REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masz do spłacenia dług? Sprawdź czy już się nie przedawnił

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Przedawnienie powoduje, że po upływie określonego czasu dłużnik nie musi już spełnić swojego świadczenia.
Przedawnienie powoduje, że po upływie określonego czasu dłużnik nie musi już spełnić swojego świadczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Przedawnienie jest instytucją prawa ograniczającą w czasie możliwość dochodzenia roszczeń majątkowych. Przedawnienie rozpoczyna swój bieg już od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, tj. od dnia, w którym według umowy dłużnik ma spełnić świadczenie.

Czym jest przedawnienie?

W przypadku gdy termin spełnienia świadczenia nie został w umowie oznaczony, ani nie wynika z właściwości zobowiązania – przedawnienie zaczyna biec już od następnego dnia po wezwaniu dłużnika do wykonania zobowiązania. Jednak, w niektórych okolicznościach rozpoczęty już bieg przedawnienia ulega może zawieszeniu, wstrzymaniu lub też zostać przerwany – co w konsekwencji spowodować może, że okres przedawnienia będzie dłuższy niż wynika to wprost z przepisów.

REKLAMA

Na czym polega przedawnienie?

Przedawnienie powoduje, że po upływie określonego czasu dłużnik nie musi już spełnić swojego świadczenia. Jednak w celu tym musi on podnieść zarzut procesowy, bowiem sąd z urzędu nie bierze pod uwagę faktu zaistnienia przedawnienia.

Jakie są terminy przedawnienia?

Mimo, że ogólny termin przedawnienia wynosi lat 10, o ile przepisy szczególne nie przewidują innego terminu, to dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej okres ten jest znacznie krótszy i wynosi 3 lata. Taki sam okres przedawnienia przewidziany jest dla roszczeń o świadczenia okresowe.

Kiedy terminy przedawnienia mogą ulec zmianie?

Jak już wspomniano wyżej, do sytuacji takich dochodzi w przypadku, gdy bieg terminu ulegnie zawieszeniu, wstrzymaniu lub przerwaniu.

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia jest powodowane przez okoliczności utrudniające lub uniemożliwiające dochodzenie roszczeń przez uprawnionego. Do takich sytuacji zaliczymy przerwę biegu przedawnienia na skutek działań siły wyższej uniemożliwiającej wierzycielowi dochodzenie przed sądem swoich roszczeń. Po ustaniu tej przeszkody przedawnienie biegnie w dalszym ciągu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czasem przedawnienie zostaje wstrzymane na jakiś czas. Tak dzieje się w przypadku osób nie mających pełnej zdolności do czynności prawnych.

Względem tych osób przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od ustanowienia przedstawiciela ustawowego, albo od ustania przyczyny jego ustanowienia. Najmniej korzystną z punktu widzenia dłużnika jest sytuacja, kiedy bieg przedawnienia ulegnie przerwaniu, bowiem po ustaniu przerwy – biegnie od nowa.

Co przerywa bieg przedawnienia?

REKLAMA

Przerwanie biegu przedawnienia powoduje każda czynność dokonana przed sądem lub innym organem, sądem polubownym, która ma na celu dochodzenie, zaspokojenie, zabezpieczenie lub ustalenie roszczenia. Czynnością taką będzie oczywiście skierowanie pozwu. Przerwę biegu przedawnienia powoduje także uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.

Umowa przewiduje, że Firma X zapłaci wynagrodzenie po wykonaniu dzieła. Dzieło oddane zostało 1 stycznia 2006 r. Firma X nie zapłaciła wynagrodzenia. Druga strona umowy w czerwcu 2009 r. zdecydowała się wnieść pozew do sądu, załączając pismo Firmy X ze stycznia 2008 r. z prośbą o rozłożenie długu na raty. Przed sądem Firma X wniosła o oddalenie powództwa podnosząc, iż roszczenie jest już przedawnione. Czy zarzut przedawnienia podniesiony przez Firmę X jest skuteczny? Nie, pomimo upływu 3 letniego okresu roszczenie nie przedawniło się, bowiem Firma X w piśmie ze stycznia 2008 r. uznała roszczenie.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

REKLAMA

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

REKLAMA

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA