Jak złożyć wniosek do komornika?
REKLAMA
REKLAMA
Tytuł egzekucyjny
W sytuacji, gdy osobiste dochodzenie roszczenia jest bezskuteczne, wierzyciel może wnieść przeciwko dłużnikowi pozew do sądu o zapłatę, który zakończy się ugodą lub orzeczeniem. Obydwa rozstrzygnięcia są tytułami egzekucyjnymi. Po otrzymaniu tytułu egzekucyjnego należy zwrócić się do sądu I instancji, w którym toczyła się sprawa, o nadanie klauzuli wykonalności. Nadanie to powinno nastąpić niezwłocznie , nie później, niż w ciągu 3 dni od złożenia wniosku. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego można złożyć wniosek do komornika o przeprowadzenie egzekucji.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Elementy wniosku
Art. 797 kodeksu postępowania cywilnego określa warunki, jakie musi spełnić wniosek, który kierujemy do komornika w sprawie przeprowadzenia egzekucji. Jest to przede wszystkim wskazanie świadczenia, które ma być spełnione oraz sposób egzekucji, a także dołączenie wcześniej uzyskanego tytułu wykonawczego. Warto zwrócić uwagę, że taki wniosek możemy złożyć za pomocą systemu teleinformatycznego obsługującego elektroniczne postępowanie upominawcze, ale tylko jeśli orzeczenie wydane jest w elektronicznym postępowaniu upominawczym, a postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności zostało wydane bez spisywania odrębnej sentencji, przez umieszczenie klauzuli wykonalności w systemie teleinformatycznym i opatrzone jej podpisem elektronicznym sędziego albo referendarza sądowego, który wydaje postanowienie. Wybór elektronicznej formy komunikacji z e-sądem jest możliwy pod warunkiem posiadania aktywnego konta użytkownika w systemie teleinformatycznym e-sądu oraz dysponowaniem ważnym certyfikatem służącym do składania podpisu elektronicznego. Do wniosku drogą elektroniczną należy również dołączyć dokument uzyskany z systemu teleinformatycznego umożliwiający organowi egzekucyjnemu weryfikację istnienia i treści tego tytułu, a w przypadku wszczęcia postępowania egzekucyjnego drogą elektroniczną wskazuje się tytuł wykonawczy.
Ile lat musi minąć do przedawnienia długu?
Przeszukanie za wynagrodzeniem majątku dłużnika
Zlecenie przeszukania za wynagrodzeniem majątku dłużnika odbywa się przez złożenie pisma do komornika z dokładnym określeniem zapytań dotyczących majątku.
Jak wpisać dłużnika do rejestru dłużników?
Zgodnie z art. 53a ustawy z dnia 28 sierpnia 1997r. o komornikach i egzekucji za zlecenie przeszukania majątku dłużnika pobiera się opłatę stałą od wierzyciela w wysokości 2% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W sytuacji odnalezienia majątku w trybie określonym w k.p.c. komornik pobiera opłatę w wysokości 5% szacunkowej wartości tego majątku, nie więcej jednak niż 100% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Opłata ta jednak ulega pomniejszeniu o wysokość opłaty stałej 2%.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.