REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spłata długu z pominięciem komornika, a opłata egzekucyjna

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego powoduje dla dłużnika dodatkowe koszty.
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego powoduje dla dłużnika dodatkowe koszty.

REKLAMA

REKLAMA

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne, od kwot które wyegzekwuje od dłużnika. Są to stałe opłaty w wysokości od 8% do 15% w zależności od zastosowanego środka (sposobu) egzekucyjnego. Jeżeli komornik nic nie wyegzekwuje od dłużnika, wówczas nie pobiera żadnej opłaty, która uzależniona jest od jego efektywnej pracy i jego skuteczności.

Każdy dłużnik musi pamiętać, iż wszczęcie postępowania egzekucyjnego powoduje dla niego dodatkowe koszty. Obejmują one m. in. opłatę egzekucyjną, którą pobierze komornik od roszczenia które wyegzekwuje.

REKLAMA

Opłaty te, w zależności od zastosowanego sposobu egzekucji wynoszą od 8% do 15% egzekwowanej należności.

Spłata wierzyciela z pominięciem komornika

Jednocześnie jednak dłużnicy muszą wiedzieć, iż mogą spełnić egzekwowane świadczenie, mimo trwającego postępowania egzekucyjnego, bezpośrednio do rąk wierzyciela. Powoduje to umorzenie na wniosek wierzyciela postępowania egzekucyjnego, a dla dłużnika jest o tyle korzystne, iż opłata, którą pobierze komornik będzie niższa, gdyż wyniesie 5% należności, którą miał wyegzekwować komornik.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Zajęcie wynagrodzenia przez komornika - co robić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłata egzekucyjna przed i po doręczeniu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji

W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela, a więc co do zasady w sytuacji, gdy spłata egzekwowanej należności nastąpiła bezpośrednio do rąk wierzyciela, z pominięciem komornika, ten pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5 % wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Sytuacja ta ma miejsce, gdy spłata wierzytelności nastąpiła po doręczeniu dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

Zobacz również: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

REKLAMA

Jeżeli jednak zapłata nastąpiła przed doręczeniem dłużnikowi tego zawiadomienia, wówczas komornikowi nie należy się opłata w wysokości 5% egzekwowanego roszczenia, a jedynie opłata stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Analogicznie sytuacja będzie wyglądała, gdy komornik co prawda wysłał do dłużnika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, ale dłużnik nie odebrał go jeszcze, a po wysłaniu tego zawiadomienia, a przed jego odebraniem, uiścił dochodzoną należność do rąk wierzyciela. Wówczas Komornik także będzie mógł pobrać wyłącznie opłatę egzekucyjną w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia.

Antoni K. miał dług w kwocie 10.000,00 zł. Komornik doręczył mu zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Wówczas Antoni K. zapłacił bezpośrednio do rąk wierzyciela kwotę 10.000,00 zł. Komornik uprawniony będzie do pobrania opłaty stosunkowej w kwocie 500,00 zł. Jeżeli Antoni K. spłaci wierzycielowi swój dług, zanim Komornik wyśle do niego zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, albo spłata nastąpi po wysłaniu tego zawiadomienia, a przed jego odebraniem przez Antoniego K., wówczas opłata egzekucyjna wyniesie 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a więc obecnie kwotę 271,67 zł.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA