REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekordowo niskie raty kredytów w PLN

Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors
Paweł Majtkowski
Analityk Expandera

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w złotówkach niedługo będą miały sporo powodu do radości. Dzięki obniżeniu stawki 3-miesięcznego WIBORU, do rekordowo niskiego poziomu – 3,82%, w najbliższym czasie raty wszystkich kredytów mieszkaniowych w złotych spadną do najniższego poziomu w historii.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli ktoś spłaca dziś raty kredytu mieszkaniowego w złotych, to już wkrótce będzie płacił najniższe raty w historii. Spadek wysokości rat będzie wynikał z rekordowo niskiego poziomu stawki 3-miesięcznego WIBORu, która jest podstawą oprocentowania kredytów w złotych. Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego to suma dwóch składników: stawki WIBOR, która zmienia się wraz ze zmiana ceny pieniądza na rynku międzybankowym, oraz marży banku, która jest stała w całym okresie kredytowania (czasami może być promocyjnie obniżona przez pewien okres czasu).

3-miesięczny WIBOR wynosi dziś tj. 21 lipca 2010 roku 3,82%. Jest to najniższy poziom w historii, czyli od 1991 roku. W rezultacie osoba, która zaciągnęła kredyt w styczniu 2008 r. na kwotę 300 tys. zł i na 30 lat dzięki spadkowi stawki WIBOR będzie płaciła o 359 zł niższą ratę niż w początkowym okresie spłaty. Wtedy rata wynosiła bowiem 1992 zł, a po najbliższej aktualizacji oprocentowania będzie ona wynosiła 1633 zł.

Zobacz też: Rynek kredytów

Niestety większość kredytobiorców będzie musiała poczekać na spadek wysokości raty, gdyż większość banków dokonuje aktualizacji stawki bazowej co 3 miesiące. Ponadto wydaje się, że obecna obniżka rat kredytów w złotych może być ostatnią lub jedną z ostatnich. Analitycy spodziewają się bowiem, że jeszcze pod koniec tego roku lub w początku następnego Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnosić stopy procentowe. To natomiast spowoduje wzrost oprocentowania kredytów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany rat kredytu w PLN wraz zezmianami stawki WIBOR

WIBOR

Oprocentowanie kredytu

Rata

2008-01-01

5,68%

6,98%

1 992 zł

2008-04-01

6,18%

7,48%

2 094 zł

2008-07-01

6,66%

7,96%

2 193 zł

2008-10-01

6,67%

7,97%

2 195 zł

2009-01-01

5,88%

7,18%

2 032 zł

2009-04-01

4,16%

5,46%

1 696 zł

2009-07-01

4,43%

5,73%

1 747 zł

2009-10-01

4,19%

5,49%

1 701 zł

2010-01-01

4,27%

5,57%

1 717 zł

2010-04-01

4,05%

5,35%

1 675 zł

2010-07-01

3,87%

5,17%

1 642 zł

2010-07-21

3,82%

5,12%

1 633 zł

Dla kredytu na kwotę300 tys. zł, na 30 lat, wkład własny 25%, marża 1,3%.

Polecamy także: Rynek nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA