reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Jak prawidłowo określić w umowie zadatek?

Jak prawidłowo określić w umowie zadatek?

Zadatek to pieniądze lub rzeczy zamienne, które jedna ze stron umowy daje drugiej stronie, z tym skutkiem, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a gdy sama go dała – żądać zwrotu sumy dwukrotnie wyższej. W jaki sposób prawidłowo skonstruować postanowienie dotyczące zadatku?

Zadatek

Zadatek ma na celu zachęcenie stron do wykonania umowy. Jest również rodzajem rekompensaty za ewentualne szkody poniesione przez stronę uprawnioną w przypadku odstąpienia tek drugiej od umowy. Czasem zadatek może również spełniać funkcję zaliczki.

W przypadku prawidłowego zrealizowania umowy zadatek jest zaliczany na poczet świadczenia strony, która go dała. W przypadku, gdy takie zaliczenie nie jest możliwe musi być on zwrócony w całości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Regulacja dotycząca zadatku, zawarta w kodeksie cywilnym, znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy w umowie strony nie zawarły postanowień odmiennych. Od decyzji stron zależy zatem kiedy zadatek ulega przepadkowi lub powinien zostać zwrócony oraz czy do odstąpienia od umowy potrzebne jest wyznaczenie dodatkowego terminu do jej wykonania.

Zadatek może być również przekazany stronie już po zawarciu umowy, w terminie ustalonym przez strony. Jednak kwota pieniężna zapłacona dopiero po zawarciu umowy, a nie objęta właściwym postanowieniem umowy, nie może być uznana za zadatek, a jedynie za świadczenie na poczet przyszłego wynagrodzenia.

Zobacz: Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Wysokość zadatku

Wysokość zadatku nie została uregulowana i zależy od woli stron umowy. Należy jednak pamiętać, że zadatek musi cały czas spełniać swoją rolę oraz nie być sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Zadatek nie może jednak być równy lub wyższy wartości całego zobowiązania.

W umowie można zawrzeć postanowienie, że umowa zostanie zawarta pod warunkiem uiszczenia przez stronę zadatku.

Zobacz: Umowa o roboty budowlane – elementy i konstrukcja

Przykładowe postanowienia:

1. Przyjmujący Zlecenie potwierdza, że otrzymał od Zamawiającego w gotówce kwotę w wysokości 10 000 zł (dziesięć tysięcy złotych), tytułem zadatku, która to kwota w przypadku prawidłowego wykonania przedmiotu umowy zostanie zaliczona na poczet wynagrodzenia Przyjmującego Zlecenie.

2. Strony postanawiają, że w przypadku niewykonania dzieła w wyznaczonym terminie, Zamawiający może bez wyznaczania dodatkowego terminu odstąpić od umowy i żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

3. W przypadku, gdyby do realizacji przedmiotu umowy nie doszło z przyczyn leżących po obu stronach umowy albo z przyczyn, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, zadatek podlega zwrotowi.

Zobacz: Czym jest kara umowna? - WZÓR

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama