REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elementy umowy poręczenia

Jarosław Krasnodęmbski
umowa poręczenia - elementy
umowa poręczenia - elementy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za pomocą umowy poręczenia poręczyciel przyjmuje na siebie obowiązek wykonania zobowiązania, w przypadku, gdyby dłużnik go nie wykonał. Podpisanie umowy poręczenia nie wymaga jednak zgody dłużnika. Jakie elementy musi posiadać umowa poręczenia? Jak je sformułować?

Forma pisemna poręczenia

Oświadczenie poręczyciela o wykonaniu zobowiązania za dłużnika powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie. Brak formy pisemnej w tym przypadku powoduje nieważność zawartej umowy. W umowie należy określić datę i miejsce jej podpisania.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Strony umowy poręczenia

REKLAMA

Stronami umowy poręczenia jest wierzyciel oraz poręczyciel. Wierzycielem jest osoba domagająca się spełnienia świadczenia przez dłużnika, a poręczycielem jest osoba zobowiązująca się do spełnienia świadczenia zamiast dłużnika. Zarówno wierzycielem jak i poręczycielem może być każda osoba. Zarówno osoba fizyczna jak i prawna. Po obu stronach może również istnieć wiele podmiotów.

Przy osobie fizycznej konieczne będzie oznaczenie w umowie imion, nazwiska, daty urodzenia, adresu zamieszkania, numeru dowodu osobistego, numeru PESEL. Gdy osoba fizyczna prowadzi działalności gospodarczej zawieramy firmę, siedzibę, adres numer NIP i REGON, a w załączniku wyciąg z CEIDG na potwierdzenie wskazanych danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobierz: Wzór umowy poręczenia

Zobacz: Na czym polega umowa poręczenia?

Przy osobie prawnej konieczne będzie podanie adresu jej siedziby, numeru wpisu do KRS, NIP oraz osoby uprawnionej do reprezentacji.

Poręczyciel będący osobą fizyczną pozostającą w związku małżeńskim i ustawowej wspólności majątkowej do zawarcie umowy poręczenia potrzebuje zgody swojego małżonka. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 22 lutego 2001 r. III CKN 293/00 poręczenie jest czynnością zarządu majątkiem wspólnym małżonków.

Stroną umowy nie jest dłużnik. Zawarcie umowy może się zatem odbyć bez wiedzy i zgody dłużnika. Jeżeli poręczenie udzielone zostało za wiedzą dłużnika, dłużnik powinien niezwłocznie zawiadomić poręczyciela o wykonaniu zobowiązania. Gdyby tego nie uczynił, poręczyciel, który zaspokoił wierzyciela, może żądać od dłużnika zwrotu tego, co wierzycielowi zapłacił, chyba że działał w złej wierze.

Zobacz: Poręczenie a przedawnienie roszczeń

Przedmiot umowy poręczenia

Przedmiotem umowy poręczenia może być dowolne zobowiązanie dłużnika, przy czym nie ma znaczenie jakie jest jego źródło.

Najczęściej przedmiot zobowiązania ma charakter pieniężny. Nie jest to jednak charakter wyłączny.

Przedmiotem poręczenia nie mogą być roszczenia niezaskarżalne, gdyż niezaskarżalne jest wtedy również zobowiązanie wynikające z tego poręczenia. Poręczeniem można objąć także dług przyszły, ale tylko do wysokości z góry ustalonej w umowie poręczenia. Co więcej poręczenie dotyczyć nie tylko zobowiązania całego, ale również jego części.

Możliwe jest również ustanowienie podporęczenia, które polega na objęciu poręczeniem zobowiązania poręczyciela.

W umowie poręczenia musi koniecznie znaleźć się zobowiązanie poręczyciela do wykonania zobowiązania w wypadku niewykonania go przez dłużnika oraz oznaczenie osoby dłużnika głównego.

Przykład postanowienia:

§1. Poręczyciel oświadcza, że wie o zawarciu umowy pożyczki z dnia 5 września 2014 roku między Wierzycielem a Dłużnikiem (dane dłużnika), na mocy której Wierzyciel przekazał Dłużnikowi 25 000 zł, słownie: dwadzieścia pięć tysięcy złotych. Termin zwrotu pożyczki upływa 5 września 2016 roku.

§2. Poręczyciel zobowiązuje się do zapłacenia kwoty określonej w §1, na wypadek gdyby Dłużnik zobowiązania nie wykonał.  

Jakie jest ryzyko przy poręczeniu kredytu hipotecznego

Zastrzeżenie terminu

Umowa poręczenia może być zarówno terminowa jak i bezterminowa. Zastrzeżenie terminu powinno znaleźć się w umowie. W takiej sytuacji poręczyciel jest odpowiedzialny za spłatę długu, jeśli dłużnik główny nie wywiąże się z niego w terminie oznaczonym w umowie poręczenia.

Przykład postanowienia:

§3. Poręczenie zostaje udzielone na okres 2 lat od dnia zawarcia umowy.

Zobacz: Co gdy poręczyłeś czyjś dług?

Odpowiedzialność dłużnika i poręczyciela

W kodeksie cywilnym przyjęta jest zasada równorzędnej odpowiedzialności dłużnika głównego i poręczyciela. Oznacz to, że gdy dług staje się wymagalny wierzyciel może żądać świadczenia zarówno od dłużnika lub poręczyciela z osobna lub łącznie. Poręczyciel odpowiada całym swoim majątkiem. Zarówno tym istniejącym jak i przyszłym.

Aby móc skorzystać z poręczenia Wierzyciel musi wezwać Poręczyciela do spełnienia świadczenia. W umowie należy określić sposób wezwania.

Przykład postanowienia:

§4. W przypadku zwłoki Dłużnika w wykonaniu zobowiązania wobec Wierzyciela opisanych w §1, po uprzednim wezwaniu Dłużnika do dokonania zapłaty, Wierzyciel może zwrócić się do Poręczyciela o spełnienie świadczenia, po wcześniejszym wezwaniu Dłużnika do spełnienia świadczenia.

§5. W sytuacji określonej w §4 Wierzyciel wezwie do spełnienia świadczenia wysyłając Poręczycielowi list polecony na adres wskazany w umowie.

Poręczenia i gwarancje dla MSP?

Inne elementy

W umowie poręczenia można określić, który sąd będzie odpowiedni do rozpatrywania wynikłych sporów oraz inne elementy.

Przykłady postanowień:

§6. Wszelkie spory wynikające pomiędzy Stronami niniejszej umowy będą rozpatrywane przez Sąd … .

§7. W zakresie nie uregulowanym niniejszą umową zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego.

§8. Zmiana niniejszej umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§9. Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Podpisy stron

Umowa poręczenia musi być koniecznie podpisana przez obie strony. Podpis stron musi być własnoręczny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA