| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-pracownicy > Odstąpienie od umowy o odpowiedzialności materialnej

Odstąpienie od umowy o odpowiedzialności materialnej

Umowa o odpowiedzialności materialnej jest umową z zakresu prawa pracy, zawieraną pomiędzy pracownikami odpowiedzialnymi za powierzone mienie przez pracodawcę. Jest to wygodne rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, który ma większą jasność w dochodzeniu odszkodowania, jak i pracowników, którzy dzielą się w umowie zakresem odpowiedzialności. Nie każdy jednak wie, jak rozwiązać lub odstąpić od tej umowy.

Umowa o współodpowiedzialności materialnej pracowników zakłada stałość pracowników odpowiadających za szkodę – stąd jakakolwiek zmiana personalna w stronach umowy powoduje, że umowa rozwiązuje się wobec wszystkich pracowników będących w tym stosunku. Jeśli pracodawca w dalszym ciągu chce utrzymywać taką umowę z niektórymi pracownikami, musi zawrzeć nową, odrębną umowę.

Umowa o współodpowiedzialności materialnej jest akcesyjna w stosunku do umowy o pracę. Wraz z rozwiązaniem stosunku pracy, wygasa również umowa o współodpowiedzialności materialnej. Dotyczy to zarówno rozwiązania za lub bez wypowiedzenia, a także wygaśnięcia umowy z powodu upływu czasu, na jaki została zawarta.

Strony za porozumieniem mogą również same rozwiązać umowę o współodpowiedzialności materialnej. By tego skutecznie dokonać, porozumienie o rozwiązaniu powinno być zawarte na piśmie i wskazywać datę, od której umowa już nie obowiązuje. Konieczność zachowania formy pisemnej wynika z faktu, iż sama umowa o współodpowiedzialności materialnej musi być zawarta w formie pisemnej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Serwis Prawno - Pracowniczy

Wyjątkową możliwością jest jednostronne odstąpienie od umowy. Działanie to jest skuteczne w trzech przypadkach: gdy rozliczenie mienia wskaże niedobór, każda ze stron umowy może w ciągu trzech dni odstąpić na piśmie, ze skutkiem na przyszłość. Drugi sposób to zgłoszenie konieczności przeprowadzenia inwentaryzacji do pracodawcy, a jeśli ten w ciągu siedmiu dni nie podejmie właściwych kroków lub nie nastąpi odsunięcie pracownika, którego podejrzewa się o naruszenie mienia stanowiącego przedmiot umowy o współodpowiedzialności materialnej, zgłaszający żądanie ma prawo odstąpić od umowy. Ostatnią sytuacją jest utrata zaufania pracownika do osób pracujących w miejscu powierzenia mienia. Jeśli osoba taka nie zostanie przeniesiona daleko od mienia, pracownik znów może odstąpić od umowy.

Mienie powierzone – odpowiedzialność pracownika

Konieczna inwentaryzacja

Powierzenie mienia wiąże się z inwentaryzacją, która ma na celu regularne sprawdzanie jego ilości i stanu. Inwentaryzacja powinna mieć miejsce przed wygaśnięciem lub w trakcie okresu wypowiedzenia umowy o pracę, by zakończyć się w ostatni dzień pracy pracownika, lub jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z winy pracownika – niezwłocznie po jego oddaleniu. Jak wspomniano wyżej, inwentaryzacji może żądać także każdy pracownik będący stroną umowy o współodpowiedzialności materialnej, a niezastosowanie się do tej prośby może skutkować odstąpieniem pracownika od umowy, co za tym idzie – koniecznością zawarcia nowej umowy z pozostałymi pracownikami.

Regulacja prawna

Kwestię współodpowiedzialności za powierzone mienie reguluje przede wszystkim Rozporządzenie Rady Ministrów  z 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności za powierzone mienie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »