REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o roboty budowlane – elementy i konstrukcja

Jarosław Krasnodęmbski
elementy umowy o roboty budowlane
elementy umowy o roboty budowlane
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o roboty budowlane polega na zobowiązaniu się wykonawcy do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej oraz zobowiązaniu inwestora do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Jakie konieczne elementy musi zawierać umowa o roboty budowlane?

Strony umowy

W umowie o roboty budowlane wyróżniamy inwestora, czyli osobę zamawiającą wykonanie określonego obiektu oraz wykonawcę, który zobowiązuje się do jego wykonania.

REKLAMA

Przy osobie fizycznej konieczne będzie oznaczenie w umowie imion, nazwiska, daty urodzenia, adresu zamieszkania, numeru dowodu osobistego, numeru PESEL. Gdy osoba fizyczna prowadzi działalności gospodarczej zawieramy firmę, siedzibę, adres numer NIP i REGON, a w załączniku wyciąg z CEIDG na potwierdzenie wskazanych danych.

Przy osobie prawnej konieczne będzie podanie adresu jej siedziby, numeru wpisu do KRS, NIP oraz osoby uprawnionej do reprezentacji (na potwierdzenie jako załącznik dołączamy aktualny KRS).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobowiązania stron

Koniecznym elementem umowy o roboty budowlane są zobowiązania stron.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowe postanowienie:

§1.

  1. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania, zgodnie z zasadami wiedzy technicznej oraz przekazanym przez Inwestora projektem budowlanym, budynek mieszkalny jednorodzinny przy ulicy Abecadłowej 14 w Warszawie, na rzecz Inwestora. Projekt budowlany obiektu stanowi załącznik nr 1 do niniejszej umowy.
  2. Wykonawca oświadcza, że posiada doświadczenie, środki oraz maszyny niezbędne do prawidłowego wykonania przedmiotu umowy.
  3. Inwestor oświadcza, że jest właścicielem działki nr 1302 położonej przy ulicy Abecadłowej 14w Warszawie, na której ma powstać niniejszy budynek mieszkalny jednorodzinny oraz, że uzyskał decyzje i pozwolenia oraz wszelkie inne dokumenty konieczne do rozpoczęcia budowy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jakie są prawa i obowiązki stron umowy o roboty budowlane?

Projekt budowlany

Inwestor ma obowiązek dostarczenia projektu wykonywanego obiektu. Projekt musi zostać zatwierdzony pozwoleniem na budowę, wydanym przez właściwy powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego.

Przykładowe postanowienie:

§2. Projekt obiektu zostaje wydany Wykonawcy w dniu podpisania umowy o roboty budowlane.

Przekazanie terenu budowy

Inwestor ma obowiązek przekazać Wykonawcy teren budowy. Przekazanie następuję poprzez spisanie protokołu przekazania. Za teren budowy uznaje się teren, na którym wykonywane będą prace oraz teren zajmowany przez zaplecze budowy.

Przykładowe postanowienie:

§3. Zamawiający przekaże Wykonawcy teren budowy w terminie 7 dni od daty podpisania niniejszej umowy.

Prawo odstąpienia inwestora od umowy o roboty budowlane

Termin rozpoczęcia i zakończenia prac

W umowie o roboty budowlane należy precyzyjnie określić datę rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych. Z terminem rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych wiąże się wiele obowiązków administracyjnych.

Przykładowe postanowienia:

§4.

  1. Strony ustalają termin rozpoczęcia robót budowlanych na dzień 13 października 2014 r.
  2. W przypadku nie rozpoczęcia robót przez Wykonawcę w terminie tygodnia od ustalonej daty, Inwestor może odstąpić od umowy, informując o tym Wykonawcę na piśmie.
  3. Strony ustalają termin zakończenia robót budowlanych na dzień 13 października 2015 roku. Odbiór końcowy obiektu nastąpi w ciągu 7 dni od terminu zakończenia robót budowlanych.
  4. Harmonogram robót budowalnych znajduje się w załączniku nr 2 do niniejszej umowy.

Zobacz: Elementy umowy poręczenia

Materiały i kosztorys budowy

Materiały potrzebne do budowy obiektu mogą pochodzić od Wykonawcy jak i od Inwestora. Zależy to od woli stron umowy. Wykonywane prace mogą być ujęte w kosztorys.

Przykładowe postanowienie:

§5. Wykonanie obiektu nastąpi w całości z materiałów dostarczonych przez Inwestora. Wykonawca zobowiązuje się do wykonywania obiektu zgodnie z kosztorysem robót budowlanych, który stanowi załącznik nr 3 do niniejszej umowy.

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za nienależyte wykonanie umowy o roboty budowlane


Podwykonawcy

W umowie należy ustalić zakres robót, które mogą być wykonywane wyłącznie przez wykonawcę, a które mogą być wykonane przez podwykonawców. Wykonawca musi koniecznie uzyskać zgodę inwestora na przekazanie części prac do wykonania podwykonawcom. Uzyskuje ją poprzez przedstawienie inwestorowi umów zawartych z podwykonawcami dotyczących części inwestycji oraz uzyskanie zgody inwestora.

Przykładowe postanowienia:

§6.

  1. Wykonawca zobowiązuje się wykonać przedmiot umowy przede wszystkim własnymi siłami, uzupełniając je tylko przez wykorzystanie podwykonawców.
  2. Zawarcie umowy z każdym podwykonawcą będzie dokonywane za zgodą Inwestora.
  3. Przed zawarciem umowy z podwykonawcami Wykonawca zobowiązuje się udzielić Inwestorowi wszelkich informacji dotyczących podwykonawców.
  4. Wykonawca ponosi wobec Inwestora pełną odpowiedzialność za roboty, które wykonuje przy pomocy podwykonawców.

Odbiór obiektu

Obowiązkiem inwestora jest odbiór wybudowanego obiektu W umowie strony powinny dokładnie oznaczyć datę odbioru. Podczas odbioru inwestor dokonuje sprawdzenia, czy przedmiot został wykonany w sposób prawidłowy. Odbiór powinien być udokumentowany w protokole.

Przykładowe postanowienie:

§7. Odbiór końcowy obiektu będzie odbywał się osobiście przez Inwestora, przy obecności kierownika budowy.

Odmowa odbioru robót budowlanych

Wynagrodzenie

Zapłata wynagrodzenia Wykonawcy jest podstawowym obowiązkiem Inwestora wynikającym z umowy o roboty budowlane. Strony mają możliwość ustalenia wynagrodzenia w formie kosztorysowej lub ryczałtowej. Wynagrodzenie ryczałtowe jest w stałej wysokości, a kosztorysowe ustala się na podstawie przewidywanych kosztów poszczególnych etapów budowy.

Przykładowe postanowienia:

§8.

  1. Wynagrodzenie strony ustalają na podstawie kosztorysu.
  2. Na dzień rozpoczęcia budowy wysokość wynagrodzenia wynosi 100 tys. złotych brutto.
  3. Ostateczna wysokość wynagrodzenia zostanie ustalona w ciągu 14 dni od daty odbioru końcowego.
  4. Inwestor wypłaci Wykonawcy zaliczkę w wysokości 15% wartości ustalonego wynagrodzenia w ciągu miesiąca od dnia rozpoczęcia robót budowlanych. Zaliczka zostanie wypłacona na podstawie wystawionej przez Wykonawcę faktury zaliczkowej.
  5. Wynagrodzenie zostanie wypłacone Wykonawcy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia Inwestorowi prawidłowo wystawionej faktury VAT.

Jakie są prawa podwykonawcy przy umowie o roboty budowlane?

Kara umowna

Strony mogą zawrzeć w umowie karę umowną. Ma ona na celu zabezpieczenie prawidłowego wykonania świadczenia niepieniężnego lub jego niewykonania.

Przykładowe postanowienie:

§9. W razie niewykonania obowiązków przez Wykonawcę, w terminach określonych w harmonogramie prac budowlanych (załącznik nr 3), Inwestorowi przysługuje kara umowna w wysokości 1% wysokości wynagrodzenia brutto przysługującego Wykonawcy tytułem prawidłowego wykonania zobowiązania.

Czym jest kara umowna? - WZÓR

Inne postanowienia

§10. Zmiana postanowień zawartej umowy może nastąpić za zgodą obu stron wyrażoną na piśmie, w formie aneksu do umowy, pod rygorem nieważności takiej zmiany.

§11. Ewentualne spory, wynikłe w związku z realizacją przedmiotu umowy, strony zobowiązują się rozwiązywać w drodze wspólnych negocjacji, a w przypadku niemożności ustalenia kompromisu będą rozstrzygane przez Sąd właściwy dla siedziby Inwestora.

§12. W sprawach, których nie reguluje niniejsza umowa, będą miały zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego, ustawy - Prawo budowlane oraz innych obowiązujących ustaw.

§13. Niniejszą umowę wraz z załącznikami sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

§14. Załączniki do niniejszej Umowy stanowią jej integralną część.

Podpisy stron

Umowa o roboty budowlane musi być koniecznie własnoręcznie podpisana przez strony umowy lub osoby uprawnione do ich reprezentowania.

Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

    Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

    Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

    "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

    Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

    W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

    Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

    12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

    REKLAMA

    Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

    Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

    Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

    Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

    Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

    Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

    Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

    Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

    REKLAMA

    KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

    Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

    Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

    Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

    REKLAMA