Przedawnienie należności stwierdzonej orzeczeniem sądowym
REKLAMA
REKLAMA
Wielu wierzycieli uważa, że uzyskanie wyroku zasądzającego określone świadczenie pieniężne, jak i niepieniężne, przeciwko dłużnikowi powoduje, iż ich roszczenie nie przedawni się w ogóle i zawsze będzie mogło być egzekwowane, albo nie mają świadomości, jaki jest okres przedawnienia.
REKLAMA
Przedawnienie należności głównej stwierdzonej orzeczeniem sądu
Powyższe stanowisko jest błędne. Zasadą jest, iż roszczenia stwierdzone orzeczeniem sądu, a więc zasądzone przez sąd, ulegają przedawnieniu. Termin przedawnienia wynosi dziesięć lat.
Termin ten należy liczyć od dnia uprawomocnienia się wyroku zasądzającego określone świadczenie, a w przypadku ugody, od dnia zawarcia ugody.
Piotr uzyskał wyrok sądowy, mocą którego Jan ma obowiązek zapłacić mu kwotę 5.000,00 zł. Wyrok uprawomocnił się dnia 21 marca 2004 r. Możliwość egzekwowania należności stwierdzonej wyrokiem upływa dnia 21 marca 2014 r., przy założeniu, że Piotr w międzyczasie nie prowadził postępowań egzekucyjnych na podstawie tego wyroku.
Przedawnienie świadczeń okresowych
Nieco inaczej kwestia wygląda w przypadku świadczeń okresowych należnych w przyszłości, które zostały zasądzone orzeczeniem sądowym.
Zobacz również serwis: Przedsiębiorca w sądzie
Najlepszym tego przykładem są odsetki, które na żądanie powoda (przyszłego wierzyciela) zasądza Sąd od pozwanego (przyszłego dłużnika) od należności głównej. Roszczenie o odsetki przedawnia się z upływem trzech lat od dnia ich wymagalności, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia wierzyciela. Mimo bowiem, iż należność główna przedawni się po dziesięciu latach, odsetki od tej należności ulegną przedawnieniu po trzech latach, jeżeli w międzyczasie wierzyciel nie będzie prowadził postępowania egzekucyjnego.
Zobacz również serwis: ABC windykacji
Przerwanie biegu przedawnienia
Przerwanie biegu przedawnienia roszczenia stwierdzonego orzeczeniem sądowym lub zawartą przed sądem ugodą następuje poprzez skuteczne złożenie wniosku egzekucyjnego do komornika. Aby więc uniknąć przedawnienia zasądzonej należności, gdy pierwsza egzekucja okaże się bezskuteczna, co kilka lat – co najmniej co 10 lat, a najlepiej co 3 lata – należy składać do komornika wniosek o prowadzenie egzekucji przeciwko dłużnikowi.
Zobacz również serwis: Wszczęcie egzekucji
Aby móc otrzymać w całości zasądzone przez sąd roszczenie – należność główną wraz z odsetkami – w przypadku bezskutecznej egzekucji przeciwko dłużnikowi, sukcesywnie co trzy lata należy składać do komornika wniosek egzekucyjny. Wówczas nie tylko nie przedawni się należność główna, ale także nie przedawnią się odsetki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.