestrze Sądowym, w e-postępowaniu mogą być to też inni pełnomocnicy, jeśli tylko przedstawią stosowne umocowanie.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Konto uprawnień pełnomocnika zawodowego
Pełnomocnik zawodowy ma prawo założyć osobiste konto uprawnień, z którego będzie mógł dokonywać regularnie czynności w ramach postępowania w e-sądzie. Wniosek o przypisanie takiego konta należy złożyć drogą elektroniczną na stronie www.e-sad.gov.pl, a także dodatkowo potwierdzić swoje uprawnienia w formie papierowej kierując je do Prezesa Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie.
E-sąd: Jak bronić się przed nakazem zapłaty?
Wypowiedzenie pełnomocnictwa
W zakresie wypowiedzenia pełnomocnictwa e-sąd nie wprowadził rewolucji. Zgodnie z ogólnymi zasadami, w dalszym ciągu pełnomocnictwo może być wypowiedziane w każdej chwili, a wypowiedzenie jest skuteczne z chwilą zawiadomienia sądu oraz doręczenia pisma do strony przeciwnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.