reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Jak zawrzeć umowę o dożywocie?

Jak zawrzeć umowę o dożywocie?

Umowa o dożywocie powoduje przeniesienie własności nieruchomości na inną osobę fizyczną bądź prawną w zamian za dożywotnie utrzymanie zbywcy. Dla swojej ważności powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Jakie obowiązki i uprawnienia mają strony umowy?

Umowa o dożywocie polega na przeniesieniu własności nieruchomości na jej nabywcę w zamian za dożywotnie utrzymanie zbywcy. Umowa ta została uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego, ale ze względu na swoją specyfikę, między stronami umowy powstaje stosunek charakterystyczny dla zobowiązań alimentacyjnych. Zgodnie z orzecznictwem sądów, umowę dożywocia można zakwalifikować do umów losowych, ze względu na czas trwania, rodzaj świadczeń nabywcy oraz długości życia zbywcy (wyr. SA we Wrocławiu, I ACa 1068/13).

Zbywcą nieruchomości może być jedynie osoba fizyczna, natomiast nabywcą – zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna.

Dla swojej ważności umowa przenosząca własność nieruchomości powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego, a prawo dożywocia może zostać wpisane w księgę wieczystą. Dożywocie jest niezbywalne i wygasa najpóźniej z chwilą śmierci zbywcy (dożywotnika), chyba że zrzeknie się on świadczeń w całości bądź umowa rozwiąże się wcześniej z przyczyn wskazanych w ustawie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz również: Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu

Obowiązki nabywcy nieruchomości wobec dożywotnika

Zgodnie z art. 908 § 1 k.c. i w braku odmiennej umowy nabywca nieruchomości zobowiązany jest zapewnić dożywotnikowi odpowiednie środki utrzymania. Przede wszystkim powinien przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Oznacza to, że zawarcie umowy o dożywocie niesie za sobą skutki w postaci bliskiego kontaktu obu stron stosunku umownego. Dodatkowo ustawodawca przewidział możliwość ustanowienia przez nabywcę na rzecz dożywotnika użytkowania, którego wykonanie będzie ograniczone do części nieruchomości, służebności mieszkania lub innej służebności osobistej albo spełnienia powtarzających się świadczeń w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku. W umowie dożywocia można również precyzyjnie określić, w jaki sposób będzie świadczona opieka nad dożywotnikiem. W przypadku, gdy nabywca będzie uchylał się od obowiązków wynikających z umowy o dożywocie, może żądać spełnienia wymagalnych świadczeń bądź naprawienia szkody wynikłej z niewykonania, czy nienależytego wykonania umowy dożywocia (na podstawie art. 471 i n. k.c.).

Zobacz: Ustanowienie hipoteki a podatek od czynności cywilnoprawnych

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama