Kategorie

Zakres obciążenia hipoteką

Emilia Panufnik
Hipoteka, nieruchomości./ Fot. Fotolia
Przedmiotami hipoteki, oprócz tych wymienionych w art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, mogą być także części składowe i przynależności.

Przedmiot hipoteki

Przedmiotem hipoteki może być:

 1. nieruchomość,
 2. użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie stanowiącymi własność użytkownika wieczystego,
 3. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
 4. wierzytelność zabezpieczona hipoteką,
 5. część ułamkowa nieruchomości, jeżeli stanowi udział współwłaściciela, oraz
 6. przysługujący współuprawnionemu udział we wspólności praw wymienionych w pkt 2 i 3.

Zobacz również: Odwrócona hipoteka - szanse i zagrożenia

Zakres hipoteki

Reklama

Hipoteka oprócz nieruchomości i praw wymienionych powyżej obciąża także ich części składowe i przynależności. Dotyczy to rzeczy będących częściami składowymi i przynależnościami w dniu obciążenia nieruchomości hipoteką oraz nowych rzeczy. Nowe to takie, które stały się częściami składowymi lub przynależnościami już po ustanowieniu hipoteki.

Zgodnie z art. 84 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, hipoteka na nieruchomości obejmuje także jej przynależności. To przepis bezwzględnie obowiązujący. W związku z tym niedopuszczalne jest umieszczenie w umowie o ustanowienie hipoteki klauzuli wyłączającej przynależności nieruchomości spod obciążenia hipotecznego.

Przynależności nieruchomości obciążone są hipoteką z mocy samego prawa niezależnie od tego czy stały się nimi przed, czy po obciążeniu nieruchomości hipoteką.

Odłączone części składowe

Części składowe nieruchomości objęte są hipoteką także po ich odłączeniu od nieruchomości, dopóki jednak na niej pozostają (np. zboże w snopach, ziemniaki w kopcach). Nie dotyczy to sytuacji zbycia ich w granicach prawidłowej gospodarki, jeśli umowa zbycia została stwierdzona pismem z datą urzędowo poświadczoną (data pewna).

Zarówno oświadczenie zbywcy, jak i nabywcy musi być sporządzone z zachowaniem tej formy. Brak wskazanej formy będzie miał taki skutek, że na odłączonych częściach składowych nadal będzie ciążyła hipoteka.

Reklama

Hipoteka nie obejmuje odłączonych części składowych, które przypadają użytkownikowi lub mającemu służebność, jeżeli użytkowanie lub służebność ma pierwszeństwo przed hipoteką. Per analogiam hipoteka mająca pierwszeństwo przed użytkowaniem albo służebnością nadal obciąża odłączone części składowe.

Ponadto hipoteka nie obciąża odłączonych części składowych, które przypadają dzierżawcy. Nie ma tutaj znaczenia, czy umowa dzierżawy ma pierwszeństwo przed hipoteką, czy też w dzierżawę została oddana nieruchomość obciążona hipoteką.

Zobacz również:  Wygaśnięcie hipoteki

Byłe przynależności

Przynależnością może być tylko taka rzecz, która jest własnością właściciela nieruchomości.

Co dzieje się z rzeczami zbytymi przez właściciela? Rzeczy te przestają być przynależnościami, ale są objęte hipoteką do czasu pozostawania ich na nieruchomości. Nie będą obciążone hipoteką rzeczy pozostające na nieruchomości, jeśli zostały zbyte w granicach prawidłowej gospodarki, a umowa ich zbycia została stwierdzona pismem z datą urzędowo poświadczoną.

Zdarza się, że przynależność przestaje być potrzebna do korzystania z nieruchomości i w związku z tym przestaje być przynależnością. Staje się samoistną rzeczą ruchomą, a hipoteka przestaje ją obejmować.

Innym przypadkiem jest przekształcenie się przynależności w część składową nieruchomości. Odrębna własność tej rzeczy wygasa, a hipoteka automatycznie obciąża nową część składową.

Sprzeciw wierzyciela

Właściciel nieruchomości obciążonej hipoteką ma prawo do rozporządzania zarówno częściami składowymi jak i przynależnościami. Jakie uprawnienia przysługują wierzycielowi hipotecznemu w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości usuwa części składowe lub przynależności poza granice tej nieruchomości?

Do chwili zajęcia nieruchomości wierzyciel hipoteczny nie może sprzeciwić się usunięciu jej części składowych lub przynależności, jeżeli właściciel nie narusza przez to zasad prawidłowej gospodarki. Gdy zasady prawidłowej gospodarki zostają naruszone wierzyciel hipoteczny może się takiemu usuwaniu sprzeciwić niezależnie od tego czy w wyniku tych czynności właściciela nieruchomości wierzyciel poniesie szkodę, czy też nie.

Nie może jednak sprzeciwić się usuwaniu części składowych i przynależności, jeżeli właściciel nieruchomości robi to w granicach prawidłowej gospodarki.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że może wierzyciel hipoteczny może sprzeciwić się jedynie usunięciu części składowych lub przynależności, ale nie może sprzeciwić się ich zbyciu.

Prawo do zgłoszenia sprzeciwu przysługuje wierzycielowi hipotecznemu do chwili zajęcia nieruchomości. Uważa się, że forma takiego sprzeciwu może być dowolna.

Polecamy serwis: Windykacja

Roszczenia o czynsz

Hipoteka oprócz nieruchomości obejmuje także roszczenie właściciela o czynsz najmu lub dzierżawy. Pomimo istnienia hipoteki, do chwili zajęcia nieruchomości przez wierzyciela hipotecznego właściciel może czynsz pobierać. Przepis ten znajduje zastosowanie także do umów podobnych do umowy najmu i dzierżawy, np. do umowy hotelowej.

W przypadku zajęcia nieruchomości zapłata czynszu, dokonana z góry więcej niż za 1 pełny okres płatności przypadającej po zajęciu, nie ma skutku względem wierzyciela hipotecznego. Nie dotyczy to sytuacji ujawnienia jej w księdze wieczystej przed wpisem hipoteki. Przepisy te należy stosować odpowiednio do rozporządzenia roszczeniem o czynsz.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 1982 r. Nr 19, poz. 147) tj. z dnia 11 października 2001 r. (Dz.U. Nr 124, poz. 1361)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?

  Pandemia oszczędziła rynek fundacji

  Fundacje w Polsce wciąż nieźle się trzymają. Rocznie sądy rejestrują ponad 2 tys. nowych organizacji. Eksperci zwracają też uwagę na to, że rynek ten jest u nas dobrze wyważony i nawet pandemia nie zmieniła tego stanu rzeczy.

  280 tys. zł dotacji dla firm na przygotowanie dokumentacji

  Od początku czerwca przyjmowane są wnioski o wsparcie w II rundzie konkursu Granty na Eurogranty. Firmy, które planują realizację projektu z dofinansowaniem mogą otrzymać nawet 280 tys. zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Kiedy upływa termin składania wniosków?

  Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

  Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Rzucił korporację, założył start-up, wrócił do niej z płaczem

  Popularnością cieszą się wciąż kolejne historie przedstawiające osoby, które rzuciły pracę w korporacji, założyły własny start-up i osiągnęły sukces. Statystycznie jest to jednak dość niewielki odsetek – reszta kończy na skraju depresji i wraca z podwiniętym ogonem do pracodawcy, by zacząć spłacać długi.

  Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

  Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

  Zwolnienie ze składek ZUS - wnioski do 30 czerwca br.

  Do 30 czerwca tego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może złożyć wniosek?

  Jak pandemia wpłynęła na lukę płatniczą w firmach? [BADANIE]

  Paradoksalnie pandemia ma także pozytywny wpływ na przedsiębiorców, którzy zwiększyli swoją świadomość na temat konsekwencji opóźnionych płatności. Widmo zbliżającej się recesji zmotywowało ich, by zająć się nieco bardziej aktywnie problemem zatorów płatniczych.

  Ile pieniędzy trafia do budżetu państwa z branży hazardowej?

  Rynek hazardowy tylko w 2020 roku odprowadził do budżetu z tytułu podatku od gier i dopłat na fundusze celowe ok. 3,5 mld złotych. Czy Państwo jednak w pełni wykorzystuje potencjał polskiej branży?

  Którzy pracodawcy wybiorą hybrydowy model pracy?

  Czynniki, które sprzyjają szybszemu przejściu na system hybrydowy w firmach, to między innymi długość stosowanych standardowo na polskim rynku umów najmu oraz pewien zakres elastyczności, który zaczął być powoli wdrażany w niektórych firmach jeszcze przed pandemią.

  Czym jest project management w firmie?

  Project management to pole działania i odpowiedzialności wielu osób w tym sponsora, kierownika projektu oraz uczestników projektu - mówi Włodzimierz Makowski.