REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co gdy poręczyłeś czyjś dług?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
W myśl postanowień Kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia należy rozumieć zobowiązanie się poręczyciela względem wierzyciela do wykonania zobowiązania na wypadek, gdyby dłużnik nie wykonał zobowiązania.
W myśl postanowień Kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia należy rozumieć zobowiązanie się poręczyciela względem wierzyciela do wykonania zobowiązania na wypadek, gdyby dłużnik nie wykonał zobowiązania.

REKLAMA

REKLAMA

Poręczenie stanowi klasyczną postać osobistego zabezpieczenia wierzytelności. Poręczenie jest umową dwustronną między wierzycielem a poręczycielem, do której nie potrzebna jest zgoda, ani nawet wiedza dłużnika. Jeżeli udzieliłeś poręczenia warto pamiętać, że jest ono wtórne i zależne od umowy, którą poręczyłeś (tzw. akcesoryjność umowy poręczenia). Co to oznacza w praktyce?

Akcesoryjność poręczenia względem długu głównego oznacza, że poręczenie nie może istnieć samodzielnie i zawsze związane jest z innym stosunkiem zobowiązaniowym (inną umową), dlatego wysokość twojego poręczenia jest zawsze ściśle związana z istnieniem i rozmiarem długu głównego. Jeżeli umowa główna była nieważna, to również nieważne staje się poręczenie. Jednak prawo przewiduje tu pewien wyjątek. Otóż w razie poręczenia za dług osoby, która nie mogła zobowiązać się z powodu braku zdolności do czynności prawnych, poręczyciel powinien spełnić świadczenie jako dłużnik mimo jeżeli w chwili poręczenia o braku zdolności tej osoby wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.

REKLAMA

Kiedy i jak poręczyciel odpowiada

W myśl postanowień Kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia należy rozumieć zobowiązanie się poręczyciela względem wierzyciela do wykonania zobowiązania na wypadek, gdyby dłużnik nie wykonał zobowiązania. Czy powyższe oznacza zatem, że poręczyciel będzie odpowiadał dopiero gdy dłużnik nie będzie mógł spełnić swojego świadczenia?
Nie, zgodnie bowiem z art. 881 Kodeksu cywilnego poręczyciel będzie odpowiedzialny jak dłużnik solidarny, gdy strony inaczej nie postanowiły. Powyższe oznacza, że jeżeli umowa poręczenia nie będzie zawierała postanowień określających, że poręczyciel będzie odpowiedzialny subsydiarnie (tj. posiłkowo) (czyli dopiero wtedy gdy uzyskanie świadczenia od dłużnika głównego nie będzie możliwe), wówczas poręczyciel będzie współdłużnikem solidarnym.

Porównaj: Jakie są skutki zwłoki dla dłużnika

Jaki jest zakres odpowiedzialności poręczyciela?

O zakresie odpowiedzialności poręczyciela rozstrzyga każdoczesny zakres zobowiązania dłużnika, dodatkowo czynność prawna dokonana przez dłużnika z wierzycielem już po udzieleniu poręczenia nie może zwiększyć zobowiązania poręczyciela.

Co nie wpływa na odpowiedzialność poręczyciela?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • przelew wierzytelności (gdy wierzyciel przenosi swoją wierzytelność na osobę trzecią, wówczas wraz z wierzytelności przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa);
 • wstąpienie osoby trzeciej w prawa zaspokojonego wierzyciela (sytuacji gdy osoba trzecia spłaca wierzyciela i nabywa wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty np. jeśli płaci cudzy dług za który jest odpowiedzialna osobiście)

W przypadku przejęcia długu (umowy dłużnika lub wierzyciela z osobą trzecią, która wstępuje na miejsce dłużnika, który wówczas zostaje zwolniony z długu) poręczenie wygasa z chwilą przejęcia długu, chyba że poręczyciel lub osoba trzecia wyrazi zgodę na dalsze trwanie poręczenia.

Polecamy serwis Umowy

Za co jeszcze może odpowiadać poręczyciel?

Poręczyciel odpowiada w zakresie długu pierwotnego, dodatkowo poręczyciel może ponieść odpowiedzialność za skutki niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika głównego, np. odsetki czy kara umowna jeśli umowa zastrzegała kare umowną. Przy czym jeżeli zakres odpowiedzialności poręczyciela został ograniczony w umowie, poręczyciel odpowiada tylko do tej wysokości.

Wierzyciel z dłużnikiem nie mogą zwiększyć zobowiązania poręczyciela już po udzieleniu poręczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA