REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Legalna egzekucja wierzytelności, uprawnienia firm windykacyjnych

Legalna egzekucja wierzytelności, uprawnienia firm windykacyjnych
Legalna egzekucja wierzytelności, uprawnienia firm windykacyjnych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dobie coraz powszechniejszej działalności i faktu pojawiania się kolejnych firm „windykacyjnych” zasadnym jest pytanie, jakie kompetencje przysługują firmom windykacyjnym i ich pracownikom, a także kto może dokonać zgodnie z prawem egzekucji z majątku dłużnika.

Zgodnie z art. 844 § 1, art. 880, art. 889 § 1, art. 895 § 1 oraz art. 921 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego [dalej „k.p.c.”] prawo do dokonania egzekucji należy tylko i wyłącznie do komornika sądowego. Zasadą jest, że egzekucje przeprowadza komornik sądu właściwego dla położenia nieruchomości, rzeczy ruchomych w pozostałych przypadkach należy do komornika sądu właściwości ogólnej dłużnika.

REKLAMA

Warto podkreślić również, iż w przypadku egzekucji z rzeczy ruchomych wierzyciel może wskazać zgodnie z art. 884 § 1 k.p.c. innego komornika. Jedynie komornik zgodnie z regulacjami prawnymi może zająć rzecz, nieruchomość, wynagrodzenie, rachunek bankowy czy też inne prawa majątkowe.

Uprawnienia firm windykacyjnych          

REKLAMA

Z założenia firma windykacyjna oraz windykatorzy mają za zadanie doprowadzenie do ugody z klientem i ustalenie z nim nowych zasad spłaty długu. Windykator nie ma prawa wejść samowolnie na teren prywatny, ani też dokonać jakiegokolwiek zajęcia.

Bardzo częstą praktyką jest przypisywanie sobie kompetencji innych uprawnionych organów dla szybszego załatwienia sprawy i wywarcie niezgodnego z prawem nacisku na dłużnika. Firma windykacyjna obejmująca w obsługę dług danego dłużnika będzie za wszelką cenę dążyć do podpisania ugody i szybkiego załatwienia sprawy. W przypadku braku chęci współpracy ze strony dłużnika firma windykacyjna może w imieniu wierzyciela, ale tylko i wyłącznie przy jego zgodzie złożyć pozew do sądu o nakaz zapłaty.

W praktyce jednak bardzo często firmy windykacyjne i ich pracownicy posuwają się do czynności prawnie zabronionych, aby doprowadzić do zawarcia ugody a co za tym idzie spłaty długu. Częstym przypadkiem jest wywieranie nacisku poprzez groźby złożenia pozwu o nakaz zapłaty. Jak to już wspomniano powyżej firma windykacyjna nie ma prawa zrobić tego na własną rękę a jedynie za zgodą wierzyciela. Inną praktyką jest groźba zajęcia rzeczy przez windykatora, jest to niezgodne z prawem w świetle przepisów kodeksu postępowania cywilnego przytoczonych powyżej. Jest to wyłączne uprawnienie komornika sądowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ochrona znaku towarowego

Umowa o pracę na czas określony

Działania wymienione powyżej są czynami zabronionymi i dłużnikowi przysługuję prawo do skargi na działalność firmy windykacyjnej.

Obrona przed praktykami niedozwolonymi stosowanymi przez windykatora

REKLAMA

Komisja Nadzoru Finansowego [dalej „KNF”] sprawująca kontrolę nad bankami jest również instytucją właściwą do kontroli poczynań firm windykacyjnych. Dłużnik, który twierdzi, że windykator przekroczył swoje kompetencje i posunął się do czynów prawnie zabronionych ma prawo złożyć skargę na ową firmę do KNF. W skardze należy opisać dokładnie zaistniałą sytuację.

Zgodnie z prawem jedynie komornik na podstawie przytoczonych przepisów k.p.c. ma prawo do większości czynności przypisywanych sobie przez firmy windykacyjne, tym samym w przypadku przekroczenia granic uprawnień przez windykatorów konieczne jest informowanie organu kompetentnego do ich kontroli w celu ukrócenia tychże praktyk.

Łukasz Bernatowicz, radca prawny

Krzysztof Gładych, radca prawny

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych

Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA