REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy roszczenie nadaje się do postępowania nakazowego?

A.P.
Roszczenie w postępowaniu nakazowym. /Fot. Fotolia
Roszczenie w postępowaniu nakazowym. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest korzystnym dla powoda sposobem dochodzenia roszczeń. Jakie warunki musi spełnić jednak jego roszczenie, by nadawało się do postępowania nakazowego?

Nakaz zapłaty

Nakaz zapłaty w postępowaniu cywilnym jest wydawany w postępowaniu nakazowym, postępowaniu upominawczym oraz elektronicznym postępowaniu upominawczym.

REKLAMA

Postępowanie nakazowe

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym wydaje się na wniosek strony powodowej. Jest on wydawany w sprawach o roszczenia pieniężne lub inne roszczenia zamienne, jeżeli powód swoje roszczenie może wykazać określoną kategorią dokumentów.

Wymagane dokumenty

Zgodnie z art. 485 kodeksu postępowania cywilnego nakaz zapłaty zostanie wydany, gdy powód do pozwu dołączy udowadniający roszczenie:

- dokument urzędowy;

- zaakceptowany przed dłużnika rachunek;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wezwanie dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu;

- zaakceptowane przez dłużnika żądanie zapłaty, zwrócone przez banki i nie zapłacone z powodu braku środków na rachunku bankowym.

Ponadto sąd wyda nakaz zapłaty jeżeli roszczenie powoda oparte jest na wekslu, czeku, warrancie lub rewersie, jeżeli ich prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości.

Powodem w sprawie o roszczenie z weksla może być osoba bezpośrednio w nim wpisana jako wierzyciel lub też inna osoba, które swoje prawo wykaże odpowiednimi dokumentami (np. na podstawie dokonanych indosów).

Skierowanie na rozprawę

W sytuacji, gdy przedstawione przez powoda roszczenie i wykazujące je dokumenty nie zostaną uznane za wystarczające do wydania nakazu zapłaty, sprawa zostanie skierowana na rozprawę lub też na posiedzenie niejawne.

Zobacz: Windykacja

Skutki nakazu zapłaty

REKLAMA

Sam nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym jest wygodnym instrumentem dochodzenia roszczeń. Przede wszystkim wydane nakazu zapłaty odbywa się bez udziału stron, jedynie na podstawie dokumentów przedstawionych przez stronę powodową. Sąd wydając nakaz zapłaty daje stronie pozwanej dwa tygodnie na wniesienie zarzutów lub też uregulowanie należności.

Zaletą nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym jest także to, że z chwilą wydania stanowi on tytuł zabezpieczenia. Kwota zasądzona nakazem wraz z wymagalnymi odsetkami stanowi sumę, której złożenie przez dłużnika do depozytu sądowego wystarczy do zabezpieczenia.

Jeżeli pozwany nie wniesie w terminie dwóch tygodni zarzutów od nakazu zapłaty, jak również nie ureguluje należności zasądzonej nakazem, nakaz staje się prawomocny i nadaje się do postępowania egzekucyjnego.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA