REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność gospodarcza: jak zabezpieczyć wierzytelność?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Jak zabezpieczać się w działalności gospodarczej?
Jak zabezpieczać się w działalności gospodarczej?

REKLAMA

REKLAMA

Działalność gospodarcza wiąże się z określonym ryzykiem. Zanim podejmiemy decyzje gospodarcze powinniśmy wiedzieć na jakie ryzyka jesteśmy wystawieni i w jaki można przed nimi się zabezpieczyć.

Ryzyko związane z działalnością gospodarczą

Zawierając umowę z kooperantem ryzykujemy, iż niewykonanie przez niego umowy może zaważyć na naszych zobowiązaniach, pozbawić nas zysku lub co gorsza narazić na roszczenia odszkodowawcze kontrahentów.  Sprzedając na kredyt produkty naszemu partnerowi ryzykujemy, iż w przypadku jego upadłości możemy otrzymać jedynie część należności.

REKLAMA

Ryzyko jest nieodłącznym elementem działalności gospodarczej. Warto być świadomym jego istnienia już w chwili podejmowania decyzji biznesowych. Dzięki tej świadomości możemy w pełniejszy sposób zabezpieczyć nasze interesy.

Zobacz: Wzory umów

Zabezpieczenie wierzytelności

REKLAMA

Jednym ze sposobów wyeliminowania lub ograniczenia ryzyka jest skorzystanie z instrumentów prawnych służących zabezpieczeniu wierzytelności. W zależności od kontekstu sytuacyjnego mowa tutaj o zabezpieczeniu rzeczowym naszej wierzytelności w postaci zastawu lub hipoteki, czy też na rozszerzeniu zakresu naszego zabezpieczenia poprzez rozciągnięcie odpowiedzialności za naszą wierzytelność na inne osoby w postaci np. poręczenia.

Zabezpieczeniem w mniejszym stopniu można określić instrumenty prawne, które nie dają nam szczególnych praw, ale mogą ułatwić i skrócić dochodzenie roszczeń. Mowa tutaj o wekslach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Weksel własny

Dlaczego warto się zabezpieczyć?

To dlaczego o zabezpieczeniu warto pomyśleć jeszcze przed powstaniem naszej wierzytelności można przekonać się znając zasady prawa upadłościowego i naprawczego. Nie zawsze bowiem, jak w przypadku spółek osobowych, wspólnicy będą odpowiadali majątkiem osobistym za zobowiązania spółki. W przypadku spółek kapitałowych, zaspokojenie wierzycieli nastąpi jedynie z majątku jakim dysponuje spółka. Jeżeli majątek ten będzie większy niż długi, wtedy też trudno będzie liczyć na zaspokojenie całej wierzytelności. Co więcej jeżeli w grupie wierzytelności znajdą się te uprzywilejowane, wtedy też niektórzy mogą odejść z kwitkiem.

Warto bowiem wiedzieć, że w przypadku upadłości obejmującej likwidację majątku wierzyciele będą zaspokajani nie po równo, lecz zgodnie z ich uprzywilejowaniem. Uprzywilejowani wierzyciele zaspokoją się przed innymi.

REKLAMA

W tym też tkwi olbrzymia zaleta zabezpieczenia rzeczowego, czyli zastawu, zastawu rejestrowego, zastawu skarbowego, hipoteki, czy też hipoteki morskiej. Zgodnie z art. 336 Prawa upadłościowego i naprawczego wierzytelności nimi zabezpieczone zostaną jako pierwsze zaspokojone z tych rzeczy, które były obciążone zastawem, czy hipoteką. Kwoty pozostałe po zaspokojeniu tych wierzytelności wchodzą do funduszów masy upadłości i będą przysługiwały pozostałym wierzycielom.

Spółka X zawarła ze spółką Y umowę na mocy której powstała wierzytelność w wysokości 50 tys. zł. Została ona zabezpieczona hipoteką na nieruchomości stanowiącej własność spółki Y. Po upadłości spółki Y nieruchomość została sprzedawca w postępowaniu upadłościowym za kwotę 60 tys. zł. Z tej kwoty zaspokojenie uzyska spółka X, której wierzytelność została zabezpieczona hipoteką. Pozostała część kwoty (10 tys. zł) wejdzie do masy upadłości i będzie mogła stanowić zaspokojenie innych wierzycieli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA