REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność gospodarcza: jak zabezpieczyć wierzytelność?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Jak zabezpieczać się w działalności gospodarczej?
Jak zabezpieczać się w działalności gospodarczej?

REKLAMA

REKLAMA

Działalność gospodarcza wiąże się z określonym ryzykiem. Zanim podejmiemy decyzje gospodarcze powinniśmy wiedzieć na jakie ryzyka jesteśmy wystawieni i w jaki można przed nimi się zabezpieczyć.

Ryzyko związane z działalnością gospodarczą

Zawierając umowę z kooperantem ryzykujemy, iż niewykonanie przez niego umowy może zaważyć na naszych zobowiązaniach, pozbawić nas zysku lub co gorsza narazić na roszczenia odszkodowawcze kontrahentów.  Sprzedając na kredyt produkty naszemu partnerowi ryzykujemy, iż w przypadku jego upadłości możemy otrzymać jedynie część należności.

REKLAMA

Ryzyko jest nieodłącznym elementem działalności gospodarczej. Warto być świadomym jego istnienia już w chwili podejmowania decyzji biznesowych. Dzięki tej świadomości możemy w pełniejszy sposób zabezpieczyć nasze interesy.

Zobacz: Wzory umów

Zabezpieczenie wierzytelności

REKLAMA

Jednym ze sposobów wyeliminowania lub ograniczenia ryzyka jest skorzystanie z instrumentów prawnych służących zabezpieczeniu wierzytelności. W zależności od kontekstu sytuacyjnego mowa tutaj o zabezpieczeniu rzeczowym naszej wierzytelności w postaci zastawu lub hipoteki, czy też na rozszerzeniu zakresu naszego zabezpieczenia poprzez rozciągnięcie odpowiedzialności za naszą wierzytelność na inne osoby w postaci np. poręczenia.

Zabezpieczeniem w mniejszym stopniu można określić instrumenty prawne, które nie dają nam szczególnych praw, ale mogą ułatwić i skrócić dochodzenie roszczeń. Mowa tutaj o wekslach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Weksel własny

Dlaczego warto się zabezpieczyć?

To dlaczego o zabezpieczeniu warto pomyśleć jeszcze przed powstaniem naszej wierzytelności można przekonać się znając zasady prawa upadłościowego i naprawczego. Nie zawsze bowiem, jak w przypadku spółek osobowych, wspólnicy będą odpowiadali majątkiem osobistym za zobowiązania spółki. W przypadku spółek kapitałowych, zaspokojenie wierzycieli nastąpi jedynie z majątku jakim dysponuje spółka. Jeżeli majątek ten będzie większy niż długi, wtedy też trudno będzie liczyć na zaspokojenie całej wierzytelności. Co więcej jeżeli w grupie wierzytelności znajdą się te uprzywilejowane, wtedy też niektórzy mogą odejść z kwitkiem.

Warto bowiem wiedzieć, że w przypadku upadłości obejmującej likwidację majątku wierzyciele będą zaspokajani nie po równo, lecz zgodnie z ich uprzywilejowaniem. Uprzywilejowani wierzyciele zaspokoją się przed innymi.

REKLAMA

W tym też tkwi olbrzymia zaleta zabezpieczenia rzeczowego, czyli zastawu, zastawu rejestrowego, zastawu skarbowego, hipoteki, czy też hipoteki morskiej. Zgodnie z art. 336 Prawa upadłościowego i naprawczego wierzytelności nimi zabezpieczone zostaną jako pierwsze zaspokojone z tych rzeczy, które były obciążone zastawem, czy hipoteką. Kwoty pozostałe po zaspokojeniu tych wierzytelności wchodzą do funduszów masy upadłości i będą przysługiwały pozostałym wierzycielom.

Spółka X zawarła ze spółką Y umowę na mocy której powstała wierzytelność w wysokości 50 tys. zł. Została ona zabezpieczona hipoteką na nieruchomości stanowiącej własność spółki Y. Po upadłości spółki Y nieruchomość została sprzedawca w postępowaniu upadłościowym za kwotę 60 tys. zł. Z tej kwoty zaspokojenie uzyska spółka X, której wierzytelność została zabezpieczona hipoteką. Pozostała część kwoty (10 tys. zł) wejdzie do masy upadłości i będzie mogła stanowić zaspokojenie innych wierzycieli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA