reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Jakie są prawa podwykonawcy przy umowie o roboty budowlane?

Jakie są prawa podwykonawcy przy umowie o roboty budowlane?

Jedną z umów zawieranych w branży remontowo – budowlanej jest umowa o roboty budowlane. Małe ekipy, jak też samodzielnie działający fachowcy, częściej zawierają umowę o dzieło oraz umowę zlecenia. Zdarza się jednak, że małe firmy są podwykonawcami dla firm większych. Do podwykonawców również mają zastosowanie przepisy regulujące umowę o roboty budowlane. Ekspert wyjaśnia zawiłe regulacje krok po kroku.

Przepis art. 647 kodeksu cywilnego stanowi: przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. W tym artykule nie będę omawiał umowy o roboty budowlane z punktu widzenia inwestora i wykonawcy. Warto bowiem przyjrzeć się tej umowie z punktu widzenia podwykonawcy. Zdarza się, że aby zdobyć kontrakt, podwykonawcy biorą kredyty lub zatrudniają dodatkowych pracowników, którym muszą wypłacać wynagrodzenie. Jest to działanie dość ryzykowne z uwagi na częste w branży budowlanej zatory płatnicze. Odzyskanie od wykonawcy pieniędzy na drodze sądowej jest natomiast dość skomplikowane i czasochłonne. Wykonawca, jak każdy przedsiębiorca działający w obrocie gospodarczym, może stać się niewypłacalny. Przepisy, które omówię w niniejszym artykule, zostały wprowadzone w celu ochrony małych firm budowlanych i remontowo – budowlanych.

Zobacz: ABC umów

W celu wzmocnienia pozycji podwykonawców wprowadzono do kodeksu cywilnego art. 647[1] . Z przepisu tego wynika, że inwestor i wykonawca powinni w umowie o roboty budowlane określić zakres robót, które wykonawca będzie wykonywał sam lub za pomocą podwykonawców. W praktyce realizacja tego wymogu bywa kłopotliwa, ponieważ zdarza się, że na etapie zawierania umowy o roboty budowlane nie sposób przewidzieć potrzeby powierzenia części prac specjalistycznym ekipom. Wykonawca nie może dowolnie zawierać umów z podwykonawcami. Potrzebuje do tego zgody inwestora. W ustawie wprowadzono rozwiązania, które mają na celu zabezpieczenie interesów osób zaangażowanych w realizację inwestycji. Aby wyeliminować ryzyko sytuacji, w której inwestor będzie zwlekać z wyrażeniem zgody na zawarcie umowy z podwykonawcą, utrudniając wykonawcy wykonanie prac w terminie, § 2 cytowanego artykułu wprowadził dość praktyczne rozwiązanie. Mianowicie, jeżeli inwestor w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy. Do zawarcia przez podwykonawcę umowy z dalszym podwykonawcą wymagana z kolei jest zgoda inwestora i wykonawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama