REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrona przed komornikiem - wstęp

Kancelaria Prawna LEXADVISOR
windykacja należności
windykacja należności

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymanie wezwania do zapłaty wraz z wypowiedzeniem umowy kredytowej wcale nie przekreśla sytuacji prawnej dłużnika. Nie powoduje, że dłużnik skazany jest na „stracenie” (czyli komornika) i uzależniony tylko od woli pracownika banku. Okazuje się bowiem, że przy zastosowaniu odpowiednich metod negocjacyjnych można zyskać nawet kilka miesięcy odsuwając od siebie wizję egzekucji.

REKLAMA

Bank wypowiadając umowę kredytową i wzywając do spłaty całości zadłużenia realizuje „tylko” zadania ustawowe i wynikające z wewnętrznych procedur. Oznacza to, że pracownicy banku zdają sobie sprawę, że może być niemożliwe spłacenie całości zadłużenia w zakreślonym terminie (7, 14 lub 30 dni). W ten sposób chcą jedynie „zdopingować” dłużnika do zdecydowanego działania w celu spłaty zadłużenia. Oczekują konkretnej deklaracji ze strony dłużnika, czy jest w stanie spłacić zadłużenie w całości, ratami czy w inny sposób. Ważne jest samo podjęcie jakichkolwiek działań ze strony dłużnika, aby niejako „uspokoić” czułność pracownika banku.

REKLAMA

Po wypowiedzeniu umowy kredytowej pojawia się stan wyczekiwania, kiedy dłużnik nie wie co robić, najczęściej nie jest w stanie spłacić nagle tak ogromnej kwoty, a z drugiej strony bank nie spieszy się z podjęciem działań windykacyjnych i egzekucyjnych, gdyż ma świadomość, że jest to kosztowne i długotrwałe. Podejmowanie tych działań wcale też nie musi prowadzić do wyegzekwowania należności. Z rożnych powodów egzekucja może nie być satysfakcjonująca dla banku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Stan wyczekiwania zatem trwa, strony spodziewają się ruchu, każda ze stron uważa, że ruch powinna wykonać druga strona. Tymczasem między stronami pojawia się obszar do zdefiniowania, którego wypełnienie służy dłużnikowi. Zdefiniowanie tego obszaru wynika z chęci pomocy dłużnikowi w jego problemach finansowych. Nie bez faktu pozostanie okoliczność, że poprawienie sytuacji osobistej dłużnika wskutek pomocy prawnej korzystnie wpłynie  na relację z bankiem. Dłużnik odzyska pewność siebie i uzyska narzędzia pomocne w negocjacjach z bankiem.

W celu zdefiniowania obszaru między dłużnikiem a bankiem po wypowiedzeniu umowy można użyć określenia „obrona przed komornikiem”. Jest to autorska próba nazwania tego zjawiska i na pewno dostrzeżemy w niej wiele wad interpretacyjnych, jednak istota w sprawach zadłużenia zawsze sprowadza się do takiego ukształtowania sytuacji osobistej dłużnika, aby nie poniósł szkody wskutek działań windykacyjnych/egzekucyjnych albo poniesione szkody były jak najmniej uciążliwe dla niego. Wprowadza się pojęcia „windykacja” i „egzekucja”, które nie są tożsame, gdyż celem wyjaśnienia konieczne jest stwierdzenie, że czynności podejmowane przez bank przed uzyskaniem tytułu wykonawczego nazywane są windykacją, a czynności podejmowane przez komornika na zlecenie banku po uzyskaniu tytułu wykonawczego – egzekucją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Egzekucja z wynagrodzenia

Obrona przed komornikiem to szereg czynności prawnych i faktycznych w relacji z wierzycielem (bankiem, inną firmą), na które składa się m.in.: sporządzanie projektów pism i wniosków, informowanie dłużnika o skutkach prawnych i faktycznych podejmowanych działań, tworzenie planów i strategii negocjacyjnych dla dłużnika. Celem obrony przed komornikiem jest wyeliminowanie potencjalnych szkód w majątku dłużnika
lub przygotowanie dłużnika na jak najmniej uciążliwe doświadczenie owych skutków.    

W kolejnych artykułach autor będzie przedstawiał metody negocjacji z bankiem od momentu pojawienia się problemów z płatnościami rat kredytu, aż do wypowiedzenia umowy, a następnie skierowania sprawy do komornika. Zostaną przedstawione konkretne informacje i wskazówki, które posłużą każdemu do polepszenia swojej sytuacji w relacji z bankiem.

Tytuł egzekucyjny i klauzula wykonalności

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile jednoosobowych firm zamknięto w 2024 r.? A ile zawieszono? [Dane z CEIDG]

W 2024 r. o 4,8 proc. spadła liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy to oznacza lepsze warunki do prowadzenia biznesu? Niekoniecznie. Jak widzą to eksperci?

Rozdzielność majątkowa a upadłość i restrukturyzacja

Ogłoszenie upadłości prowadzi do powstania między małżonkami ustroju rozdzielności majątkowej, a majątek wspólny wchodzi w skład masy upadłości. Drugi z małżonków, który nie został objęty postanowieniem o ogłoszeniu upadłości, ma prawo domagać się spłaty równowartości swojej części tego majątku. Otwarcie restrukturyzacji nie powoduje tak daleko idących skutków.

Wygrywamy dzięki pracownikom [WYWIAD]

Rozmowa z Beatą Rosłan, dyrektorką HR w Jacobs Douwe Egberts, o tym, jak skuteczna polityka personalna wspiera budowanie pozycji lidera w branży.

Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

REKLAMA

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

REKLAMA

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA