REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masz do spłacenia dług? Sprawdź czy już się nie przedawnił

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Przedawnienie powoduje, że po upływie określonego czasu dłużnik nie musi już spełnić swojego świadczenia.
Przedawnienie powoduje, że po upływie określonego czasu dłużnik nie musi już spełnić swojego świadczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Przedawnienie jest instytucją prawa ograniczającą w czasie możliwość dochodzenia roszczeń majątkowych. Przedawnienie rozpoczyna swój bieg już od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, tj. od dnia, w którym według umowy dłużnik ma spełnić świadczenie.

Czym jest przedawnienie?

W przypadku gdy termin spełnienia świadczenia nie został w umowie oznaczony, ani nie wynika z właściwości zobowiązania – przedawnienie zaczyna biec już od następnego dnia po wezwaniu dłużnika do wykonania zobowiązania. Jednak, w niektórych okolicznościach rozpoczęty już bieg przedawnienia ulega może zawieszeniu, wstrzymaniu lub też zostać przerwany – co w konsekwencji spowodować może, że okres przedawnienia będzie dłuższy niż wynika to wprost z przepisów.

REKLAMA

Na czym polega przedawnienie?

Przedawnienie powoduje, że po upływie określonego czasu dłużnik nie musi już spełnić swojego świadczenia. Jednak w celu tym musi on podnieść zarzut procesowy, bowiem sąd z urzędu nie bierze pod uwagę faktu zaistnienia przedawnienia.

Jakie są terminy przedawnienia?

Mimo, że ogólny termin przedawnienia wynosi lat 10, o ile przepisy szczególne nie przewidują innego terminu, to dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej okres ten jest znacznie krótszy i wynosi 3 lata. Taki sam okres przedawnienia przewidziany jest dla roszczeń o świadczenia okresowe.

Kiedy terminy przedawnienia mogą ulec zmianie?

Jak już wspomniano wyżej, do sytuacji takich dochodzi w przypadku, gdy bieg terminu ulegnie zawieszeniu, wstrzymaniu lub przerwaniu.

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia jest powodowane przez okoliczności utrudniające lub uniemożliwiające dochodzenie roszczeń przez uprawnionego. Do takich sytuacji zaliczymy przerwę biegu przedawnienia na skutek działań siły wyższej uniemożliwiającej wierzycielowi dochodzenie przed sądem swoich roszczeń. Po ustaniu tej przeszkody przedawnienie biegnie w dalszym ciągu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czasem przedawnienie zostaje wstrzymane na jakiś czas. Tak dzieje się w przypadku osób nie mających pełnej zdolności do czynności prawnych.

Względem tych osób przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od ustanowienia przedstawiciela ustawowego, albo od ustania przyczyny jego ustanowienia. Najmniej korzystną z punktu widzenia dłużnika jest sytuacja, kiedy bieg przedawnienia ulegnie przerwaniu, bowiem po ustaniu przerwy – biegnie od nowa.

Co przerywa bieg przedawnienia?

REKLAMA

Przerwanie biegu przedawnienia powoduje każda czynność dokonana przed sądem lub innym organem, sądem polubownym, która ma na celu dochodzenie, zaspokojenie, zabezpieczenie lub ustalenie roszczenia. Czynnością taką będzie oczywiście skierowanie pozwu. Przerwę biegu przedawnienia powoduje także uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.

Umowa przewiduje, że Firma X zapłaci wynagrodzenie po wykonaniu dzieła. Dzieło oddane zostało 1 stycznia 2006 r. Firma X nie zapłaciła wynagrodzenia. Druga strona umowy w czerwcu 2009 r. zdecydowała się wnieść pozew do sądu, załączając pismo Firmy X ze stycznia 2008 r. z prośbą o rozłożenie długu na raty. Przed sądem Firma X wniosła o oddalenie powództwa podnosząc, iż roszczenie jest już przedawnione. Czy zarzut przedawnienia podniesiony przez Firmę X jest skuteczny? Nie, pomimo upływu 3 letniego okresu roszczenie nie przedawniło się, bowiem Firma X w piśmie ze stycznia 2008 r. uznała roszczenie.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sztuczna inteligencja a programy lojalnościowe. Co się sprawdzi w 2024 r.?

  Czy programy lojalnościowe w 2024 r. mają rację bytu? Klientowi kojarzą się przede wszystkim z rabatami i bonusami, a tak naprawdę są wielką bazą wiedzy o konsumentach i ich potrzebach. Mądre wykorzystanie to korzyści dla obu stron. Na co zwrócić uwagę w 2024 r.? 

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów UE. W naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów Unii Europejskiej – w naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą, co stanowi drugi wynik europejski.

  Pieniądze na koncie w 10 sekund. Kto najbardziej zyska na przelewach natychmiastowych?

  Czy nowe przepisy dotyczące przelewów natychmiastowych wstrząsną rynkiem płatności? Banki będą musiały je realizować w ciągu maksymalnie 10 sekund. Co z weryfikacją odbiorcy przelewu w tak krótkim czasie? 

  Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?

  Jakie są perspektywy dla rynku fuzji i przejęć w 2024 r.? Jaka branża cieszy się największą popularnością? Czy inwestorzy mają powody do zadowolenia? 

  REKLAMA

  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  REKLAMA