| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Ile kosztuje postępowanie sądowoadministracyjne?

Ile kosztuje postępowanie sądowoadministracyjne?

Wnosząc skargę do sądu administracyjnego warto zdawać sobie sprawę z całości kosztów takiego postępowania, gdyż praktycznie zawsze przewyższają one wartość samego wpisu sądowego. Opłaty dodatkowe są jednak równie ważne pod względem formalnym – ich nieziszczenie spowoduje wstrzymanie postępowania lub przymusowe ściągnięcie zalegającej kwoty.

Wpisy – czym się różnią?

Dokładne kwoty i czynności podlegające opłacie normuje Ustawa prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz rozporządzenia podwykonawcze Rady Ministrów. Przepisy szczegółowo określają zwłaszcza kluczowe dla postępowania sądowego opłaty, czyli wpisy sądowe. Wyróżniamy tutaj wpis stały – niezmienny dla pewnego rodzaju spraw, rozporządzenie wymienia tutaj przykładowo:

skargę na bezczynność organu (100 zł), postępowania dotyczące zezwoleń na obrót hurtowy alkoholem (8 000 zł) czy skargę na akty prawa miejscowego (300 zł)

– oraz wpis stosunkowy, którego wysokość zależna jest od wysokości należności pieniężnej objętej zaskarżonym aktem. Podstawowa zasada określania sumy wpisu stosunkowego brzmi: im wyższa kwota, tym niższy należny procent. Jednocześnie wpis stosunkowy nigdy nie może być niższy niż 100 zł i wyższy niż 100 000 zł.

Opłata kancelaryjna i skarbowa

Opłata kancelaryjna i skarbowa to kolejne koszty, które musi ponieść strona występująca do sądu administracyjnego. Opłata kancelaryjna jest wnoszona za każde zaświadczenie, odpis, wyciąg lub inny dokument wydawany na wniosek strony w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Co do zasady wydanie każdej strony kosztuje 10 zł, jednak stawka ta może wzrosnąć, jeśli dokument jest objęty tajemnicą prawnie chronioną lub jest sporządzany w języku obcym. Dużo droższe jest też wydanie odpisu orzeczenia sądowego z uzasadnieniem – tutaj należy zapłacić 100 zł.

Prawo do sądu a koszty sądowe

Opłata skarbowa jest z kolei opłatą od pełnomocnictwa. Za uiszczenie tej opłaty odpowiada pełnomocnik. Pieniądze przekazuje on do kasy miasta. Nie należy zapominać, że istnieją sytuacje w których musimy korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Jest to tzw. przymus adwokacki w przypadku wnoszenia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Prawo pomocy

Ze względu na dość wysokie koszty postępowania w niektórych sprawach, ustawodawca przewidział prawo pomocy dla najuboższych, którzy nie są w stanie bez uszczerbku dla  utrzymania swojego i swojej rodziny pokryć należności sądowych. Prawo pomocy może być przyznane w wymiarze całościowym (wówczas obejmuje zwolnienie ze wszystkich kosztów sądowych, a także ustanowienie pełnomocnika z urzędu) lub częściowym (dotyczy tylko ustanowienia pełnomocnika albo zwolnienia z kosztów w części lub całości). Prawo pomocy jest udzielane na wolny od opłat wniosek strony. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zwolnienie nie następuje jednorazowo i bezwarunkowo na przyszłość. W razie poprawienia sytuacji materialnej strony prawo to może zostać odebrane, podobnie gdy okaże się, że w ogóle nie powinno zostać przyznane. Prawo pomocy wygasa również z chwilą śmierci osoby, której zostało przyznane, nie przechodzi na jej spadkobierców wstępujących do postępowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prawo pomocy jednocześnie nie zdejmuje ze strony całej odpowiedzialności za tok postępowania sądowoadministracyjnego. Zwolnienie z kosztów nie dotyczy obowiązku zwrotu kosztów stronie przeciwnej, jeśli ta ostatecznie wygra sprawę przed sądem.

Uzyskanie zwrotu kosztów od urzędu skarbowego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »