reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Ile kosztuje postępowanie sądowoadministracyjne?

Ile kosztuje postępowanie sądowoadministracyjne?

Wnosząc skargę do sądu administracyjnego warto zdawać sobie sprawę z całości kosztów takiego postępowania, gdyż praktycznie zawsze przewyższają one wartość samego wpisu sądowego. Opłaty dodatkowe są jednak równie ważne pod względem formalnym – ich nieziszczenie spowoduje wstrzymanie postępowania lub przymusowe ściągnięcie zalegającej kwoty.

Wpisy – czym się różnią?

Dokładne kwoty i czynności podlegające opłacie normuje Ustawa prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz rozporządzenia podwykonawcze Rady Ministrów. Przepisy szczegółowo określają zwłaszcza kluczowe dla postępowania sądowego opłaty, czyli wpisy sądowe. Wyróżniamy tutaj wpis stały – niezmienny dla pewnego rodzaju spraw, rozporządzenie wymienia tutaj przykładowo:

skargę na bezczynność organu (100 zł), postępowania dotyczące zezwoleń na obrót hurtowy alkoholem (8 000 zł) czy skargę na akty prawa miejscowego (300 zł)

– oraz wpis stosunkowy, którego wysokość zależna jest od wysokości należności pieniężnej objętej zaskarżonym aktem. Podstawowa zasada określania sumy wpisu stosunkowego brzmi: im wyższa kwota, tym niższy należny procent. Jednocześnie wpis stosunkowy nigdy nie może być niższy niż 100 zł i wyższy niż 100 000 zł.

Opłata kancelaryjna i skarbowa

Opłata kancelaryjna i skarbowa to kolejne koszty, które musi ponieść strona występująca do sądu administracyjnego. Opłata kancelaryjna jest wnoszona za każde zaświadczenie, odpis, wyciąg lub inny dokument wydawany na wniosek strony w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Co do zasady wydanie każdej strony kosztuje 10 zł, jednak stawka ta może wzrosnąć, jeśli dokument jest objęty tajemnicą prawnie chronioną lub jest sporządzany w języku obcym. Dużo droższe jest też wydanie odpisu orzeczenia sądowego z uzasadnieniem – tutaj należy zapłacić 100 zł.

Prawo do sądu a koszty sądowe

Opłata skarbowa jest z kolei opłatą od pełnomocnictwa. Za uiszczenie tej opłaty odpowiada pełnomocnik. Pieniądze przekazuje on do kasy miasta. Nie należy zapominać, że istnieją sytuacje w których musimy korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Jest to tzw. przymus adwokacki w przypadku wnoszenia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Prawo pomocy

Ze względu na dość wysokie koszty postępowania w niektórych sprawach, ustawodawca przewidział prawo pomocy dla najuboższych, którzy nie są w stanie bez uszczerbku dla  utrzymania swojego i swojej rodziny pokryć należności sądowych. Prawo pomocy może być przyznane w wymiarze całościowym (wówczas obejmuje zwolnienie ze wszystkich kosztów sądowych, a także ustanowienie pełnomocnika z urzędu) lub częściowym (dotyczy tylko ustanowienia pełnomocnika albo zwolnienia z kosztów w części lub całości). Prawo pomocy jest udzielane na wolny od opłat wniosek strony. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zwolnienie nie następuje jednorazowo i bezwarunkowo na przyszłość. W razie poprawienia sytuacji materialnej strony prawo to może zostać odebrane, podobnie gdy okaże się, że w ogóle nie powinno zostać przyznane. Prawo pomocy wygasa również z chwilą śmierci osoby, której zostało przyznane, nie przechodzi na jej spadkobierców wstępujących do postępowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prawo pomocy jednocześnie nie zdejmuje ze strony całej odpowiedzialności za tok postępowania sądowoadministracyjnego. Zwolnienie z kosztów nie dotyczy obowiązku zwrotu kosztów stronie przeciwnej, jeśli ta ostatecznie wygra sprawę przed sądem.

Uzyskanie zwrotu kosztów od urzędu skarbowego

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama