REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poręczenie a przedawnienie roszczeń

Roszczenie przeciwko poręczycielowi ulegnie przedawnieniu wraz z przedawnieniem zobowiązania głównego.
Roszczenie przeciwko poręczycielowi ulegnie przedawnieniu wraz z przedawnieniem zobowiązania głównego.

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedzialność akcesoryjna poręczyciela, powoduje kilka problemów na gruncie przedawnienia roszczeń- zarówno dla niego, jak i dla wierzyciela.

Kiedy poręczyciel spełnił świadczenie

REKLAMA

Na wstępie należy zauważyć, że dłużnik główny i poręczyciel nie są dłużnikami solidarnymi. Kodeks cywilny w art. 881 kc stanowi, iż poręczyciel (w braku innych ustaleń pomiędzy stronami) odpowiada JAK współdłużnik solidarny, co oznacza że ustawodawca nie uznał ich za wprost dłużników solidarnych. Ma to istotne znaczenie, w związku z tym, że poręczyciel odpowiada za dług cudzy- a nie własny, co ma przełożenie również na kwestię dochodzenia roszczeń w sytuacji spełnienia świadczenia przez poręczyciela.

REKLAMA

Otóż nie można uznać, że poręczyciel ma regres w stosunku do dłużnika głównego (jak współdłużnik solidarny- art. 376 kc), ale ze wstąpieniem w miejsce wierzyciela (art. 518 kc). Niesie to za sobą istotne ryzyko w zakresie przedawnienia roszczenia. Otóż poręczyciel, musi zmieścić się w terminie przedawnienia jaki przysługiwał wierzycielowi- samo wstąpienie w jego miejsce nie przerywa bowiem biegu przedawnienia. Należy o tym pamiętać w szczególności w roszczeniach związanych z działalnością gospodarczą w których terminy przedawnień są relatywnie krótkie (2 do 3 lat).

Zobacz: Co powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie dowodu?

Powództwo przeciwko poręczycielowi nie przerywa biegu przedawnienia w stosunku do dłużnika

Innym interesującym aspektem związanym z przedawnieniem roszczeń w stosunku do poręczyciela, jest fakt, iż czynność sądowa podjęta przeciwko poręczycielowi nie ma wpływu na zobowiązanie dłużnika. Z uwagi na fakt akcesoryjności zobowiązania poręczyciela ma to istotny wpływ na jego sytuację procesową.
Można bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której pozwanie dłużnika (obok poręczyciela) jest niezasadne np.

Jeśli dłużnik zmarł, nie pozostawiając majątku, rodzina zapewne albo spadek odrzuci, albo przyjmie z dobrodziejstwem inwentarza, tym samym uniemożliwiając wierzycielom spadkodawcy dochodzenie ich roszczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poręczyciel w takiej sytuacji, nie może powołać się na ograniczenia odpowiedzialności przysługujące spadkobiercom dłużnika w oparciu o przepisy prawa spadkowego (art. 883§3 kc). Wierzycielowi pozostaje więc skierowanie roszczenia do poręczyciela. Jednak jak to było wspomniane, powództwo przeciwko poręczycielowi nie wpływa na bieg przedawnienia roszczenia podstawowego. Z uwagi na akcesoryjność roszczenia (czyli uzależnienie bytu poręczenia o zobowiązania zabezpieczanego)- może to doprowadzić do tego, że poręczycielowi przysługiwał będzie zarzut przedawnienia. Zgodnie z art. 883§1 kc poręczyciel może podnieść przeciwko wierzycielowi wszelkie zarzuty, które przysługują dłużnikowi. Ustawa nie wyłącza tu zarzutu przedawnienia.

Zobacz: Zabezpieczenie dowodu

Jeśli więc nawet w trakcie postępowania (przed jego prawomocnym zakończeniem) –upłynie okres przedawnienia zobowiązania głównego- poręczyciel może podnieść skutecznie odpowiedni zarzut (zakładając, że w stosunkach pomiędzy poręczycielem a wierzycielem nie doszło np. do odnowienia zobowiązania).
Z uwagi bowiem na to, że odpowiedzialność poręczyciela jest każdorazowo kształtowana przez zobowiązanie podstawowe- roszczenie przeciwko niemu ulegnie przedawnieniu wraz z przedawnieniem zobowiązania głównego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA