REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić druk prokury? - WZÓR

Gabriela Polkowska
wzór prokury
wzór prokury

REKLAMA

REKLAMA

Skuteczne udzielenie prokury wymaga przede wszystkim złożenia oświadczenia woli mocodawcy o stosownej treści i w wymaganej do tego formie. Ponadto istnieje także obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od udzielenia prokury. O tym jak prawidłowo wypełnić druk prokury traktuje poniższy artykuł.

Sposób udzielania prokury

Prokury może udzielić jedynie przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Może ona zostać udzielona jedynie osobie fizycznej, posiadającej pełną zdolność do czynności prawnych. Powstaje poprzez zgodne oświadczenie woli stron np. poprzez zawarcie umowy o pracę, której treść przewiduje zobowiązanie prokurenta do podejmowania czynności prawnych na rzecz mocodawcy. Udzielenie prokury musi zostać zgłoszone do rejestru przedsiębiorców. Prokurę oraz jej rodzaj ujawnia się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jej udzielenie wymaga złożenia w tym zakresie stosownego oświadczenia woli mocodawcy. Oświadczenie to może być złożone również w formie elektronicznej, pod warunkiem jednak, że zostanie opatrzone właściwym podpisem elektronicznym.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Forma prokury

Zgodnie z art. 1092 k.c. żeby prokura była skuteczna musi zostać udzielna w formie pisemnej (zwykłej) pod rygorem nieważności.

Czym różni się pełnomocnictwo od prokury?

Opłata od udzielenia prokury

Udzielenie prokury, podobnie jak udzielenie pełnomocnictwa, podlega obowiązkowi uiszczenia opłaty skarbowej. Art. 1. pkt 1. ust. 2. Ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r., Dz.U. 2006 Nr 225 poz. 1635, stanowi, iż opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie prokury, jego odpisu, wypisu lub kopii – w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Wysokość powyższej opłaty opiewa na 17 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym jest prokura samoistna?

WZÓR DRUKU PROKURY

Warszawa, dnia 15 czerwca 2014 r.

PROKURA

My, niżej podpisani:

Paweł Kowalski jako Prezes Zarządu, oraz

Janusz Nowak jako wiceprezes Zarządu,

działający w imieniu i na rzecz Spółki pod firmą:

ABC Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka),

z siedzibą w Warszawie przy ul. Kruczej 17, niniejszym ustanawiają Prokurenta Spółki w osobie:

Pana Michała Kalinowskiego zamieszkałego w Warszawie (00-511) przy ulicy Nowy Świat 13, legitymującego się dowodem osobistym serii ANL numer 696969 wydanym przez Prezydenta miasta stołecznego Warszawy i upoważniają go do reprezentowania Spółki, w tym w szczególności do podpisywania, składania oraz przyjmowania wszelkiego rodzaju wniosków, pism, dokumentów, oświadczeń oraz zawierania umów.

Zgodnie z art. 41 § 1. k.s.h zgoda wszystkich wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki stanowi załącznik do niniejszego pisma.

Niniejsza prokura wchodzi w życie z dniem podpisania.

Zarząd Spółki zostaje zobowiązany do ujawnienia niniejszej prokury w krajowym rejestrze sądowym.

Za Zarząd

_____________________________

Paweł Kowalski

_____________________________

Janusz Nowak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA