REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa procesowego

Gabriela Polkowska
opłata od pełnomocnictwa
opłata od pełnomocnictwa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieuiszczenie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa nie skutkuje nieprawidłowym jego wniesieniem, a jedynie brakami formalnymi. Nie warto jednak uchylać się od obowiązku zapłaty, ponieważ takie postępowanie może narazić nas na odpowiedzialność karno-skarbową w postaci grzywny. O tym kiedy, gdzie i w jakiej wysokości należy uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa w poniższym artykule.

Kiedy powinieneś zapłacić?

Opłatę skarbową od pełnomocnictwa mamy obowiązek uiścić w przypadku, gdy złożymy dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury w postępowaniu sądowym lub w sprawie z zakresu administracji publicznej. Zgodnie z art. 2. u.o.s. istnieją pewne odstępstwa od obowiązku zapłaty powyższej opłaty w przypadku między innymi spraw alimentacyjnych, opieki, kurateli i przysposobienia, ubezpieczenia społecznego, ubezpieczenia zdrowotnego, zatrudnienia, wynagrodzeń o pracę, ochrony zdrowia czy też nauki i szkolnictwa.  

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Gdzie i jak zapłacić?

Opłatę skarbową od pełnomocnictwa wnosimy do organu podatkowego właściwego w takiej sprawie, którym jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Właściwość miejscową organu podatkowego w sprawach opłaty skarbowej od pełnomocnictwa dookreśla art. 12. u.o.s. Zgodnie powyższym przepisem organem tym będzie organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu. Pojęcie „miejsce złożenia dokumentu” zostało doprecyzowane w wyroku  WSA w Bydgoszczy z dnia 17 grudnia 2012 r., sygn. akt I SA/Bd 860/12, w którym stwierdzono, że oznacza ono miejsce, w którym faktycznie dokonano tej czynności.

Opłatę można uiścić na dwa sposoby:

  • gotówką w kasie właściwego miejscowo organu podatkowego
  • przelewem na rachunek właściwego miejscowo organu podatkowego.

Dodatkowo istnieje obowiązek obciążający osobę składającą pełnomocnictwo do dołączenia dowodu uiszczenia opłaty skarbowej, albo uwierzytelnionej kopii dowodu zapłaty, w terminie nie dłuższym niż 3 dni licząc od chwili powstania obowiązku opłaty skarbowej (§ 3. 1.  Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej, Dz.U. 2007 nr 187 poz. 1330).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełnomocnictwo dla osoby prawnej

Jak obliczyć wysokość

Wysokość opłaty skarbowej od pełnomocnictwa wynosi 17 zł. od każdego pełnomocnika. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że opłata ta naliczana jest od każdego stosunku pełnomocnictwa.

Jan Nowak udzielił pełnomocnictwa, w którym ustanowił 3 pełnomocników. Musi on więc uiścić proporcjonalną wielokrotność wysokości opłaty skarbowej, a więc w tym wypadku kwotę 51 zł.

Pewien wyjątek stanowi sytuacja, w której w dokumencie pełnomocnictwa mocodawca ustanowił kilku reprezentantów, ale tylko jednego z nich umocował do występowania w jego imieniu w postępowaniu administracyjnym. W takim wypadku  zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 marca 2006 r., sygn. III SA/Wa 2020/07 będziemy mieli obowiązek zapłacić tylko jedną opłatę.

Obowiązek dodatkowej opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. powstaje również wtedy, gdy dokument pełnomocnictwa obejmuje upoważnienie do udzielenia pełnomocnictwa substytucyjnego.

W jaki sposób wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe?

Konsekwencje nieopłacenia pełnomocnictwa

Nieuiszczenie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa nie powoduje jego nieskuteczności. Konsekwencje jej nieuregulowania mają charakter czysto fiskalny. Brak opłaty skarbowej od pełnomocnictwa rodzi zadłużenie, za które odpowiedzialność ponoszą w sposób solidarny mocodawca i pełnomocnik albo przedsiębiorca i prokurent. Niezapłacenie powyższej opłaty jest zakwalifikowane przez Kodeks karny Skarbowy jako wykroczenie, którego dopuszczenie się grozi karą grzywny wynosząca maksymalnie dwudziestokrotność pensji minimalnej.

Co to jest e-pełnomocnictwo i dlaczego jest takie ważne dla przedsiębiorców?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA