Kategorie

Czym jest umowne prawo odstąpienia?

Gabriela Polkowska
prawo odstąpienia
prawo odstąpienia
Fotolia
Prowadzisz negocjacje z kilkoma kontrahentami jednocześnie i zastanawiasz się co powinno zawierać zastrzeżenie umownego prawa odstąpienia tak, aby mieć możliwość wyboru najkorzystniejszej dla Ciebie oferty? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie czym jest umowne prawo odstąpienia, czemu służy, jakie są elementy obligatoryjne takiego zastrzeżenia oraz jakie są skutki skorzystania z powyższego prawa.

Czym jest umowne prawo odstąpienia?

Zgodnie z art. 395 § 1. k.c. umowne prawo odstąpienia jest zastrzeżeniem dającym obu lub jednej ze stron zawierających umowę możliwość odstąpienia od niej w ciągu określonego terminu. Strona korzystająca z powyższego prawa nie musi podawać powodu dla którego pragnie odstąpić od zawartej wcześniej umowy. W umowie strony mogą również zastrzec prawo do częściowego odstąpienia od umowy. Co do zasady zastrzeżenia umownego prawa odstąpienia można dokonać w dowolnej formie, jednakże jeżeli zawarcie umowy wymaga formy szczególnej, to zastrzeżenie prawa odstąpienia musimy dokonać w takiej samej formie. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Czemu służy umowne prawo odstąpienia?

Umowne prawo odstąpienia spełnia kilka ważnych funkcji. Służy ono przede wszystkim:

 1. Złagodzeniu zasady pacta sunt servanda polegającej na tym, że każda ze stron, która zawarła umowę jest zobowiązana do jej wykonania i nie może rozwiązać jej bez zgody drugiej strony. Zasada ta została uregulowana w art. 354 § 1. k.c., zgodnie z którym dłużnik musi wykonać zaciągnięte przez siebie zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego;
 2. Ochronie interesów stron umowy (np. w przypadku gdy okazuje się, że okoliczności zawarcia umowy się zmieniły);
 3. Ułatwieniu wyboru najbardziej intratnej z ofert w przypadku prowadzenia negocjacji z kilkoma konkurencyjnymi kontrahentami.

Zobacz: Jak prawidłowo określić w umowie zadatek?

Co musi zawierać klauzula umownego odstąpienia od umowy?

Klauzula umownego odstąpienia od umowy musi zawierać dwa obligatoryjne elementy:

 1. Wskazanie strony lub stron zawartej umowy, które mają prawo do odstąpienia od umowy;
 2. Wskazanie terminu w ciągu, którego strona lub strony mają prawo do odstąpienia od umowy. Termin ten powinien być terminem końcowym, a więc stanowiącym zastrzeżenie oznaczające, że skutki czynności prawnej zależeć będą od zaistnienia zdarzenia przyszłego i pewnego (w praktyce będzie to zazwyczaj określona data) oraz terminem zawitym, co oznacza, że po jego upływie prawo odstąpienia od umowy wygasa definitywnie i nie da się już w żaden sposób przywrócić powyższego terminu.

Ponadto zastrzeżenie prawa do odstąpienia od umowy może zawierać także pewne elementy dodatkowe takie jak:

 1. Odstępne – zastrzeżenie umożliwiające stronie lub stronom odstąpienie od zawartej umowy pod warunkiem uiszczenia wskazanej sumy pieniężnej;          
 2. Wskazanie możliwych przesłanek zaistnienia prawa do odstąpienia od umowy;
 3. Konieczność wyrażenia zgody osoby trzeciej na odstąpienie przez daną stronę od zawartej umowy.  

Zobacz: Klauzule umowne – wynagrodzenie kosztorysowe

Jak wykonać prawo odstąpienia?

Reklama

Zgodnie z art. 395 § 1. k.c. prawo odstąpienia od umowy wykonuje się poprzez złożenie jednostronnego oświadczenia woli drugiej stronie. Musi to nastąpić w terminie wskazanym w umowie. Co do zasady oświadczenie takie może być złożone w dowolnej formie (a więc także w formie ustnej). W przypadku jednak, gdy umowa została zawarta w formie pisemnej lub w innej formie szczególnej, to oświadczenie o odstąpieniu od umowy powinno mieć formę pisemną.

W sytuacji gdy istnieje kilku wierzycieli lub też kilku dłużników odstąpienie od umowy może zostać wykonane wyłącznie przez wszystkich wierzycieli przeciw wszystkim dłużnikom bądź odwrotnie.

Art. 396 k.c. doprecyzowuje dodatkowo jak powinno zostać wykonane prawo odstąpienia, gdy zastrzeżone zostało odstępne. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy będzie wtedy skuteczne tylko wtedy, gdy zostanie złożone jednocześnie z zapłatą ustalonej sumy z tytułu odstępnego.

Zobacz: Czym jest kara umowna? - WZÓR

Co powinno zawierać oświadczenie o odstąpieniu od umowy?

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy powinno zawierać następujące elementy:

 1. Wskazanie przedmiotu umowy;
 2. Wskazanie daty umowy;
 3. Wskazanie stron umowy;
 4. Wskazanie zapisu umownego przewidującego prawo do odstąpienia od umowy;
 5. Wskazanie daty oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Uwarunkowane prawo odstąpienia od umowy

Uwarunkowane prawo odstąpienia od umowy (lex commisoria), polega na ustanowieniu zastrzeżenia prawa odstąpienia pod warunkiem. Strona lub strony będą miały możliwość skorzystania z tego prawa, pod warunkiem zaistnienia wskazanego w zastrzeżeniu zdarzenia przyszłego i niepewnego. Zastrzeżenie lex commisoria oznacza więc, że strona może odstąpić od umowy w przypadku, gdy druga strona umowy nie wykona zaciągniętego zobowiązania lub wykona je nienależycie. Najczęściej takie zastrzeżenie zawiera się, żeby zabezpieczyć się przed sytuacją, gdy dłużnik nie wykona albo nienależycie wykona zaciągnięte zobowiązanie z powodów niezależnych od siebie. Istnieje jednak także możliwość zawarcia takiego zastrzeżenia bez względu na to czy strona jest odpowiedzialna za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Przy ustanowieniu uwarunkowanego prawa odstąpienia od umowy wymagane jest wskazanie terminu, z którego upływem uprawnienie to wygasa.

Czym różni się pełnomocnictwo od prokury?

Konsekwencje skorzystania z umownego prawa odstąpienia

Skutki skorzystania z umownego prawa odstąpienia reguluje art. 395 § 2 k.c., który stanowi, że w razie wykonania tegoż prawa umowa uważana jest za niezawartą. Odstąpienie od umowy następuje więc z mocą wsteczną (ex tunc). Strony umowy zobowiązane są wtedy do zwrotu tego co już świadczyły w stanie niezmienionym, z wyjątkiem sytuacji, gdy zmiana była konieczna, jednak tylko w granicach zwykłego zarządu. Ponadto za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie. Gdy strona  nie jest w stanie zwrócić przedmiotu umowy w stanie nienaruszonym, powstaje po jej stronie obowiązek naprawienia szkody, chyba, że szkoda ta nie wynika z jego winy.

Odstąpienie od umowy o odpowiedzialności materialnej

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  2 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?