REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłużnik w egzekucji

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Z wynagrodzenia za pracę maksymalnie można dokonać potrącenia w wysokości 50% wynagrodzenia (przy egzekucji z alimentów 60%).
Z wynagrodzenia za pracę maksymalnie można dokonać potrącenia w wysokości 50% wynagrodzenia (przy egzekucji z alimentów 60%).
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje szereg przepisów mających na celu ochronę praw dłużnika. Najważniejsze z nich dotyczą ograniczeń egzekucji.

Ograniczenia egzekucji polegają na ustawowym wyłączeniu od egzekucji określonych składników majątku dłużnika. Przepisy o ograniczeniach egzekucji mają charakter bezwzględnie obowiązujący, tj. dłużnik nie może zrzec się uprawnień wynikających z tych ograniczeń ani ugodowo poddać pod egzekucję przedmiot ustawowo z niej wyłączony.

REKLAMA

Ograniczenia egzekucji (uregulowane w art. 829-839 kpc i przepisach szczególnych) przewidziane są ze względów:

  • humanitarno-społecznych (zapewnienie dłużnikowi i jego rodzinie minimum egzystencji),
  • gospodarczych (zapewnienie dłużnikowi możliwości prowadzenia działalności gospodarczej)
  • innych.

Ograniczenia ze względów humanitarno-społecznych odnoszą się przede wszystkim do świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania (wynagrodzenie, renta, emerytura, zasiłek dla bezrobotnych, alimenty, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne itp.) oraz ruchomości takich jak: przedmioty urządzenia domowego, ubrania, pościel, zapasy żywności i opału – wszystko niezbędne dla dłużnika i jego rodziny.

Zobacz: Zabezpieczenie kilku wierzytelności hipoteką

REKLAMA

Z wynagrodzenia za pracę maksymalnie można dokonać potrącenia w wysokości 50% wynagrodzenia (przy egzekucji z alimentów 60%). Jeżeli dłużnik pobiera najniższe ustawowe wynagrodzenie (obecnie to 1126zł brutto), to nie można dokonać żadnych potrąceń (zasada ta nie ma zastosowania przy egzekucji alimentów). Z renty/emerytury maksymalnie można dokonać potrącenia w wysokości 25% renty/emerytury (przy egzekucji alimentów 60%). Kwota wolna od potrąceń z renty/emerytury wynosi 50% ustawowej najniższej renty/emerytury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względów gospodarczych nie podlegają egzekucji przede wszystkim przedmioty rolnika, takie jak określone maszyny rolnicze (np. jeden ciągnik rolniczy), określony inwentarz żywy i plony oraz osoby prowadzącej działalność gospodarczą, (jeżeli zostały wyłączone z egzekucji przez sąd).

Środki ochrony

Do istotnych instrumentów obrony praw dłużnika zaliczamy:

  • możliwość złożenia skargi na czynności komornika (m.in. na obciążenie go kosztami niecelowej i zbędnej egzekucji) i skargi na komornika.
  • możliwość uzyskania odszkodowania od komornika.
  • możliwość złożenia doniesienia o przestępstwie popełnionym przez komornika.
  • możliwość złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego.

Zobacz: Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

REKLAMA

Komornik ma obowiązek zawiadomić dłużnika o wszczęciu egzekucji oraz na jego żądanie okazać mu oryginalny tytuł wykonawczy i umożliwić swobodne przeglądanie akt sprawy egzekucyjnej. Wierzyciel ma natomiast obowiązek spośród kilku sposobów egzekucji wskazać jak najmniej uciążliwy dla dłużnika.

Wszczęcie egzekucji nie pozbawia dłużnika prawa dobrowolnego spełnienia świadczenia. Dłużnik wpłat może dokonać bezpośrednio wierzycielowi lub komornikowi. Jeżeli dłużnik spłaci całą należność bezpośrednio wierzycielowi, a ten złoży wniosek o umorzenie egzekucji to dłużnika będzie obciążała opłata egzekucyjna w wysokości tylko 5% kwoty pozostałej do egzekwowania.

Środki przymusu

Do środków przymusu, jakie komornik może zastosować w stosunku do dłużnika należą:

  • nałożenie grzywny za:
    • nie poinformowanie o aktualnym miejscu zamieszkania i o zmianie pracodawcy,
    • nieuzasadnioną odmowę składania wyjaśnień i informacji,
    • niezastosowanie się do nakazu komornika opuszczenia miejsca czynności,
  • upomnienie o właściwe zachowanie w miejscu czynności,
  • wydalenie z miejsca czynności,
  • przymusowe otwarcie oraz przeszukanie pomieszczeń dłużnika, a także przeszukanie odzieży, którą dłużnik ma na sobie,
  • zastosowanie środków przymusu bezpośredniego w celu przełamania biernego lub czynnego oporu dłużnika.

Zobacz: Windykacja

Czynności u dłużnika komornik generalnie może podejmować tylko w dni robocze i soboty, w godzinach od 7.00 do 21.00 (można kontynuować czynności po 21.00 jeżeli ich przerwanie znacznie utrudni egzekucję). Komornik może podjąć czynności w porze nocnej (od 21.00 do 7.00) tylko w wyjątkowych przypadkach i za pisemnym zezwoleniem prezesa sądu rejonowego, (które należy okazać dłużnikowi).

Komornik w asyście funkcjonariuszy Policji przybył o godz. 19.00 do miejsca zamieszkania dłużnika, celem zajęcia ruchomości. Dłużnik odmówił komornikowi wejścia do mieszkania. W związku z tym po bezskutecznych wezwaniach do otwarcia drzwi komornik zarządził przymusowe otwarcie mieszkania. Po otwarciu drzwi dłużnik nadal uniemożliwiał komornikowi wejście do mieszkania (zastawił swoją osobą wejście) i stał się bardzo agresywny (był wulgarny, groził pobiciem komornikowi i innym osobom uczestniczącym w czynnościach). Pomimo upomnień komornika dłużnik nie zmienił swojego zachowania. W związku z tym komornik zarządził usuniecie biernego oporu dłużnika przez funkcjonariuszy Policji i kolejny raz upomniał go o właściwe zachowanie. Dłużnik nadal nie zmienił swego zachowania i dlatego też komornik nakazał mu opuszczenie mieszkania, a gdy ten nie zastosował się do zarządzenia komornika został ukarany grzywną 100zł. Dalsze agresywne zachowanie dłużnika spowodowało, że komornik zarządził przymusowe usunięcie go z mieszkania. Z uwagi na znaczny upływ czasu przy usuwaniu oporu dłużnika dopiero o godz. 20.30 komornik przystąpił do zajęcia ruchomości. Komornik czynności (zajęcie i oddanie ruchomości pod dozór osoby trzeciej) kontynuował do godz. 21.30. Spowodowane to był tym, iż istniało realne zagrożenie, że przerwanie czynności o godz. 21.00 spowoduje znaczne utrudnienie egzekucji. Świadczyło o tym agresywne zachowanie dłużnika, który m.in. oświadczył, że zniszczy całe wyposażenie mieszkania, gdy komornik ponownie wróci do jego mieszkania.

1. Przepisy o ograniczeniach egzekucji komornik z urzędu ma obowiązek stosować i przestrzegać

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA