Jak dochodzić świadczenia od poręczyciela?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy można żądać od poręczyciela spełnienia świadczenia
Jeżeli strony nie postanowiły w umowie o subsydiarnym charakterze odpowiedzialności poręczyciela, uznaje się, że dług poręczyciela staje się wymagalny już z chwilą, gdy dłużnik główny opóźni się ze spełnieniem świadczenia. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia, wierzyciel powinien w pierwszej kolejności niezwłocznie zawiadomić o tym poręczyciela. Następnie będzie mógł realizować swoje uprawnienie, i wystąpić z:
REKLAMA
Przeczytaj też: Jakie są skutki zwłoki dla dłużnika
- żądaniem spełnienia świadczenia od poręczyciela albo od dłużnika
- żądaniem spełnienia świadczenia od poręczyciela i dłużnika
- żądaniem spełnienia świadczenia częściowo od dłużnika i częściowo od poręczyciela
Co może zrobić poręczyciel po spłaceniu długu
REKLAMA
Zaspokojenie przez poręczyciela wierzyciela oznacza, że poręczyciel wstępuje z mocy prawa w miejsce zaspokojonego wierzyciela do wysokości spełnionego zamiast dłużnika głównego świadczenia, dlatego może on następnie żądać zwrotu od dłużnika tego, co sam świadczył jako poręczyciel.
Obowiązkiem poręczyciela jest zawiadomienie dłużnika o tym, że zaspokoił wierzyciela, gdyby tego nie zrobił wówczas również dłużnik mógłby spełnić świadczenia do rąk wierzyciela. Wierzyciel dostałby wtedy podwójne świadczenie, a poręczyciel nie mógłby żądać od dłużnika zwrotu swojego świadczenia.
Jednak poręczyciel będzie mógł dochodzić od dłużnika zwrotu spełnionego przez siebie świadczenia, w przypadku gdyby:
- dłużnik spełniał świadczenie do rąk wierzyciela ze świadomością, że wierzyciel został już zaspokojony przez poręczyciela
- poręczyciel zaspokoił wierzyciela nie będąc zawiadomiony przez dłużnika o jego wcześniejszym spełnieniu świadczenia
- poręczyciel zaspokoił wierzyciela nie wiedząc z innych źródeł o tym, że dłużnik wcześniej już spełnił świadczenie.
Zobacz też: Dłużnik w egzekucji
Jeżeli termin płatności długu nie został oznaczony, poręczyciel może po upływie sześciu miesięcy od daty poręczenia, a jeżeli poręczył za dłuż przyszły – od daty powstania długu żądać aby wierzyciel wezwał dłużnika do zapłaty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.