reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Masz do spłacenia dług? Sprawdź czy już się nie przedawnił

Masz do spłacenia dług? Sprawdź czy już się nie przedawnił

Przedawnienie jest instytucją prawa ograniczającą w czasie możliwość dochodzenia roszczeń majątkowych. Przedawnienie rozpoczyna swój bieg już od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, tj. od dnia, w którym według umowy dłużnik ma spełnić świadczenie.

W przypadku gdy termin spełnienia świadczenia nie został w umowie oznaczony, ani nie wynika z właściwości zobowiązania – przedawnienie zaczyna biec już od następnego dnia po wezwaniu dłużnika do wykonania zobowiązania. Jednak, w niektórych okolicznościach rozpoczęty już bieg przedawnienia ulega może zawieszeniu, wstrzymaniu lub też zostać przerwany – co w konsekwencji spowodować może, że okres przedawnienia będzie dłuższy niż wynika to wprost z przepisów.

Na czym polega przedawnienie

Przedawnienie powoduje, że po upływie określonego czasu dłużnik nie musi już spełnić swojego świadczenia. Jednak w celu tym musi on podnieść zarzut procesowy, bowiem sąd z urzędu nie bierze pod uwagę faktu zaistnienia przedawnienia.

Jakie są terminy przedawnienia

Mimo, że ogólny termin przedawnienia wynosi lat 10, o ile przepisy szczególne nie przewidują innego terminu, to dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej okres ten jest znacznie krótszy i wynosi 3 lata. Taki sam okres przedawnienia przewidziany jest dla roszczeń o świadczenia okresowe.

Porównaj Przejęcie długu

Kiedy terminy przedawnienia mogą ulec zmianie

Jak już wspomniano wyżej, do sytuacji takich dochodzi w przypadku, gdy bieg terminu ulegnie zawieszeniu, wstrzymaniu lub przerwaniu.

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia jest powodowane przez okoliczności utrudniające lub uniemożliwiające dochodzenie roszczeń przez uprawnionego. Do takich sytuacji zaliczymy przerwę biegu przedawnienia na skutek działań siły wyższej uniemożliwiającej wierzycielowi dochodzenie przed sądem swoich roszczeń. Po ustaniu tej przeszkody przedawnienie biegnie w dalszym ciągu.

Czasem przedawnienie zostaje wstrzymane na jakiś czas. Tak dzieje się w przypadku osób nie mających pełnej zdolności do czynności prawnych.

Względem tych osób przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od ustanowienia przedstawiciela ustawowego, albo od ustania przyczyny jego ustanowienia. Najmniej korzystną z punktu widzenia dłużnika jest sytuacja, kiedy bieg przedawnienia ulegnie przerwaniu, bowiem po ustaniu przerwy – biegnie od nowa.

Polecamy serwis Windykacja

Co przerywa bieg przedawnienia

Przerwanie biegu przedawnienia powoduje każda czynność dokonana przed sądem lub innym organem, sądem polubownym, która ma na celu dochodzenie, zaspokojenie, zabezpieczenie lub ustalenie roszczenia. Czynnością taką będzie oczywiście skierowanie pozwu. Przerwę biegu przedawnienia powoduje także uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.

Umowa przewiduje, że Firma X zapłaci wynagrodzenie po wykonaniu dzieła. Dzieło oddane zostało 1 stycznia 2006 r. Firma X nie zapłaciła wynagrodzenia. Druga strona umowy w czerwcu 2009 r. zdecydowała się wnieść pozew do sądu, załączając pismo Firmy X ze stycznia 2008 r. z prośbą o rozłożenie długu na raty. Przed sądem Firma X wniosła o oddalenie powództwa podnosząc, iż roszczenie jest już przedawnione. Czy zarzut przedawnienia podniesiony przez Firmę X jest skuteczny? Nie, pomimo upływu 3 letniego okresu roszczenie nie przedawniło się, bowiem Firma X w piśmie ze stycznia 2008 r. uznała roszczenie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedawnienie powoduje, że po upływie określonego czasu dłużnik nie musi już spełnić swojego świadczenia.
Przedawnienie powoduje, że po upływie określonego czasu dłużnik nie musi już spełnić swojego świadczenia.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama