REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czego może żądać wierzyciel w celu wykonania umowy?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Wierzyciel ma prawo żądać od dłużnika zachowania się zgodnego z treścią zobowiązania (umowy).
Wierzyciel ma prawo żądać od dłużnika zachowania się zgodnego z treścią zobowiązania (umowy).
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawarta umowa na gruncie prawa oznacza powstanie stosunku prawnego między dwiema lub więcej osobami. Na mocy tego stosunku, jedna strona – jest nią wierzyciel może żądać od drugiej strony umowy, określonego w umowie zachowania (polegającego, co do zasady na spełnieniu określonego świadczenia). Druga strona, będąca dłużnikiem, musi swoje zobowiązanie względem wierzyciela spełnić.

Powyżej przedstawiona została modelowa sytuacja. Co do zasady w obrocie gospodarczym występują umowy wzajemne, czyli takie, w których każda ze stron jest jednocześnie wierzycielem i dłużnikiem, i dlatego każda ze stron jest zarówno obowiązana do spełnienia swojego świadczenia, jak i uprawniona do żądania swojej wierzytelności.

REKLAMA

Wierzyciel ma prawo żądać od dłużnika zachowania się zgodnego z treścią zobowiązania (umowy). W momencie kiedy dłużnik jest określony, a świadczenie ściśle oznaczone to wierzytelność przybiera formę roszczenia. Kiedy dłużnik nie wykonuje zobowiązania mimo nadejścia terminu spełnienia świadczenia, wierzyciel może dochodzić swojego roszczenia przed sądem a później przymusowego wykonania w drodze egzekucji komorniczej.

Polecamy serwis Umowy

Świadczenie niemożliwe

Istotne także jest, aby świadczenie stanowiące przedmiot umowy było w ogóle możliwe do spełnienia. W sytuacji, gdy świadczenie było niemożliwe do spełnienia od samego początku uznaje się, że zobowiązanie w ogóle nie powstaje.
Kiedy dopiero po powstaniu zobowiązania okaże się, że świadczenie nie jest możliwe do spełnienia, zobowiązanie nadal jest ważne. W zależności od przyczyny powstania niemożliwości świadczenia, dłużnik będzie obowiązany do zapłaty odszkodowania w miejsce świadczenia lub z obowiązku tego zostanie zwolniony.

Porównaj: Masz do spłacenia dług? Sprawdź czy już się nie przedawnił

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dłużnik nie będzie ponosić odpowiedzialności tylko wtedy, gdy niemożność świadczenia powstała na skutek okoliczności, za które nie ponosi od odpowiedzialności – wówczas jego zobowiązanie wygaśnie. W przypadku jednak, gdy przyczyna niemożliwości świadczenia powstała na skutek okoliczność za które dłużnik ponosi odpowiedzialność – dłużnik będzie w dalszym ciągu zobowiązany do zapłaty odszkodowania w miejsce świadczenia niemożliwego.

Jakie roszczenia przysługują wierzycielowi

REKLAMA

Wierzycielowi przysługuje prawo żądania świadczenia głównego tj. może żądać, aby dłużnik spełnił to do czego zobowiązał się w umowie. Obok żądania głównego wierzyciel może także domagać się odszkodowania oraz odsetek. Może jednak okazać się, że żądanie świadczenia głównego nie będzie już z różnych powodów możliwe do spełnienia przez dłużnika, wtedy istniej możliwość dochodzenia tzw. wykonania zastępczego bądź też odszkodowania w miejsce świadczenia pierwotnego – uprawnienia, które co do zasady przysługuje dopiero, wtedy gdy świadczenia nie będzie można otrzymać w naturze. Są jednak takie roszczenia, których nie można dochodzić w sądzie, mowa tu o tzw. zobowiązaniach niezupełnych (np. roszczenia z gry i zakładów) oraz o roszczeniach przedawnionych.

Zobowiązania niezupełne nie są objęte ochroną prawną tzn. wierzyciel nie ma pełnej możliwości przymusowego dochodzenia roszczenia wynikającego z takiego zobowiązania. Do zobowiązań niezupełnych zalicza się: zobowiązania, w których roszczenie wierzyciela uległo przedawnieniu, zobowiązania pochodzące z gry lub zakładów (poza szczególnymi wyjątkami), zobowiązania, w których obowiązek spełnienia świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA