REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo określić w umowie zadatek?

Jarosław Krasnodęmbski
zadatek w umowie
zadatek w umowie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zadatek to pieniądze lub rzeczy zamienne, które jedna ze stron umowy daje drugiej stronie, z tym skutkiem, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a gdy sama go dała – żądać zwrotu sumy dwukrotnie wyższej. W jaki sposób prawidłowo skonstruować postanowienie dotyczące zadatku?

Zadatek

Zadatek ma na celu zachęcenie stron do wykonania umowy. Jest również rodzajem rekompensaty za ewentualne szkody poniesione przez stronę uprawnioną w przypadku odstąpienia tek drugiej od umowy. Czasem zadatek może również spełniać funkcję zaliczki.

REKLAMA

W przypadku prawidłowego zrealizowania umowy zadatek jest zaliczany na poczet świadczenia strony, która go dała. W przypadku, gdy takie zaliczenie nie jest możliwe musi być on zwrócony w całości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Regulacja dotycząca zadatku, zawarta w kodeksie cywilnym, znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy w umowie strony nie zawarły postanowień odmiennych. Od decyzji stron zależy zatem kiedy zadatek ulega przepadkowi lub powinien zostać zwrócony oraz czy do odstąpienia od umowy potrzebne jest wyznaczenie dodatkowego terminu do jej wykonania.

Zadatek może być również przekazany stronie już po zawarciu umowy, w terminie ustalonym przez strony. Jednak kwota pieniężna zapłacona dopiero po zawarciu umowy, a nie objęta właściwym postanowieniem umowy, nie może być uznana za zadatek, a jedynie za świadczenie na poczet przyszłego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Wysokość zadatku

Wysokość zadatku nie została uregulowana i zależy od woli stron umowy. Należy jednak pamiętać, że zadatek musi cały czas spełniać swoją rolę oraz nie być sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Zadatek nie może jednak być równy lub wyższy wartości całego zobowiązania.

W umowie można zawrzeć postanowienie, że umowa zostanie zawarta pod warunkiem uiszczenia przez stronę zadatku.

Zobacz: Umowa o roboty budowlane – elementy i konstrukcja

Przykładowe postanowienia:

1. Przyjmujący Zlecenie potwierdza, że otrzymał od Zamawiającego w gotówce kwotę w wysokości 10 000 zł (dziesięć tysięcy złotych), tytułem zadatku, która to kwota w przypadku prawidłowego wykonania przedmiotu umowy zostanie zaliczona na poczet wynagrodzenia Przyjmującego Zlecenie.

2. Strony postanawiają, że w przypadku niewykonania dzieła w wyznaczonym terminie, Zamawiający może bez wyznaczania dodatkowego terminu odstąpić od umowy i żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

3. W przypadku, gdyby do realizacji przedmiotu umowy nie doszło z przyczyn leżących po obu stronach umowy albo z przyczyn, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, zadatek podlega zwrotowi.

Zobacz: Czym jest kara umowna? - WZÓR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA