| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Kiedy roszczenie nadaje się do postępowania nakazowego?

Kiedy roszczenie nadaje się do postępowania nakazowego?

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest korzystnym dla powoda sposobem dochodzenia roszczeń. Jakie warunki musi spełnić jednak jego roszczenie, by nadawało się do postępowania nakazowego?

Nakaz zapłaty

Nakaz zapłaty w postępowaniu cywilnym jest wydawany w postępowaniu nakazowym, postępowaniu upominawczym oraz elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Postępowanie nakazowe

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym wydaje się na wniosek strony powodowej. Jest on wydawany w sprawach o roszczenia pieniężne lub inne roszczenia zamienne, jeżeli powód swoje roszczenie może wykazać określoną kategorią dokumentów.

Wymagane dokumenty

Zgodnie z art. 485 kodeksu postępowania cywilnego nakaz zapłaty zostanie wydany, gdy powód do pozwu dołączy udowadniający roszczenie:

- dokument urzędowy;

- zaakceptowany przed dłużnika rachunek;

- wezwanie dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu;

- zaakceptowane przez dłużnika żądanie zapłaty, zwrócone przez banki i nie zapłacone z powodu braku środków na rachunku bankowym.

Ponadto sąd wyda nakaz zapłaty jeżeli roszczenie powoda oparte jest na wekslu, czeku, warrancie lub rewersie, jeżeli ich prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości.

Powodem w sprawie o roszczenie z weksla może być osoba bezpośrednio w nim wpisana jako wierzyciel lub też inna osoba, które swoje prawo wykaże odpowiednimi dokumentami (np. na podstawie dokonanych indosów).

Skierowanie na rozprawę

W sytuacji, gdy przedstawione przez powoda roszczenie i wykazujące je dokumenty nie zostaną uznane za wystarczające do wydania nakazu zapłaty, sprawa zostanie skierowana na rozprawę lub też na posiedzenie niejawne.

Zobacz: Windykacja

Skutki nakazu zapłaty

Sam nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym jest wygodnym instrumentem dochodzenia roszczeń. Przede wszystkim wydane nakazu zapłaty odbywa się bez udziału stron, jedynie na podstawie dokumentów przedstawionych przez stronę powodową. Sąd wydając nakaz zapłaty daje stronie pozwanej dwa tygodnie na wniesienie zarzutów lub też uregulowanie należności.

Zaletą nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym jest także to, że z chwilą wydania stanowi on tytuł zabezpieczenia. Kwota zasądzona nakazem wraz z wymagalnymi odsetkami stanowi sumę, której złożenie przez dłużnika do depozytu sądowego wystarczy do zabezpieczenia.

Jeżeli pozwany nie wniesie w terminie dwóch tygodni zarzutów od nakazu zapłaty, jak również nie ureguluje należności zasądzonej nakazem, nakaz staje się prawomocny i nadaje się do postępowania egzekucyjnego.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Roszczenie w postępowaniu nakazowym. /Fot. Fotolia
Roszczenie w postępowaniu nakazowym. /Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »