REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czego może żądać wierzyciel w celu wykonania umowy?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Wierzyciel ma prawo żądać od dłużnika zachowania się zgodnego z treścią zobowiązania (umowy).
Wierzyciel ma prawo żądać od dłużnika zachowania się zgodnego z treścią zobowiązania (umowy).
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawarta umowa na gruncie prawa oznacza powstanie stosunku prawnego między dwiema lub więcej osobami. Na mocy tego stosunku, jedna strona – jest nią wierzyciel może żądać od drugiej strony umowy, określonego w umowie zachowania (polegającego, co do zasady na spełnieniu określonego świadczenia). Druga strona, będąca dłużnikiem, musi swoje zobowiązanie względem wierzyciela spełnić.

Powyżej przedstawiona została modelowa sytuacja. Co do zasady w obrocie gospodarczym występują umowy wzajemne, czyli takie, w których każda ze stron jest jednocześnie wierzycielem i dłużnikiem, i dlatego każda ze stron jest zarówno obowiązana do spełnienia swojego świadczenia, jak i uprawniona do żądania swojej wierzytelności.

REKLAMA

Wierzyciel ma prawo żądać od dłużnika zachowania się zgodnego z treścią zobowiązania (umowy). W momencie kiedy dłużnik jest określony, a świadczenie ściśle oznaczone to wierzytelność przybiera formę roszczenia. Kiedy dłużnik nie wykonuje zobowiązania mimo nadejścia terminu spełnienia świadczenia, wierzyciel może dochodzić swojego roszczenia przed sądem a później przymusowego wykonania w drodze egzekucji komorniczej.

Polecamy serwis Umowy

Świadczenie niemożliwe

Istotne także jest, aby świadczenie stanowiące przedmiot umowy było w ogóle możliwe do spełnienia. W sytuacji, gdy świadczenie było niemożliwe do spełnienia od samego początku uznaje się, że zobowiązanie w ogóle nie powstaje.
Kiedy dopiero po powstaniu zobowiązania okaże się, że świadczenie nie jest możliwe do spełnienia, zobowiązanie nadal jest ważne. W zależności od przyczyny powstania niemożliwości świadczenia, dłużnik będzie obowiązany do zapłaty odszkodowania w miejsce świadczenia lub z obowiązku tego zostanie zwolniony.

Porównaj: Masz do spłacenia dług? Sprawdź czy już się nie przedawnił

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dłużnik nie będzie ponosić odpowiedzialności tylko wtedy, gdy niemożność świadczenia powstała na skutek okoliczności, za które nie ponosi od odpowiedzialności – wówczas jego zobowiązanie wygaśnie. W przypadku jednak, gdy przyczyna niemożliwości świadczenia powstała na skutek okoliczność za które dłużnik ponosi odpowiedzialność – dłużnik będzie w dalszym ciągu zobowiązany do zapłaty odszkodowania w miejsce świadczenia niemożliwego.

Jakie roszczenia przysługują wierzycielowi

REKLAMA

Wierzycielowi przysługuje prawo żądania świadczenia głównego tj. może żądać, aby dłużnik spełnił to do czego zobowiązał się w umowie. Obok żądania głównego wierzyciel może także domagać się odszkodowania oraz odsetek. Może jednak okazać się, że żądanie świadczenia głównego nie będzie już z różnych powodów możliwe do spełnienia przez dłużnika, wtedy istniej możliwość dochodzenia tzw. wykonania zastępczego bądź też odszkodowania w miejsce świadczenia pierwotnego – uprawnienia, które co do zasady przysługuje dopiero, wtedy gdy świadczenia nie będzie można otrzymać w naturze. Są jednak takie roszczenia, których nie można dochodzić w sądzie, mowa tu o tzw. zobowiązaniach niezupełnych (np. roszczenia z gry i zakładów) oraz o roszczeniach przedawnionych.

Zobowiązania niezupełne nie są objęte ochroną prawną tzn. wierzyciel nie ma pełnej możliwości przymusowego dochodzenia roszczenia wynikającego z takiego zobowiązania. Do zobowiązań niezupełnych zalicza się: zobowiązania, w których roszczenie wierzyciela uległo przedawnieniu, zobowiązania pochodzące z gry lub zakładów (poza szczególnymi wyjątkami), zobowiązania, w których obowiązek spełnienia świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA