REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile lat musi minąć do przedawnienia długu?

Egzekucja24 Sp. z o.o.
Przedawnienie długów
Przedawnienie długów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z nadejściem 2014 roku cześć istniejących długów ulegnie przedawnieniu. Ile lat musi minąć do przedawnienia długu i jakie są tego konsekwencje? Czy utraconych w ten sposób pieniędzy nie da się już odzyskać?

Wszelkie sprawy dotyczące instytucji przedawnienia określone są w art. 117 - 125 K.C. i zgodnie z zawartymi w nim przepisami roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu w określonych terminach. Najprościej rzecz ujmując, przedawnienie polega na tym, że według prawa, po upływie określonego czasu wierzyciel nie może zobligować dłużnika do spełnienia świadczenia.

REKLAMA

Przedawnienia mandatów

Czy mandaty warto wyrzucać do kosza? Zawsze istnieje szansa, że się przedawnią, a my w wygodny sposób unikniemy kary... Sprawa nie jest aż tak prosta. Co prawda może zdarzyć się przypadek, że po otrzymaniu mandatu, nie otrzymamy wezwania do zapłaty i mandat w ciągu roku ulegnie przedawnieniu, ale jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu okres przedawnienia zwiększa się na czas procesu, a ten może potrwać nawet kilka lat. Z kolei kwota do zapłaty zwiększa się kilkukrotnie. Przedawnienie mandatu to raczej łut szczęścia, na który nie warto liczyć.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Tylko dwa lata

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Debet na koncie; roszczenia z tytułu usług telekomunikacyjnych, umowy o dzieło, czy umowy sprzedaży; przedawniają się w okresie dwóch lat. „Wierzyciele powinni czuwać nad terminami płatności kontrahentów. Jeśli mamy problem ze ściągnięciem długu powinniśmy sprawę zgłosić do sądu. Pamiętajmy jednak, że dłużnik w sytuacji, kiedy jego dług się przedawnił na drodze sądowej co do zasady wygra z wierzycielem. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, najlepiej zgłosić się do windykatora w pierwszych 180 dniach, kiedy dług nie został uregulowany (chyba, że termin przedawnienia jest krótszy, jak w przypadku umowy przewozu – 1 rok).Im szybciej zareagujemy, tym łatwiej będzie odzyskać należne pieniądze.”- mówi Grzegorz Gawroński, prezes zarządu Egzekucja24.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Obrona przed komornikiem - wstęp

Długi długoletnie

REKLAMA

Spirala zadłużenia z reguły ciągnie się latami. Niektóre zobowiązania przedawniają się po upływie kilku lat. Po trzech latach przedawniają się zobowiązania z umowy kredytu, czy pożyczki, długi na karcie kredytowej, roszczenia z umowy ubezpieczeniowej, alimenty, roszczenia z tytułu czynszu, czy umowy o pracę. Równie niemożliwe do zapomnienia są długi, które przedawniają się po nawet 10 latach takie jak: roszczenia stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu, czy należności wobec ZUS-u z tytułu składek lub czyny niedozwolone, które tracą ważność dopiero po 20 latach.

Interesującym zagadnieniem są długi spadkowe. Wierzyciel ma prawo żądać od spadkobierców zapłaty wszelkich należności, nawet jeśli nie wiedzieli oni o zaciągniętych przez spadkodawcę kredytach czy pożyczkach. Spadkobiercy odpowiadają za jego długi, chyba że odrzucą spadek. Jeżeli jednak wierzyciel nie podejmuje żadnych kroków wobec dłużnika w ciągu 10 lat sprawa może się przedawnić.

Czym jest roszczenie windykacyjne?


Czy można odzyskać przedawniony dług?

Wiele spraw tego typu pokazuje, że przedawniony dług, to jeszcze nie koniec świata. Również takie pieniądze można jeszcze odzyskać. Zasada jest jedna: należy jak najszybciej przerwać bieg przedawnienia. Najczęściej praktykowane są dwa sposoby: złożenie pozwu do sądu lub na podstawie aktu notarialnego wniesienie o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu. Rzeczony akt notarialny jest podstawą do egzekucji. Jest on zawierany z kontrahentem najczęściej w formie ugody, w której zobowiązuje się do spłacenia długu w danych terminach. Kiedy dłużnik nie wywiązuje się z ustaleń co do terminu płatności powinniśmy zgłosić się do radcy prawnego, prawnika lub do firmy windykacyjnej. Warto najpierw zgłosić się o pomoc do windykatora, który najpierw próbuje ściągnąć dług polubownie, a dopiero później (kiedy mediacje nie skutkują) zgłasza sprawę do sądu. Jedną z takich spraw skończyliśmy przed kilkoma dniami. Klient zgłosił się do nas z prośbą o pomoc w odzyskaniu długu, który miał się przedawnić w ciągu najbliższych 2. dni. Mimo tak krótkiego terminu, odzyskaliśmy dług w kwocie ok. 20 tys. zł przed złożeniem pozwu, przedstawiając dłużnikowi z jakich możliwości prawnych skorzystamy zanim dojdzie do przedawnienia- mówi Grzegorz Gawroński, prezes zarządu Egzekucja24.

Legalna egzekucja wierzytelności, uprawnienia firm windykacyjnych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA