REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie jest ryzyko przy poręczeniu kredytu hipotecznego

REKLAMA

REKLAMA

Poręczenie kredytu hipotecznego było kiedyś bardzo popularne, jednak dziś zaczyna odchodzić do lamusa. Poręczeń stosuje się jedynie w pewnych przypadkach. Taka forma zabezpieczenia umożliwia zaciągnięcie kredytu osobom, które bez niej mogłyby go nie uzyskać. Stwarza jednak pewne ryzyko dla poręczyciela.

Poręczenie jest jedną z form zabezpieczenia stosowaną przez banki w celu zminimalizowania ryzyka związanego z udzielonym kredytem. Pozwala ono wierzycielowi na stosunkowo szybkie dochodzenie swoich należności w przypadku nieterminowej obsługi zobowiązania. Dodatkowo konstrukcja prawna takiej formy zabezpieczenia nie jest skomplikowana, co znacząco upraszcza cały proces jego ustanawiania.

REKLAMA

Dzięki powyższym cechom zabezpieczenie kredytu w postaci poręczenia było i jest nadal popularną formą, często stosowaną przez banki. Szczególnie chętnie sięgają po nie banki w odniesieniu do kredytów gotówkowych i samochodowych, gdy przyszły kredytobiorca budzi wątpliwości banku co do terminowej spłaty zobowiązania.

Kredyt hipoteczny na spółkę

W przypadku kredytów hipotecznych poręcznie było powszechnie stosowaną formą zabezpieczenia w latach 90-tych XX w., czyli w okresie kiedy nasze banki dopiero „uczyły się” udzielania kredytów mieszkaniowych. Z czasem banki zaczęły ograniczać stosowanie tej konstrukcji w odniesieniu do kredytów hipotecznych. 

Polecamy: Czarna lista kredytobiorców a hipoteka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Poręczenie przestało być standardowym zabezpieczeniem kredytu mieszkaniowego, a jego stosowanie zostało ograniczone do sytuacji określonych w procedurach banków, np. w przypadku, gdy jednym z kredytobiorców był mężczyzna bez uregulowanej służby wojskowej; gdy tylko jedna osoba w gospodarstwie domowym uzyskiwała dochód; w przypadku młodych kredytobiorców; w przypadku tzw. użyczenia hipoteki, czyli ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości będącej własnością osoby trzeciej, a nie kredytobiorcy (wówczas właściciel nieruchomości, która miała stanowić zabezpieczenie kredytu był zobowiązany do poręczenia kredytu).

O ile w swoich procedurach udzielania kredytów hipotecznych banki nadal dopuszczają możliwość zastosowania zabezpieczenia w formie poręczenia, to w praktyce bardzo rzadko z niego korzystają. Zamiast tego proponują, aby potencjalny poręczyciel przystąpił do kredytu na zasadzie współkredytobiorcy. Należy tu zaznaczyć, że w takim przypadku nie musi on być właścicielem nabywanej nieruchomości.

Polecamy: Ranking kredytów hipotecznych – lipiec 2010

Dla kredytobiorcy poręczenie kredytu może oznaczać możliwość uzyskania kredytu, którego w innym przypadku nie mógłby zaciągnąć. Jednak na poręczyciela może to ściągnąć kłopoty. W przypadku gdy kredytobiorca zaniecha spłacania rat, zobowiązanie to przechodzi na osobę poręczającą. W przypadku kredytu hipotecznego może to być nawet kilkaset tysięcy złotych. Warto więc zastanowić się dwa razy przed podjęciem decyzji o poręczeniu takiego kredytu.

Łukasz Kosiński, Hiponet.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA