| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Jaki skutek mają ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym?

Jaki skutek mają ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym?

W określonych ustawowo przypadkach istnieje obowiązek dokonywania ogłoszeń wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego również Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG). Jest on jednym ze źródeł uzyskiwania informacji o podmiocie. Ustawa wprowadza więc określone prawem skutki ogłoszenia w MSiG.

Podstawa prawna

Monitor Sądowy i Gospodarczy jest pismem urzędowym wydawanym przez Ministra Sprawiedliwości na podstawie ustawy z dnia 22 grudnia 1995 roku o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz. U. z 1996 nr. 6 poz. 42). Zgodnie z definicją zawartą w art. 1 ust. 1 tejże ustawy jest on ogólnokrajowym dziennikiem urzędowym przeznaczonym do zamieszczania obwieszczeń lub ogłoszeń.

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłasza się (art. 1 ust. 3 w/w ustawy):
1) wszystkie wpisy do rejestru handlowego, chyba że ustawa stanowi inaczej,
2) ogłoszenia wymagane przez Kodeks spółek handlowych i Kodeks postępowania cywilnego,
3) inne obwieszczenia i ogłoszenia, jeżeli ich ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jest wymagane lub dopuszczone przez ustawy.

Zobacz: Czy sąd rejestrowy pełni tylko rolę techniczną - uchwała Sądu Najwyższego?

Nikt nie może zasłaniać się nieznajomością wpisów ogłoszonych

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz. U. 2007.168.1186) w art. 15 wskazuje, iż od dnia ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nikt nie może zasłaniać się nieznajomością ogłoszonych wpisów.

Wyjątek

Jednak w odniesieniu do czynności dokonanych przed upływem szesnastego dnia od dnia ogłoszenia podmiot wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego nie może powoływać się na wpis wobec osoby trzeciej, jeżeli ta udowodni, że nie mogła wiedzieć o treści wpisu.

Rozbieżność między danymi w KRS a MSiG

W przypadku rozbieżności między wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego a ogłoszeniem w Monitorze Sądowym i Gospodarczym obowiązuje wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jednak osoba trzecia może powoływać się na treść ogłoszenia, chyba że podmiot wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego udowodni, że osoba trzecia wiedziała o treści wpisu.

Zobacz: Koniec kolejek po odpis z KRS

Czy można powoływać się na dokumenty, których danych jeszcze nie ogłoszono?

Osoba trzecia może się powoływać na dokumenty i dane, w odniesieniu do których nie dopełniono jeszcze obowiązku ogłoszenia, jeżeli niezamieszczenie ogłoszenia nie pozbawia jej skutków prawnych.

Jeżeli wpis do KRS nie podlega obowiązkowi ogłoszenia w MSiG

Jeżeli wpis do Krajowego Rejestru Sądowego nie podlega obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, to nikt nie może zasłaniać się nieznajomością treści wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, chyba że mimo zachowania należytej staranności nie mógł wiedzieć o wpisie.

Czytaj także

Autor:

prawnik, Kancelaria Studio Prawne w Warszawie - Kancelaria dla przedsiębiorców www.studioprawne.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba trzecia może się powoływać na dokumenty i dane, w odniesieniu do których nie dopełniono jeszcze obowiązku ogłoszenia, jeżeli niezamieszczenie ogłoszenia nie pozbawia jej skutków prawnych.
Osoba trzecia może się powoływać na dokumenty i dane, w odniesieniu do których nie dopełniono jeszcze obowiązku ogłoszenia, jeżeli niezamieszczenie ogłoszenia nie pozbawia jej skutków prawnych.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK