REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
umowa, dom, kobieta. Fot. Fotolia
umowa, dom, kobieta. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowę bezterminową można wypowiedzieć w każdym czasie, zachowując terminy umowne, ustawowe, zwyczajowe, a w razie braku takich terminów – niezwłocznie po złożeniu drugiej stronie wypowiedzenia. Jest to stosunek prawny ciągły, w przypadku którego zastrzeżenia o niemożliwości wcześniejszego rozwiązania są nieważne.

Najem może być zawarty na czas określony lub bezterminowo, może dotyczyć także najmu rzeczy lub lokali. W przypadku każdej umowy należy przeanalizować z jakim rodzajem najmu mamy do czynienia, a dopiero następnie szukać dalszych rozwiązań w przepisach prawa. Z umową na czas oznaczony mamy do czynienia wówczas, gdy sama przewiduje termin jej zakończenia (w zwykłych stosunkach może być zawarta maksymalnie na 10 lat, między przedsiębiorcami na 30 lat – przy dłuższych okresach traktuje się ją jako umowę bezterminową), gdy o takim terminie nie wspomina, uważa się ją za umowę zawartą na czas nieokreślony.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony

Polecamy: Podatki 2014 - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2014

Terminy wypowiedzenia

REKLAMA

Podstawowym źródłem prawa jest dla nas sama umowa. Prawo cywilne opiera się na swobodzie kształtowania stosunków prawnych, stąd strony mogą zmienić terminy ustawowe, ustalając w umowie inne, indywidualne. Ustawowe terminy wypowiedzenia zależne są od okresów płacenia czynszu – zgodnie z art. 673 § 2 Kodeksu cywilnego są to: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód. W przypadku najmu lokali na czas nieokreślony przewidziana jest inna regulacja, z art. 688 Kodeksu cywilnego: Jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.

Okresy wypowiedzenia nie chronią jednak wynajmującego lub najemcy, który w rażący sposób narusza warunki umowy. Kodeks cywilny wymienia tu takie przewinienia jak określony czas zwłoki z zapłatą czynszu, uporczywe naruszanie porządku domowego, używanie rzeczy najętej niezgodnie z umową i przeznaczeniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Klauzula o niemożliwości wypowiedzenia

Zasada swobody umów prawa cywilnego nie jest jednak bezwzględna. W przypadku umowy najmu ogranicza ją między innymi nieważność zamieszczania zastrzeżenia, że najem bezterminowy nie może zostać wypowiedziany. Cechą i zaletą stosunku bezterminowego jest jego ciągłość, jednak jednocześnie zasada swobody zawierania umów stoi w sprzeczności ze zmuszaniem strony do pozostawania w niekorzystnym już dla niej stosunku prawnym. Klauzula taka sprzeciwia się istocie umowy, stąd z mocy prawa jest nieważna.

Przymus pozostania w bezterminowym stosunku najmu występuje jednak jako wyjątek. Wspomina o nim Ustawa o ochronie praw lokatorów, która przewiduje, że wobec najemcy, który przed złożeniem przez wynajmującego wypowiedzenia ukończył 75 rok życia, wypowiedzenie staje się skuteczne dopiero w chwili śmierci najemcy.

Najem mieszkania od jednego z małżonków

Zakończenie umowy najmu i skutki wydania rzeczy najętej w stanie pogorszonym

Forma wypowiedzenia

Bez względu na formę zawarcia samej umowy, wypowiedzenie powinno zostać złożone drugiej stronie w formie pisemnej. Wyjątek dotyczy stosunków między przedsiębiorcami – tutaj wystarczy oświadczenie ustne, jednak w dalszym ciągu dla celów dowodowych zaleca się korzystanie z pewniejszej, pisemnej formy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA