REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje postępowanie sądowoadministracyjne?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
sąd, fot. Fotolia
sąd, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wnosząc skargę do sądu administracyjnego warto zdawać sobie sprawę z całości kosztów takiego postępowania, gdyż praktycznie zawsze przewyższają one wartość samego wpisu sądowego. Opłaty dodatkowe są jednak równie ważne pod względem formalnym – ich nieziszczenie spowoduje wstrzymanie postępowania lub przymusowe ściągnięcie zalegającej kwoty.

Wpisy – czym się różnią?

Dokładne kwoty i czynności podlegające opłacie normuje Ustawa prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz rozporządzenia podwykonawcze Rady Ministrów. Przepisy szczegółowo określają zwłaszcza kluczowe dla postępowania sądowego opłaty, czyli wpisy sądowe. Wyróżniamy tutaj wpis stały – niezmienny dla pewnego rodzaju spraw, rozporządzenie wymienia tutaj przykładowo:

REKLAMA

skargę na bezczynność organu (100 zł), postępowania dotyczące zezwoleń na obrót hurtowy alkoholem (8 000 zł) czy skargę na akty prawa miejscowego (300 zł)

– oraz wpis stosunkowy, którego wysokość zależna jest od wysokości należności pieniężnej objętej zaskarżonym aktem. Podstawowa zasada określania sumy wpisu stosunkowego brzmi: im wyższa kwota, tym niższy należny procent. Jednocześnie wpis stosunkowy nigdy nie może być niższy niż 100 zł i wyższy niż 100 000 zł.

Opłata kancelaryjna i skarbowa

Opłata kancelaryjna i skarbowa to kolejne koszty, które musi ponieść strona występująca do sądu administracyjnego. Opłata kancelaryjna jest wnoszona za każde zaświadczenie, odpis, wyciąg lub inny dokument wydawany na wniosek strony w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Co do zasady wydanie każdej strony kosztuje 10 zł, jednak stawka ta może wzrosnąć, jeśli dokument jest objęty tajemnicą prawnie chronioną lub jest sporządzany w języku obcym. Dużo droższe jest też wydanie odpisu orzeczenia sądowego z uzasadnieniem – tutaj należy zapłacić 100 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do sądu a koszty sądowe

Opłata skarbowa jest z kolei opłatą od pełnomocnictwa. Za uiszczenie tej opłaty odpowiada pełnomocnik. Pieniądze przekazuje on do kasy miasta. Nie należy zapominać, że istnieją sytuacje w których musimy korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Jest to tzw. przymus adwokacki w przypadku wnoszenia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Prawo pomocy

Ze względu na dość wysokie koszty postępowania w niektórych sprawach, ustawodawca przewidział prawo pomocy dla najuboższych, którzy nie są w stanie bez uszczerbku dla  utrzymania swojego i swojej rodziny pokryć należności sądowych. Prawo pomocy może być przyznane w wymiarze całościowym (wówczas obejmuje zwolnienie ze wszystkich kosztów sądowych, a także ustanowienie pełnomocnika z urzędu) lub częściowym (dotyczy tylko ustanowienia pełnomocnika albo zwolnienia z kosztów w części lub całości). Prawo pomocy jest udzielane na wolny od opłat wniosek strony. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zwolnienie nie następuje jednorazowo i bezwarunkowo na przyszłość. W razie poprawienia sytuacji materialnej strony prawo to może zostać odebrane, podobnie gdy okaże się, że w ogóle nie powinno zostać przyznane. Prawo pomocy wygasa również z chwilą śmierci osoby, której zostało przyznane, nie przechodzi na jej spadkobierców wstępujących do postępowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prawo pomocy jednocześnie nie zdejmuje ze strony całej odpowiedzialności za tok postępowania sądowoadministracyjnego. Zwolnienie z kosztów nie dotyczy obowiązku zwrotu kosztów stronie przeciwnej, jeśli ta ostatecznie wygra sprawę przed sądem.

Uzyskanie zwrotu kosztów od urzędu skarbowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA