REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co gdy poręczyłeś czyjś dług?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
W myśl postanowień Kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia należy rozumieć zobowiązanie się poręczyciela względem wierzyciela do wykonania zobowiązania na wypadek, gdyby dłużnik nie wykonał zobowiązania.
W myśl postanowień Kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia należy rozumieć zobowiązanie się poręczyciela względem wierzyciela do wykonania zobowiązania na wypadek, gdyby dłużnik nie wykonał zobowiązania.

REKLAMA

REKLAMA

Poręczenie stanowi klasyczną postać osobistego zabezpieczenia wierzytelności. Poręczenie jest umową dwustronną między wierzycielem a poręczycielem, do której nie potrzebna jest zgoda, ani nawet wiedza dłużnika. Jeżeli udzieliłeś poręczenia warto pamiętać, że jest ono wtórne i zależne od umowy, którą poręczyłeś (tzw. akcesoryjność umowy poręczenia). Co to oznacza w praktyce?

Akcesoryjność poręczenia względem długu głównego oznacza, że poręczenie nie może istnieć samodzielnie i zawsze związane jest z innym stosunkiem zobowiązaniowym (inną umową), dlatego wysokość twojego poręczenia jest zawsze ściśle związana z istnieniem i rozmiarem długu głównego. Jeżeli umowa główna była nieważna, to również nieważne staje się poręczenie. Jednak prawo przewiduje tu pewien wyjątek. Otóż w razie poręczenia za dług osoby, która nie mogła zobowiązać się z powodu braku zdolności do czynności prawnych, poręczyciel powinien spełnić świadczenie jako dłużnik mimo jeżeli w chwili poręczenia o braku zdolności tej osoby wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.

REKLAMA

Kiedy i jak poręczyciel odpowiada

W myśl postanowień Kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia należy rozumieć zobowiązanie się poręczyciela względem wierzyciela do wykonania zobowiązania na wypadek, gdyby dłużnik nie wykonał zobowiązania. Czy powyższe oznacza zatem, że poręczyciel będzie odpowiadał dopiero gdy dłużnik nie będzie mógł spełnić swojego świadczenia?
Nie, zgodnie bowiem z art. 881 Kodeksu cywilnego poręczyciel będzie odpowiedzialny jak dłużnik solidarny, gdy strony inaczej nie postanowiły. Powyższe oznacza, że jeżeli umowa poręczenia nie będzie zawierała postanowień określających, że poręczyciel będzie odpowiedzialny subsydiarnie (tj. posiłkowo) (czyli dopiero wtedy gdy uzyskanie świadczenia od dłużnika głównego nie będzie możliwe), wówczas poręczyciel będzie współdłużnikem solidarnym.

Porównaj: Jakie są skutki zwłoki dla dłużnika

Jaki jest zakres odpowiedzialności poręczyciela?

O zakresie odpowiedzialności poręczyciela rozstrzyga każdoczesny zakres zobowiązania dłużnika, dodatkowo czynność prawna dokonana przez dłużnika z wierzycielem już po udzieleniu poręczenia nie może zwiększyć zobowiązania poręczyciela.

Co nie wpływa na odpowiedzialność poręczyciela?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przelew wierzytelności (gdy wierzyciel przenosi swoją wierzytelność na osobę trzecią, wówczas wraz z wierzytelności przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa);
  • wstąpienie osoby trzeciej w prawa zaspokojonego wierzyciela (sytuacji gdy osoba trzecia spłaca wierzyciela i nabywa wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty np. jeśli płaci cudzy dług za który jest odpowiedzialna osobiście)

W przypadku przejęcia długu (umowy dłużnika lub wierzyciela z osobą trzecią, która wstępuje na miejsce dłużnika, który wówczas zostaje zwolniony z długu) poręczenie wygasa z chwilą przejęcia długu, chyba że poręczyciel lub osoba trzecia wyrazi zgodę na dalsze trwanie poręczenia.

Polecamy serwis Umowy

Za co jeszcze może odpowiadać poręczyciel?

Poręczyciel odpowiada w zakresie długu pierwotnego, dodatkowo poręczyciel może ponieść odpowiedzialność za skutki niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika głównego, np. odsetki czy kara umowna jeśli umowa zastrzegała kare umowną. Przy czym jeżeli zakres odpowiedzialności poręczyciela został ograniczony w umowie, poręczyciel odpowiada tylko do tej wysokości.

Wierzyciel z dłużnikiem nie mogą zwiększyć zobowiązania poręczyciela już po udzieleniu poręczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA