REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrona przed komornikiem - wstęp

Kancelaria Prawna LEXADVISOR
windykacja należności
windykacja należności

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymanie wezwania do zapłaty wraz z wypowiedzeniem umowy kredytowej wcale nie przekreśla sytuacji prawnej dłużnika. Nie powoduje, że dłużnik skazany jest na „stracenie” (czyli komornika) i uzależniony tylko od woli pracownika banku. Okazuje się bowiem, że przy zastosowaniu odpowiednich metod negocjacyjnych można zyskać nawet kilka miesięcy odsuwając od siebie wizję egzekucji.

REKLAMA

Bank wypowiadając umowę kredytową i wzywając do spłaty całości zadłużenia realizuje „tylko” zadania ustawowe i wynikające z wewnętrznych procedur. Oznacza to, że pracownicy banku zdają sobie sprawę, że może być niemożliwe spłacenie całości zadłużenia w zakreślonym terminie (7, 14 lub 30 dni). W ten sposób chcą jedynie „zdopingować” dłużnika do zdecydowanego działania w celu spłaty zadłużenia. Oczekują konkretnej deklaracji ze strony dłużnika, czy jest w stanie spłacić zadłużenie w całości, ratami czy w inny sposób. Ważne jest samo podjęcie jakichkolwiek działań ze strony dłużnika, aby niejako „uspokoić” czułność pracownika banku.

REKLAMA

Po wypowiedzeniu umowy kredytowej pojawia się stan wyczekiwania, kiedy dłużnik nie wie co robić, najczęściej nie jest w stanie spłacić nagle tak ogromnej kwoty, a z drugiej strony bank nie spieszy się z podjęciem działań windykacyjnych i egzekucyjnych, gdyż ma świadomość, że jest to kosztowne i długotrwałe. Podejmowanie tych działań wcale też nie musi prowadzić do wyegzekwowania należności. Z rożnych powodów egzekucja może nie być satysfakcjonująca dla banku.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Stan wyczekiwania zatem trwa, strony spodziewają się ruchu, każda ze stron uważa, że ruch powinna wykonać druga strona. Tymczasem między stronami pojawia się obszar do zdefiniowania, którego wypełnienie służy dłużnikowi. Zdefiniowanie tego obszaru wynika z chęci pomocy dłużnikowi w jego problemach finansowych. Nie bez faktu pozostanie okoliczność, że poprawienie sytuacji osobistej dłużnika wskutek pomocy prawnej korzystnie wpłynie  na relację z bankiem. Dłużnik odzyska pewność siebie i uzyska narzędzia pomocne w negocjacjach z bankiem.

W celu zdefiniowania obszaru między dłużnikiem a bankiem po wypowiedzeniu umowy można użyć określenia „obrona przed komornikiem”. Jest to autorska próba nazwania tego zjawiska i na pewno dostrzeżemy w niej wiele wad interpretacyjnych, jednak istota w sprawach zadłużenia zawsze sprowadza się do takiego ukształtowania sytuacji osobistej dłużnika, aby nie poniósł szkody wskutek działań windykacyjnych/egzekucyjnych albo poniesione szkody były jak najmniej uciążliwe dla niego. Wprowadza się pojęcia „windykacja” i „egzekucja”, które nie są tożsame, gdyż celem wyjaśnienia konieczne jest stwierdzenie, że czynności podejmowane przez bank przed uzyskaniem tytułu wykonawczego nazywane są windykacją, a czynności podejmowane przez komornika na zlecenie banku po uzyskaniu tytułu wykonawczego – egzekucją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Egzekucja z wynagrodzenia

Obrona przed komornikiem to szereg czynności prawnych i faktycznych w relacji z wierzycielem (bankiem, inną firmą), na które składa się m.in.: sporządzanie projektów pism i wniosków, informowanie dłużnika o skutkach prawnych i faktycznych podejmowanych działań, tworzenie planów i strategii negocjacyjnych dla dłużnika. Celem obrony przed komornikiem jest wyeliminowanie potencjalnych szkód w majątku dłużnika
lub przygotowanie dłużnika na jak najmniej uciążliwe doświadczenie owych skutków.    

W kolejnych artykułach autor będzie przedstawiał metody negocjacji z bankiem od momentu pojawienia się problemów z płatnościami rat kredytu, aż do wypowiedzenia umowy, a następnie skierowania sprawy do komornika. Zostaną przedstawione konkretne informacje i wskazówki, które posłużą każdemu do polepszenia swojej sytuacji w relacji z bankiem.

Tytuł egzekucyjny i klauzula wykonalności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA