REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest roszczenie windykacyjne?

Monika Pązik
Czym jest roszczenie windykacyjne? /Fot. Fotolia
Czym jest roszczenie windykacyjne? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Roszczenie windykacyjne przysługuje właścicielowi rzeczy w przypadku naruszenia prawa przez osobę faktycznie władającą jego rzeczą. Jest to podstawowe roszczenie, z jakim może wystąpić właściciel. Jaka powinna być treść roszczenia windykacyjnego?

Regulacje dotyczące roszczeń windykacyjnych znajdują się w art. 222 kodeksu cywilnego, który chroni właściciela rzeczy przed trwałym wkroczeniem przez osobę nieuprawnioną w sferę cudzego prawa własności. Oznacza to, że aby doszło do trwałego wkroczenia, właściciel musi zostać całkowicie pozbawiony władztwa nad rzeczą bądź występują powtarzające się naruszenia w sferze uprawnień właściciela do danej rzeczy. Ponadto przysługujące właścicielowi roszczenie windykacyjne jest ściśle związane z tytułem własności do danej rzeczy. Wskazane roszczenie przysługuje właścicielowi w każdej sytuacji, jeżeli zostanie udowodniony fakt naruszenia sfery własności. Nie będzie miało bowiem znaczenia czy osoba, która faktycznie włada rzeczą nienależącą do niej działała w dobrej czy złej wierze.

REKLAMA

Zobacz również: Zastaw na rzeczach ruchomych

Treść roszczenia windykacyjnego

Roszczenie windykacyjne stanowi w rzeczywistości żądanie wydania rzeczy od osoby, która włada rzeczą właściciela. Wskazane roszczenie ma służyć przede wszystkim ochronie prawa własności, jak również przywrócenia właścicielowi władztwa nad rzeczą. W praktyce oznacza to, że właściciel może starać się o wydanie całej rzeczy, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby można było ubiegać się o wydanie jedynie części rzeczy, która znajduje się we władaniu osoby trzeciej. Należy pamiętać, iż właściciel ma prawo dochodzić wyrównania doznanego uszczerbku w ramach innych roszczeń. Jednakże nie jest możliwe wystąpienie z roszczeniem windykacyjnym w razie całkowitego zniszczenia lub zużycia rzeczy. Najważniejszą kwestią związaną z roszczeniem windykacyjnym jest ciężar udowodnienia, który spoczywa na właścicielu rzeczy.

Roszczenie współwłaścicieli

Ważne jest, iż w przypadku własności nieruchomości istnieje domniemanie, iż wszelkie informacje zawarte w księgach wieczystych są prawdziwe. W takiej sytuacji roszczenie windykacyjne przysługuje każdemu ze współwłaścicieli, który może samodzielnie dochodzić roszczeń zmierzających do posiadania własnego prawa. Stosownie do tego wypowiedział się Sąd Najwyższy, który orzekł, iż sam fakt, że najemca wobec osób trzecich mógłby korzystać z uprawnienia do żądania wydania przedmiotu najmu na podstawie art. 222 § 1 k.c. w związku z art. 690 k.c., nie wyłącza roszczenia właściciela (wynajmującego) o wydanie przedmiotu najmu na podstawie art. 222 § 1 k.c. (wyr. SN, III CRN 85/82).

Zobacz też: Zakres obciążenia hipoteką

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA