reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Poręczenia i gwarancje dla MSP?

Poręczenia i gwarancje dla MSP?

Najskuteczniejsze rozwiązania dotyczące poręczeń i gwarancji finansowych dla sektora MSP oraz formy wspierania przedsiębiorczości w Polsce były tematem konferencji pt. „Systemy gwarancyjne w krajach UE – poszukiwanie optymalnego rozwiązania”. Debata odbyła się 9 lutego 2011 r. w Warszawie.

Wiceminister Baniak przypomniał, że w lutym 2009 r. Rada Ministrów przyjęła dokument „Kierunki rozwoju funduszy pożyczkowych i poręczeniowych dla MSP w 2009-2013”. – Działania w nim przewidziane ułatwią, w nadchodzących latach małym i średnim przedsiębiorcom dotarcie do zewnętrznych źródeł finansowania w swoich regionach – wyjaśnił wiceszef MG.

Zwrócił uwagę, że głównymi problemami, utrudniającymi przedsiębiorcom dostęp do funduszy jest często brak historii kredytowej oraz wymaganego przez bank zabezpieczenia. – Stąd konieczne jest zbudowanie systemu ułatwiającego małym i średnim firmom zaciągnięcie kredytu na rozpoczęcie i rozwój swojej działalności. Nie będzie to możliwe bez współpracy z samorządami terytorialnymi, organizacjami przedsiębiorców i bankami – podkreślił wiceminister Baniak.

Jak poinformował Jacek Dominik, wiceminister finansów, budowanie systemu poręczeń i gwarancji w Polsce rozpoczęło się już w 1994 r. – Opiera się on na regionalnych strukturach poręczeniowych koordynowanych przez BGK. Nadzór nad nimi pełni system poręczeniowy Skarbu Państwa, w którym pożyczki, w zależności od kwoty, zatwierdza minister finansów lub Rada Ministrów – powiedział podsekretarz stanu w resorcie finansów.

Polecamy: Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Międzynarodowa konferencja „Systemy gwarancyjne w krajach UE – poszukiwanie optymalnego rozwiązania” została zorganizowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Pośród zaproszonych gości obecni byli m.in. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Massimo Ceretto, przedstawiciel Eurofidi, Olaf Achtelik, przedstawiciel Verband Deutscher Burgschaftsbanken.

Źródło: MG

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poręczenia i gwarancje dla MSP?
Poręczenia i gwarancje dla MSP?

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama