REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elementy umowy poręczenia

Jarosław Krasnodęmbski
umowa poręczenia - elementy
umowa poręczenia - elementy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za pomocą umowy poręczenia poręczyciel przyjmuje na siebie obowiązek wykonania zobowiązania, w przypadku, gdyby dłużnik go nie wykonał. Podpisanie umowy poręczenia nie wymaga jednak zgody dłużnika. Jakie elementy musi posiadać umowa poręczenia? Jak je sformułować?

Forma pisemna poręczenia

Oświadczenie poręczyciela o wykonaniu zobowiązania za dłużnika powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie. Brak formy pisemnej w tym przypadku powoduje nieważność zawartej umowy. W umowie należy określić datę i miejsce jej podpisania.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Strony umowy poręczenia

REKLAMA

Stronami umowy poręczenia jest wierzyciel oraz poręczyciel. Wierzycielem jest osoba domagająca się spełnienia świadczenia przez dłużnika, a poręczycielem jest osoba zobowiązująca się do spełnienia świadczenia zamiast dłużnika. Zarówno wierzycielem jak i poręczycielem może być każda osoba. Zarówno osoba fizyczna jak i prawna. Po obu stronach może również istnieć wiele podmiotów.

Przy osobie fizycznej konieczne będzie oznaczenie w umowie imion, nazwiska, daty urodzenia, adresu zamieszkania, numeru dowodu osobistego, numeru PESEL. Gdy osoba fizyczna prowadzi działalności gospodarczej zawieramy firmę, siedzibę, adres numer NIP i REGON, a w załączniku wyciąg z CEIDG na potwierdzenie wskazanych danych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pobierz: Wzór umowy poręczenia

Zobacz: Na czym polega umowa poręczenia?

Przy osobie prawnej konieczne będzie podanie adresu jej siedziby, numeru wpisu do KRS, NIP oraz osoby uprawnionej do reprezentacji.

Poręczyciel będący osobą fizyczną pozostającą w związku małżeńskim i ustawowej wspólności majątkowej do zawarcie umowy poręczenia potrzebuje zgody swojego małżonka. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 22 lutego 2001 r. III CKN 293/00 poręczenie jest czynnością zarządu majątkiem wspólnym małżonków.

Stroną umowy nie jest dłużnik. Zawarcie umowy może się zatem odbyć bez wiedzy i zgody dłużnika. Jeżeli poręczenie udzielone zostało za wiedzą dłużnika, dłużnik powinien niezwłocznie zawiadomić poręczyciela o wykonaniu zobowiązania. Gdyby tego nie uczynił, poręczyciel, który zaspokoił wierzyciela, może żądać od dłużnika zwrotu tego, co wierzycielowi zapłacił, chyba że działał w złej wierze.

Zobacz: Poręczenie a przedawnienie roszczeń

Przedmiot umowy poręczenia

Przedmiotem umowy poręczenia może być dowolne zobowiązanie dłużnika, przy czym nie ma znaczenie jakie jest jego źródło.

Najczęściej przedmiot zobowiązania ma charakter pieniężny. Nie jest to jednak charakter wyłączny.

Przedmiotem poręczenia nie mogą być roszczenia niezaskarżalne, gdyż niezaskarżalne jest wtedy również zobowiązanie wynikające z tego poręczenia. Poręczeniem można objąć także dług przyszły, ale tylko do wysokości z góry ustalonej w umowie poręczenia. Co więcej poręczenie dotyczyć nie tylko zobowiązania całego, ale również jego części.

Możliwe jest również ustanowienie podporęczenia, które polega na objęciu poręczeniem zobowiązania poręczyciela.

W umowie poręczenia musi koniecznie znaleźć się zobowiązanie poręczyciela do wykonania zobowiązania w wypadku niewykonania go przez dłużnika oraz oznaczenie osoby dłużnika głównego.

Przykład postanowienia:

§1. Poręczyciel oświadcza, że wie o zawarciu umowy pożyczki z dnia 5 września 2014 roku między Wierzycielem a Dłużnikiem (dane dłużnika), na mocy której Wierzyciel przekazał Dłużnikowi 25 000 zł, słownie: dwadzieścia pięć tysięcy złotych. Termin zwrotu pożyczki upływa 5 września 2016 roku.

§2. Poręczyciel zobowiązuje się do zapłacenia kwoty określonej w §1, na wypadek gdyby Dłużnik zobowiązania nie wykonał.  

Jakie jest ryzyko przy poręczeniu kredytu hipotecznego

Zastrzeżenie terminu

Umowa poręczenia może być zarówno terminowa jak i bezterminowa. Zastrzeżenie terminu powinno znaleźć się w umowie. W takiej sytuacji poręczyciel jest odpowiedzialny za spłatę długu, jeśli dłużnik główny nie wywiąże się z niego w terminie oznaczonym w umowie poręczenia.

Przykład postanowienia:

§3. Poręczenie zostaje udzielone na okres 2 lat od dnia zawarcia umowy.

Zobacz: Co gdy poręczyłeś czyjś dług?

Odpowiedzialność dłużnika i poręczyciela

W kodeksie cywilnym przyjęta jest zasada równorzędnej odpowiedzialności dłużnika głównego i poręczyciela. Oznacz to, że gdy dług staje się wymagalny wierzyciel może żądać świadczenia zarówno od dłużnika lub poręczyciela z osobna lub łącznie. Poręczyciel odpowiada całym swoim majątkiem. Zarówno tym istniejącym jak i przyszłym.

Aby móc skorzystać z poręczenia Wierzyciel musi wezwać Poręczyciela do spełnienia świadczenia. W umowie należy określić sposób wezwania.

Przykład postanowienia:

§4. W przypadku zwłoki Dłużnika w wykonaniu zobowiązania wobec Wierzyciela opisanych w §1, po uprzednim wezwaniu Dłużnika do dokonania zapłaty, Wierzyciel może zwrócić się do Poręczyciela o spełnienie świadczenia, po wcześniejszym wezwaniu Dłużnika do spełnienia świadczenia.

§5. W sytuacji określonej w §4 Wierzyciel wezwie do spełnienia świadczenia wysyłając Poręczycielowi list polecony na adres wskazany w umowie.

Poręczenia i gwarancje dla MSP?

Inne elementy

W umowie poręczenia można określić, który sąd będzie odpowiedni do rozpatrywania wynikłych sporów oraz inne elementy.

Przykłady postanowień:

§6. Wszelkie spory wynikające pomiędzy Stronami niniejszej umowy będą rozpatrywane przez Sąd … .

§7. W zakresie nie uregulowanym niniejszą umową zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego.

§8. Zmiana niniejszej umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§9. Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Podpisy stron

Umowa poręczenia musi być koniecznie podpisana przez obie strony. Podpis stron musi być własnoręczny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  Kupujesz włoskie produkty? Patrz na certyfikaty! Włoska żywność jest wśród najczęściej podrabianych na świecie

  Czym jest "italian sounding"? To produkty, które udają włoskie, ale tak naprawdę nie są z Włoch. Kraj ten jest liderem w certyfikacji żywności, ale jednocześnie włoskie produkty należą do grona najczęściej podrabianych na świecie. 

  REKLAMA

  KE: W 2024 roku nie będzie obowiązku ugorowania 4 % swoich gruntów ornych

  Komisja Europejska oficjalnie przyjęła 13 lutego 2024 r. rozporządzenie, które przyznaje europejskim rolnikom częściowe zwolnienie z zasady warunkowości dotyczącej gruntów ugorowanych. Jest to następstwem wniosku Komisji przedstawionego w dniu 31 stycznia oraz dyskusji z państwami członkowskimi na posiedzeniach komitetów. Rozporządzenie weszło w życie 14 lutego 2024 r. i jest stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.

  Spełnianie standardów ESG to realne narzędzie budowania przewagi biznesowej [WYWIAD]

  Dlaczego sektor MŚP powinien już teraz zająć się wdrażaniem ESG? Dla kogo jest to szansa, a dla kogo kolejny obowiązek? Jakie wyzwania czekają małe i średnie firmy w 2024 roku? Z ekspertami z Reo.pl Grzegorzem Tomasikiem i Tomaszem Morawskim rozmawia Kinga Olszacka. 

  REKLAMA