REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłużnik w egzekucji

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
Z wynagrodzenia za pracę maksymalnie można dokonać potrącenia w wysokości 50% wynagrodzenia (przy egzekucji z alimentów 60%).
Z wynagrodzenia za pracę maksymalnie można dokonać potrącenia w wysokości 50% wynagrodzenia (przy egzekucji z alimentów 60%).
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje szereg przepisów mających na celu ochronę praw dłużnika. Najważniejsze z nich dotyczą ograniczeń egzekucji.

Ograniczenia egzekucji polegają na ustawowym wyłączeniu od egzekucji określonych składników majątku dłużnika. Przepisy o ograniczeniach egzekucji mają charakter bezwzględnie obowiązujący, tj. dłużnik nie może zrzec się uprawnień wynikających z tych ograniczeń ani ugodowo poddać pod egzekucję przedmiot ustawowo z niej wyłączony.

REKLAMA

Ograniczenia egzekucji (uregulowane w art. 829-839 kpc i przepisach szczególnych) przewidziane są ze względów:

  • humanitarno-społecznych (zapewnienie dłużnikowi i jego rodzinie minimum egzystencji),
  • gospodarczych (zapewnienie dłużnikowi możliwości prowadzenia działalności gospodarczej)
  • innych.

Ograniczenia ze względów humanitarno-społecznych odnoszą się przede wszystkim do świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania (wynagrodzenie, renta, emerytura, zasiłek dla bezrobotnych, alimenty, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne itp.) oraz ruchomości takich jak: przedmioty urządzenia domowego, ubrania, pościel, zapasy żywności i opału – wszystko niezbędne dla dłużnika i jego rodziny.

Zobacz: Zabezpieczenie kilku wierzytelności hipoteką

REKLAMA

Z wynagrodzenia za pracę maksymalnie można dokonać potrącenia w wysokości 50% wynagrodzenia (przy egzekucji z alimentów 60%). Jeżeli dłużnik pobiera najniższe ustawowe wynagrodzenie (obecnie to 1126zł brutto), to nie można dokonać żadnych potrąceń (zasada ta nie ma zastosowania przy egzekucji alimentów). Z renty/emerytury maksymalnie można dokonać potrącenia w wysokości 25% renty/emerytury (przy egzekucji alimentów 60%). Kwota wolna od potrąceń z renty/emerytury wynosi 50% ustawowej najniższej renty/emerytury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względów gospodarczych nie podlegają egzekucji przede wszystkim przedmioty rolnika, takie jak określone maszyny rolnicze (np. jeden ciągnik rolniczy), określony inwentarz żywy i plony oraz osoby prowadzącej działalność gospodarczą, (jeżeli zostały wyłączone z egzekucji przez sąd).

Środki ochrony

Do istotnych instrumentów obrony praw dłużnika zaliczamy:

  • możliwość złożenia skargi na czynności komornika (m.in. na obciążenie go kosztami niecelowej i zbędnej egzekucji) i skargi na komornika.
  • możliwość uzyskania odszkodowania od komornika.
  • możliwość złożenia doniesienia o przestępstwie popełnionym przez komornika.
  • możliwość złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego.

Zobacz: Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

REKLAMA

Komornik ma obowiązek zawiadomić dłużnika o wszczęciu egzekucji oraz na jego żądanie okazać mu oryginalny tytuł wykonawczy i umożliwić swobodne przeglądanie akt sprawy egzekucyjnej. Wierzyciel ma natomiast obowiązek spośród kilku sposobów egzekucji wskazać jak najmniej uciążliwy dla dłużnika.

Wszczęcie egzekucji nie pozbawia dłużnika prawa dobrowolnego spełnienia świadczenia. Dłużnik wpłat może dokonać bezpośrednio wierzycielowi lub komornikowi. Jeżeli dłużnik spłaci całą należność bezpośrednio wierzycielowi, a ten złoży wniosek o umorzenie egzekucji to dłużnika będzie obciążała opłata egzekucyjna w wysokości tylko 5% kwoty pozostałej do egzekwowania.

Środki przymusu

Do środków przymusu, jakie komornik może zastosować w stosunku do dłużnika należą:

  • nałożenie grzywny za:
    • nie poinformowanie o aktualnym miejscu zamieszkania i o zmianie pracodawcy,
    • nieuzasadnioną odmowę składania wyjaśnień i informacji,
    • niezastosowanie się do nakazu komornika opuszczenia miejsca czynności,
  • upomnienie o właściwe zachowanie w miejscu czynności,
  • wydalenie z miejsca czynności,
  • przymusowe otwarcie oraz przeszukanie pomieszczeń dłużnika, a także przeszukanie odzieży, którą dłużnik ma na sobie,
  • zastosowanie środków przymusu bezpośredniego w celu przełamania biernego lub czynnego oporu dłużnika.

Zobacz: Windykacja

Czynności u dłużnika komornik generalnie może podejmować tylko w dni robocze i soboty, w godzinach od 7.00 do 21.00 (można kontynuować czynności po 21.00 jeżeli ich przerwanie znacznie utrudni egzekucję). Komornik może podjąć czynności w porze nocnej (od 21.00 do 7.00) tylko w wyjątkowych przypadkach i za pisemnym zezwoleniem prezesa sądu rejonowego, (które należy okazać dłużnikowi).

Komornik w asyście funkcjonariuszy Policji przybył o godz. 19.00 do miejsca zamieszkania dłużnika, celem zajęcia ruchomości. Dłużnik odmówił komornikowi wejścia do mieszkania. W związku z tym po bezskutecznych wezwaniach do otwarcia drzwi komornik zarządził przymusowe otwarcie mieszkania. Po otwarciu drzwi dłużnik nadal uniemożliwiał komornikowi wejście do mieszkania (zastawił swoją osobą wejście) i stał się bardzo agresywny (był wulgarny, groził pobiciem komornikowi i innym osobom uczestniczącym w czynnościach). Pomimo upomnień komornika dłużnik nie zmienił swojego zachowania. W związku z tym komornik zarządził usuniecie biernego oporu dłużnika przez funkcjonariuszy Policji i kolejny raz upomniał go o właściwe zachowanie. Dłużnik nadal nie zmienił swego zachowania i dlatego też komornik nakazał mu opuszczenie mieszkania, a gdy ten nie zastosował się do zarządzenia komornika został ukarany grzywną 100zł. Dalsze agresywne zachowanie dłużnika spowodowało, że komornik zarządził przymusowe usunięcie go z mieszkania. Z uwagi na znaczny upływ czasu przy usuwaniu oporu dłużnika dopiero o godz. 20.30 komornik przystąpił do zajęcia ruchomości. Komornik czynności (zajęcie i oddanie ruchomości pod dozór osoby trzeciej) kontynuował do godz. 21.30. Spowodowane to był tym, iż istniało realne zagrożenie, że przerwanie czynności o godz. 21.00 spowoduje znaczne utrudnienie egzekucji. Świadczyło o tym agresywne zachowanie dłużnika, który m.in. oświadczył, że zniszczy całe wyposażenie mieszkania, gdy komornik ponownie wróci do jego mieszkania.

1. Przepisy o ograniczeniach egzekucji komornik z urzędu ma obowiązek stosować i przestrzegać

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA