| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Słownik > Klauzula wykonalności

Klauzula wykonalności

Prawomocne orzeczenie sądowe jest tytułem egzekucyjnym. By jednak na jego podstawie wszcząć egzekucję należy najpierw uzyskać klauzulę wykonalności, którą nadaje sąd na wniosek wierzyciela. Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności nazywany jest tytułem wykonawczym.

Podstawa do wszczęcia egzekucji

Klauzula wykonalności to urzędowy akt sądu, który potwierdza, że dany dokument (np. orzeczenie sądu, akt notarialny, ugoda) jest tytułem egzekucyjnym i można rozpocząć jego wykonanie. Sam dokument, bez klauzuli wykonawczej, nie nadaje się jeszcze do realizacji. Dopiero opatrzony klauzulą wykonalności staje się tytułem wykonawczym, czyli może być podstawą do egzekucji.

Zobacz serwis: Wszczęcie egzekucji

Postępowanie klauzulowe

Klauzulę wykonalności sąd nadaje z urzędu lub na wniosek. Wniosek sąd powinien rozpatrzyć w ciągu 3 dni od daty jego złożenia. Sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu tytułowi wydanemu w postępowaniu, które zostało lub mogło być wszczęte z urzędu, nakazowi zapłaty, wyrokowi zasądzającemu alimenty i wyrokowi zasądzającemu świadczenie na rzecz pracownika.

Klauzulę wykonalności nadaje się przeciwko dłużnikowi wymienionemu w tytule egzekucyjnym i na rzecz wierzyciela wymienionego w tym tytule. Klauzulę nadaje sąd w składzie jednego sędziego, ale w wypadkach przewidzianych w ustawie może to uczynić także referendarz sądowy. Na postanowienie co do nadania klauzuli wykonalności przysługuje zażalenie.

Wykonalność a skuteczność

Nadając klauzulę wykonalności, sąd musi zbadać, czy przedstawiony tytuł egzekucyjny nadaje się do wykonania w drodze egzekucji. W przypadku orzeczeń sądowych niepodlegających wykonaniu w drodze egzekucji, sąd stwierdza ich skuteczność. Przykładem takich orzeczeń jest np. wyrok orzekający rozwód.

Zobacz: Jak wygląda wszczęcie postępowania egzekucyjnego?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »