| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Windykacja konsumencka > Co gdy poręczyłeś czyjś dług?

Co gdy poręczyłeś czyjś dług?

Poręczenie stanowi klasyczną postać osobistego zabezpieczenia wierzytelności. Poręczenie jest umową dwustronną między wierzycielem a poręczycielem, do której nie potrzebna jest zgoda, ani nawet wiedza dłużnika. Jeżeli udzieliłeś poręczenia warto pamiętać, że jest ono wtórne i zależne od umowy, którą poręczyłeś (tzw. akcesoryjność umowy poręczenia). Co to oznacza w praktyce?

Akcesoryjność poręczenia względem długu głównego oznacza, że poręczenie nie może istnieć samodzielnie i zawsze związane jest z innym stosunkiem zobowiązaniowym (inną umową), dlatego wysokość twojego poręczenia jest zawsze ściśle związana z istnieniem i rozmiarem długu głównego. Jeżeli umowa główna była nieważna, to również nieważne staje się poręczenie. Jednak prawo przewiduje tu pewien wyjątek. Otóż w razie poręczenia za dług osoby, która nie mogła zobowiązać się z powodu braku zdolności do czynności prawnych, poręczyciel powinien spełnić świadczenie jako dłużnik mimo jeżeli w chwili poręczenia o braku zdolności tej osoby wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.

Kiedy i jak poręczyciel odpowiada

W myśl postanowień Kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia należy rozumieć zobowiązanie się poręczyciela względem wierzyciela do wykonania zobowiązania na wypadek, gdyby dłużnik nie wykonał zobowiązania. Czy powyższe oznacza zatem, że poręczyciel będzie odpowiadał dopiero gdy dłużnik nie będzie mógł spełnić swojego świadczenia?
Nie, zgodnie bowiem z art. 881 Kodeksu cywilnego poręczyciel będzie odpowiedzialny jak dłużnik solidarny, gdy strony inaczej nie postanowiły. Powyższe oznacza, że jeżeli umowa poręczenia nie będzie zawierała postanowień określających, że poręczyciel będzie odpowiedzialny subsydiarnie (tj. posiłkowo) (czyli dopiero wtedy gdy uzyskanie świadczenia od dłużnika głównego nie będzie możliwe), wówczas poręczyciel będzie współdłużnikem solidarnym.

Porównaj: Jakie są skutki zwłoki dla dłużnika

Jaki jest zakres odpowiedzialności poręczyciela?

O zakresie odpowiedzialności poręczyciela rozstrzyga każdoczesny zakres zobowiązania dłużnika, dodatkowo czynność prawna dokonana przez dłużnika z wierzycielem już po udzieleniu poręczenia nie może zwiększyć zobowiązania poręczyciela.

Co nie wpływa na odpowiedzialność poręczyciela?

  • przelew wierzytelności (gdy wierzyciel przenosi swoją wierzytelność na osobę trzecią, wówczas wraz z wierzytelności przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa);
  • wstąpienie osoby trzeciej w prawa zaspokojonego wierzyciela (sytuacji gdy osoba trzecia spłaca wierzyciela i nabywa wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty np. jeśli płaci cudzy dług za który jest odpowiedzialna osobiście)

W przypadku przejęcia długu (umowy dłużnika lub wierzyciela z osobą trzecią, która wstępuje na miejsce dłużnika, który wówczas zostaje zwolniony z długu) poręczenie wygasa z chwilą przejęcia długu, chyba że poręczyciel lub osoba trzecia wyrazi zgodę na dalsze trwanie poręczenia.

Polecamy serwis Umowy

Za co jeszcze może odpowiadać poręczyciel?

Poręczyciel odpowiada w zakresie długu pierwotnego, dodatkowo poręczyciel może ponieść odpowiedzialność za skutki niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika głównego, np. odsetki czy kara umowna jeśli umowa zastrzegała kare umowną. Przy czym jeżeli zakres odpowiedzialności poręczyciela został ograniczony w umowie, poręczyciel odpowiada tylko do tej wysokości.

Wierzyciel z dłużnikiem nie mogą zwiększyć zobowiązania poręczyciela już po udzieleniu poręczenia.

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W myśl postanowień Kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia należy rozumieć zobowiązanie się poręczyciela względem wierzyciela do wykonania zobowiązania na wypadek, gdyby dłużnik nie wykonał zobowiązania.
W myśl postanowień Kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia należy rozumieć zobowiązanie się poręczyciela względem wierzyciela do wykonania zobowiązania na wypadek, gdyby dłużnik nie wykonał zobowiązania.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »