reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wszczęcie egzekucji > Jak wygląda wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Jak wygląda wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Funkcjonowanie w obrocie wiąże się z możliwością spotkania z nieuczciwym kontrahentem, który nie ureguluje swojej należności. Oczywiście prawo daje możliwość dochodzenia swojego roszczenia w sądzie. Jeżeli przychyli się on do naszego żądania i wyda orzeczenie zasądzające roszczenie można przystąpić do egzekucji tego roszczenia. Jak wygląda wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Procedura egzekucyjna rozpoczyna się od złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji. Wierzyciel może go złożyć stosownie do właściwości sądowi lub komornikowi. Co do zasady konieczny jest więc wniosek. Jednak w sprawach, które mogą być wszczęte z urzędu, egzekucja może być wszczęta z urzędu na żądanie sądu pierwszej instancji, który sprawę rozpoznawał. Sąd ów kieruje swoje żądanie do właściwego sądu lub komornika. Wśród podmiotów, które mogą wszcząć egzekucję można jeszcze wymienić uprawnione organy. W toku egzekucji, we wniosku lub żądaniu przeprowadzenia egzekucji z urzędu należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób egzekucji. 

Przeczytaj również: Jakie koszty i opłaty przy postępowaniu egzekucyjnym?

Wierzyciel domagał się zapłaty za wykonaną pracę. We wniosku wszczynającym egzekucję powinien przedstawić swoje świadczenie (zapłata za wykonaną pracę) oraz sposób egzekucji (np. poprzez zajęcie środków znajdujących się na koncie bankowym dłużnika lub zajęcie jego wynagrodzenia za inną pracę).

Do wniosku lub żądania należy dołączyć tytuł wykonawczy, czyli orzeczenie sądu zaopatrzone w klauzulę wykonalności. Jeżeli orzeczenie przyznające roszczenie zapadło w elektronicznym postępowaniu upominawczym, wniosek o wszczęcie egzekucji może być złożony do komornika także za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego elektroniczne postępowanie upominawcze.

Polecamy serwis Odszkodowania

Należy do niego dołączyć dokument uzyskany z systemu teleinformatycznego umożliwiający organowi egzekucyjnemu weryfikację istnienia i treści tego tytułu, a w przypadku wszczęcia postępowania egzekucyjnego drogą elektroniczną należy wskazać ten tytuł wykonawczy. Ma to na celu usprawnienie i przyspieszenie procedur. Oczywiście nie może się to odbywać bez żadnej kontroli, dlatego przepisy nakładają na komornika obowiązek zweryfikowania treści przedstawionego mu dokumentu uzyskanego z systemu teleinformatycznego.reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama