REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność osób niewymienionych w pierwotnym tytule wykonawczym

Aby mogło dojść do egzekucji konieczne jest nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi niebędącemu dłużnikiem w trybie art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego.
Aby mogło dojść do egzekucji konieczne jest nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi niebędącemu dłużnikiem w trybie art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W toku postępowania egzekucyjnego może dojść do takiej sytuacji, że do zaspokojenia wierzyciela będą zobowiązane także osoby niewymienione w pierwotnym tytule wykonawczym jako dłużnicy albo dłużnicy będą obowiązani spełnić świadczenie na rzecz osób, które nie były wymienione w pierwotnym tytule jako wierzyciele.

Z powyższą sytuacją najczęściej mamy do czynienia w następujących sytuacjach:

REKLAMA

  • Odpowiedzialności majątkowej małżonka dłużnika za zaciągnięte przez tegoż dłużnika zobowiązania;
  • Egzekucji przeciwko osobom, na które przeszły obowiązki określone w tytule wykonawczym (art. 788 Kodeksu postępowania cywilnego).

W przypadku, gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy tylko przeciwko samemu dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim to egzekucję może kierować wyłącznie do jego majątku osobistego (art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Natomiast w przypadku, gdy wierzyciel chce rozszerzyć zakres egzekucji i skierować egzekucję do majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka to powinien uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi.

Zobacz: Jakie świadczenia może zająć komornik?

REKLAMA

Przepisami, które regulują te zagadnienia są art. 41 § 1 krio i art. 787 kpc. Art. 41 § 1 krio daje wierzycielowi możliwość żądania zaspokojenia się z majątku wspólnego wówczas, gdy dłużnikiem jest tylko jeden z małżonków. Przepis ten wprowadza odpowiedzialność drugiego małżonka za cudzy dług i nakłada na niego obowiązek znoszenia egzekucji z majątku wspólnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Aby jednak mogło dojść do egzekucji konieczne jest nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi niebędącemu dłużnikiem w trybie art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego. Sąd nada klauzulę przeciwko małżonkowi, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika (np. wierzyciel posiada dokument, z którego wynika, że małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie kredytu). Małżonek dłużnika może też ponosić odpowiedzialność majątkową z przedmiotów wchodzących w skład przedsiębiorstwa, które jest objęte małżeńską wspólnością ustawową (art. 787(1) kpc). Sąd nada klauzulę przeciwko małżonkowi, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Reasumując należy stwierdzić, że zakres przyszłej odpowiedzialności dłużnika pozostającego w małżeńskiej wspólności majątkowej zależy od wierzyciela i od małżonka dłużnika. Przy dokonaniu czynności prawnej (np. udzieleniu pożyczki, dostarczeniu towaru) wierzyciel powinien żądać zgody małżonka swojego kontrahenta, jeżeli w przyszłości chce mieć szersze możliwości prowadzenia egzekucji (tj. możliwość prowadzenia egzekucji z majątku wspólnego).

Przykład
Jan B. pożyczył Pawłowi K. kwotę 20.000zł. Małżonka Pawła K. - Maria K. wyraziła pisemną zgodę na zaciągnięcie pożyczki przez małżonka. W wyznaczonym terminie Paweł K. nie zwrócił pożyczki. W związku z tym Jan B. po uzyskaniu wyroku wystąpił do komornika o egzekucję ww. należności. W toku postępowania okazało się, że Paweł K. nigdzie nie jest zatrudniony, żadnych wierzytelności ani wartościowych ruchomości nie posiada. Jedynym majątkiem Pawła K. jest mieszkanie własnościowe, które jednak wchodzi w skład małżeńskiego majątku wspólnego małżeństwa K. Komornik dokonał zajęcia przedmiotowego mieszkania, jednakże w celu kontynuacji egzekucji z tej nieruchomości Jan B. powinien przedłożyć wyrok z klauzulą wykonalności nadaną przeciwko małżonce dłużnika Marii K. W związku z tym Jan B. wystąpił do sądu z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko Marii K. Do wniosku Jan B. dołączył pisemną zgodę Marii K. na zaciągnięcie pożyczki przez Pawła K. Sąd nadał wyrokowi klauzulę wykonalności przeciwko Marii K. Jan B. złożył ten wyrok do komornika, który mógł kontynuować egzekucję z mieszkania.

W sytuacji, gdy dojdzie do: egzekucji prowadzonej przeciwko osobom, na które przeszły obowiązki określone w tytule wykonawczym lub egzekucji prowadzonej na rzecz osób, na które przeszło uprawnienie określone w tytule (zgodnie z art. 788 kpc), mamy do czynienia z tzw. zmianą stron postępowania egzekucyjnego. Zmiana ta może nastąpić pomiędzy osobami żyjącymi (lub innymi istniejącymi podmiotami) jak również w przypadku śmierci jednej ze stron (lub likwidacji innego podmiotu).

Zobacz: Spłata długu z pominięciem komornika, a opłata egzekucyjna

Przejście praw lub obowiązków na inne osoby/podmioty może nastąpić na drodze umowy albo być uregulowane przepisem prawa {w Polsce coraz częściej dochodzi do przejścia praw w drodze sprzedaży wierzytelności }. Art. 788 kpc stwarza możliwość prowadzenia egzekucji, jeżeli zaszła zmiana strony (wierzyciel przestał być wierzycielem i/lub dłużnik przestał być dłużnikiem), ale tylko po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy o wydanie tego tytułu.

Do przejścia uprawnień wierzyciela lub obowiązków dłużnika dochodzi m.in. w następujących sytuacjach:
- przeniesieniu przez wierzyciela wierzytelności na osobę trzecią;
- przejęcia długu (tj. wstąpienie na miejsce dłużnika innej osoby);
- likwidacji osoby prawnej i przejęciu jej majątku przez inna osobę;
- śmierci wierzyciela lub dłużnika.

W celu prowadzenia egzekucji przeciwko lub na rzecz osoby, która na skutek zmiany stron stała się wierzycielem lub dłużnikiem należy zwrócić się do sądu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności na rzecz lub przeciwko osobie, która jest następcą prawnym danej strony. Przy nadawaniu klauzuli sąd bada tylko czy na podstawie złożonych dokumentów nabywca jest następcą prawnym i czy nabycie nastąpiło już po powstaniu tytułu egzekucyjnego. Przejście uprawnień/obowiązków musi być wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym (ale urzędowo poświadczonym).

Przepisu art. 788 kpc nie stosujemy, jeżeli następstwo prawne miało miejsce przed wszczęciem sprawy o wydanie tytułu egzekucyjnego (wówczas po prostu wytaczamy sprawę przeciwko następcy prawnemu).

W przypadku zmiany oznaczenia dłużnika (np. zmiany nazwiska czy zmiany nazwy firmy) nie ma zastosowania przepis art. 788 kpc. Powinno się jeszcze przed nadaniem klauzuli uzyskać od sądu wyjaśnienie powstałej wątpliwości, co do identyczności dłużnika (należy złożyć wniosek z art. 352 kpc).

Zmiana stron powstała już po wszczęciu egzekucji nie wymaga ich uwidocznienia w klauzuli wykonalności, gdyż egzekucja jest już prowadzona. W takiej sytuacji wystarczy wykazać wobec organu egzekucyjnego, że już nastąpiło przejście praw lub obowiązków (np. okazując stosowne dokumenty.

1. Brak jest możliwości zajęcia wynagrodzenia małżonka dłużnika nawet, gdy wierzyciel uzyskał klauzulę wykonalności przeciwko niemu. Jeżeli komornik dokonał takiego zajęcia małżonkowi przysługuje powództwo interwencyjne z art. 841 kpc.
2. Do zajęcia ruchomości wchodzących w skład majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka wystarcza tytuł wykonawczy wystawiony tylko przeciwko dłużnikowi. W celu kontynuacji egzekucji z tych ruchomości potrzebny jest tytuł z klauzulą nadaną przeciwko małżonkowi dłużnika.
3. W przypadku bezskutecznej egzekucji przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest dopuszczalne nadanie klauzuli wykonalności przeciwko członkom zarządu tej spółki na podstawie art. 788 kpc.
4. Zdarzeniem uzasadniającym zastosowanie art. 788 kpc jest połączenie się spółek handlowych zarówno przez przejecie jak i zawiązanie nowej spółki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA