reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Jak dochodzić świadczenia od poręczyciela?

Jak dochodzić świadczenia od poręczyciela?

Jeżeli strony w umowie poręczenia nie zastrzegły, iż odpowiedzialność poręczyciela ma charakter odpowiedzialności subsydiarnej, oznacza to, że nie trzeba czekać z żądaniem spełnienia świadczenia od poręczyciela do czasu aż stwierdzimy, iż nasz główny dłużnik nie będzie w stanie spełnić sam swojego świadczenia. Powyższa regulacja zawarta została w art. 881 Kodeksu cywilnego i określa, iż poręczyciel będzie odpowiedzialny jak współdłużnik solidarny, gdy strony inaczej nie postanowiły.

Kiedy można żądać od poręczyciela spełnienia świadczenia

Jeżeli strony nie postanowiły w umowie o subsydiarnym charakterze odpowiedzialności poręczyciela, uznaje się, że dług poręczyciela staje się wymagalny już z chwilą, gdy dłużnik główny opóźni się ze spełnieniem świadczenia. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia, wierzyciel powinien w pierwszej kolejności niezwłocznie zawiadomić o tym poręczyciela. Następnie będzie mógł realizować swoje uprawnienie, i wystąpić z:

Przeczytaj też: Jakie są skutki zwłoki dla dłużnika

  • żądaniem spełnienia świadczenia od poręczyciela albo od dłużnika
  •  żądaniem spełnienia świadczenia od poręczyciela i dłużnika
  • żądaniem spełnienia świadczenia częściowo od dłużnika i częściowo od poręczyciela

Co może zrobić poręczyciel po spłaceniu długu

Zaspokojenie przez poręczyciela wierzyciela oznacza, że poręczyciel wstępuje z mocy prawa w miejsce zaspokojonego wierzyciela do wysokości spełnionego zamiast dłużnika głównego świadczenia, dlatego może on następnie żądać zwrotu od dłużnika tego, co sam świadczył jako poręczyciel.

Obowiązkiem poręczyciela jest zawiadomienie dłużnika o tym, że zaspokoił wierzyciela, gdyby tego nie zrobił wówczas również dłużnik mógłby spełnić świadczenia do rąk wierzyciela. Wierzyciel dostałby wtedy podwójne świadczenie, a poręczyciel nie mógłby żądać od dłużnika zwrotu swojego świadczenia.

Jednak poręczyciel będzie mógł dochodzić od dłużnika zwrotu spełnionego przez siebie świadczenia, w przypadku gdyby:

  •  dłużnik spełniał świadczenie do rąk wierzyciela ze świadomością, że wierzyciel został już zaspokojony przez poręczyciela
  •  poręczyciel zaspokoił wierzyciela nie będąc zawiadomiony przez dłużnika o jego wcześniejszym spełnieniu świadczenia
  • poręczyciel zaspokoił wierzyciela nie wiedząc z innych źródeł o tym, że dłużnik wcześniej już spełnił świadczenie.

Zobacz też: Dłużnik w egzekucji

Jeżeli termin płatności długu nie został oznaczony, poręczyciel może po upływie sześciu miesięcy od daty poręczenia, a jeżeli poręczył za dłuż przyszły – od daty powstania długu żądać aby wierzyciel wezwał dłużnika do zapłaty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązkiem poręczyciela jest zawiadomienie dłużnika o tym, że zaspokoił wierzyciela, gdyby tego nie zrobił wówczas również dłużnik mógłby spełnić świadczenia do rąk wierzyciela.
Obowiązkiem poręczyciela jest zawiadomienie dłużnika o tym, że zaspokoił wierzyciela, gdyby tego nie zrobił wówczas również dłużnik mógłby spełnić świadczenia do rąk wierzyciela.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama