REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje postępowanie sądowoadministracyjne?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
sąd, fot. Fotolia
sąd, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wnosząc skargę do sądu administracyjnego warto zdawać sobie sprawę z całości kosztów takiego postępowania, gdyż praktycznie zawsze przewyższają one wartość samego wpisu sądowego. Opłaty dodatkowe są jednak równie ważne pod względem formalnym – ich nieziszczenie spowoduje wstrzymanie postępowania lub przymusowe ściągnięcie zalegającej kwoty.

Wpisy – czym się różnią?

Dokładne kwoty i czynności podlegające opłacie normuje Ustawa prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz rozporządzenia podwykonawcze Rady Ministrów. Przepisy szczegółowo określają zwłaszcza kluczowe dla postępowania sądowego opłaty, czyli wpisy sądowe. Wyróżniamy tutaj wpis stały – niezmienny dla pewnego rodzaju spraw, rozporządzenie wymienia tutaj przykładowo:

REKLAMA

skargę na bezczynność organu (100 zł), postępowania dotyczące zezwoleń na obrót hurtowy alkoholem (8 000 zł) czy skargę na akty prawa miejscowego (300 zł)

– oraz wpis stosunkowy, którego wysokość zależna jest od wysokości należności pieniężnej objętej zaskarżonym aktem. Podstawowa zasada określania sumy wpisu stosunkowego brzmi: im wyższa kwota, tym niższy należny procent. Jednocześnie wpis stosunkowy nigdy nie może być niższy niż 100 zł i wyższy niż 100 000 zł.

Opłata kancelaryjna i skarbowa

Opłata kancelaryjna i skarbowa to kolejne koszty, które musi ponieść strona występująca do sądu administracyjnego. Opłata kancelaryjna jest wnoszona za każde zaświadczenie, odpis, wyciąg lub inny dokument wydawany na wniosek strony w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Co do zasady wydanie każdej strony kosztuje 10 zł, jednak stawka ta może wzrosnąć, jeśli dokument jest objęty tajemnicą prawnie chronioną lub jest sporządzany w języku obcym. Dużo droższe jest też wydanie odpisu orzeczenia sądowego z uzasadnieniem – tutaj należy zapłacić 100 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do sądu a koszty sądowe

Opłata skarbowa jest z kolei opłatą od pełnomocnictwa. Za uiszczenie tej opłaty odpowiada pełnomocnik. Pieniądze przekazuje on do kasy miasta. Nie należy zapominać, że istnieją sytuacje w których musimy korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Jest to tzw. przymus adwokacki w przypadku wnoszenia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Prawo pomocy

Ze względu na dość wysokie koszty postępowania w niektórych sprawach, ustawodawca przewidział prawo pomocy dla najuboższych, którzy nie są w stanie bez uszczerbku dla  utrzymania swojego i swojej rodziny pokryć należności sądowych. Prawo pomocy może być przyznane w wymiarze całościowym (wówczas obejmuje zwolnienie ze wszystkich kosztów sądowych, a także ustanowienie pełnomocnika z urzędu) lub częściowym (dotyczy tylko ustanowienia pełnomocnika albo zwolnienia z kosztów w części lub całości). Prawo pomocy jest udzielane na wolny od opłat wniosek strony. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zwolnienie nie następuje jednorazowo i bezwarunkowo na przyszłość. W razie poprawienia sytuacji materialnej strony prawo to może zostać odebrane, podobnie gdy okaże się, że w ogóle nie powinno zostać przyznane. Prawo pomocy wygasa również z chwilą śmierci osoby, której zostało przyznane, nie przechodzi na jej spadkobierców wstępujących do postępowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prawo pomocy jednocześnie nie zdejmuje ze strony całej odpowiedzialności za tok postępowania sądowoadministracyjnego. Zwolnienie z kosztów nie dotyczy obowiązku zwrotu kosztów stronie przeciwnej, jeśli ta ostatecznie wygra sprawę przed sądem.

Uzyskanie zwrotu kosztów od urzędu skarbowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA