REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spłata długu z pominięciem komornika, a opłata egzekucyjna

Dariusz Budnik
Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego powoduje dla dłużnika dodatkowe koszty.
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego powoduje dla dłużnika dodatkowe koszty.

REKLAMA

REKLAMA

Komornik pobiera opłaty egzekucyjne, od kwot które wyegzekwuje od dłużnika. Są to stałe opłaty w wysokości od 8% do 15% w zależności od zastosowanego środka (sposobu) egzekucyjnego. Jeżeli komornik nic nie wyegzekwuje od dłużnika, wówczas nie pobiera żadnej opłaty, która uzależniona jest od jego efektywnej pracy i jego skuteczności.

Każdy dłużnik musi pamiętać, iż wszczęcie postępowania egzekucyjnego powoduje dla niego dodatkowe koszty. Obejmują one m. in. opłatę egzekucyjną, którą pobierze komornik od roszczenia które wyegzekwuje.

REKLAMA

Opłaty te, w zależności od zastosowanego sposobu egzekucji wynoszą od 8% do 15% egzekwowanej należności.

Spłata wierzyciela z pominięciem komornika

Jednocześnie jednak dłużnicy muszą wiedzieć, iż mogą spełnić egzekwowane świadczenie, mimo trwającego postępowania egzekucyjnego, bezpośrednio do rąk wierzyciela. Powoduje to umorzenie na wniosek wierzyciela postępowania egzekucyjnego, a dla dłużnika jest o tyle korzystne, iż opłata, którą pobierze komornik będzie niższa, gdyż wyniesie 5% należności, którą miał wyegzekwować komornik.

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Zajęcie wynagrodzenia przez komornika - co robić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłata egzekucyjna przed i po doręczeniu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji

W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela, a więc co do zasady w sytuacji, gdy spłata egzekwowanej należności nastąpiła bezpośrednio do rąk wierzyciela, z pominięciem komornika, ten pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5 % wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Sytuacja ta ma miejsce, gdy spłata wierzytelności nastąpiła po doręczeniu dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

Zobacz również: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

REKLAMA

Jeżeli jednak zapłata nastąpiła przed doręczeniem dłużnikowi tego zawiadomienia, wówczas komornikowi nie należy się opłata w wysokości 5% egzekwowanego roszczenia, a jedynie opłata stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Analogicznie sytuacja będzie wyglądała, gdy komornik co prawda wysłał do dłużnika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, ale dłużnik nie odebrał go jeszcze, a po wysłaniu tego zawiadomienia, a przed jego odebraniem, uiścił dochodzoną należność do rąk wierzyciela. Wówczas Komornik także będzie mógł pobrać wyłącznie opłatę egzekucyjną w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia.

Antoni K. miał dług w kwocie 10.000,00 zł. Komornik doręczył mu zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Wówczas Antoni K. zapłacił bezpośrednio do rąk wierzyciela kwotę 10.000,00 zł. Komornik uprawniony będzie do pobrania opłaty stosunkowej w kwocie 500,00 zł. Jeżeli Antoni K. spłaci wierzycielowi swój dług, zanim Komornik wyśle do niego zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, albo spłata nastąpi po wysłaniu tego zawiadomienia, a przed jego odebraniem przez Antoniego K., wówczas opłata egzekucyjna wyniesie 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a więc obecnie kwotę 271,67 zł.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA