reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Dzierżawa i najem > Jak rozwiązać umowę najmu lokalu? - krok po kroku

Jak rozwiązać umowę najmu lokalu? - krok po kroku

Prowadzenie działalności gospodarczej często związane jest z zawieraniem umowy najmu lokalu. Co zrobić, gdy lokal, na który się zdecydowaliśmy nie spełnia naszych oczekiwań? W jaki sposób możemy doprowadzić do rozwiązania stosunku najmu? Przeczytaj porady eksperta.

Umowa najmu jest regulowana przepisami Kodeksu cywilnego (art. 659-679) .Szczególna regulacja dotyczy najmu lokali (art.680-692 KC) – zob. cz. II, rozdz. VII, § 81.

Do najmu lokali stosuje się przepisy ogólne o najmie z zachowaniem zmian i uzupełnień zwartych w art. 680-692 KC. Regulacja dotyczy najmu lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, zwanych przed zmianą Kodeksu Cywilnego ustawą z dnia 21.06.2001 r.- lokalami użytkowymi.

Stronami umowy najmu lokalu są lokator i właściciel. Lokatorem jest najemca lokalu lub osoba używająca lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności.

Polecamy: Jak wypowiedzieć umowę najmu?

Właścicielem jest wynajmujący lub inna osoba z którą wiąże lokatora stosunek prawny uprawniający go do używania lokalu. Do ochrony praw najemcy do użytkowania lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności (art. 690 KC). Prawo najmu podlega ochronie na podstawie art. 690 KC.

Stosunek najmu lokalu ustaje na skutek następujących zdarzeń prawnych:

  • upływu terminu, na jaki umowa została zawarta;
  • rozwiązania umowy przez strony;
  • wypowiedzenia umowy przez jedną ze stron:
  1. najemca i wynajmujący może wypowiedzieć najem lokalu najpóźniej na trzy miesiące naprzód końca miesiąca kalendarzowego, jeżeli czas trwania najmu lokalu nie był wcześniej oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie (art. 688 KC);
  2. wypowiedzenie przez najemcę: najemca ma możliwość wypowiedzenia najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli rzecz będąca przedmiotem najmu ma wady, które w sposób jednoznaczny zagrażają zdrowiu najemcy, niezależnie od tego czy najemca wiedział o tych wadach w chwili zawarcia umowy czy też nie posiadał takich informacji (art. 682 KC);
  3. wypowiedzenie przez wynajmującego: wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli najemca lokalu wykracza w sposób rażący lub uporczywie przeciwko obowiązującemu porządkowi lub czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym (art. 685 KC)

Wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności; powinien jednak uprzedzić najemcę na piśmie i udzielić mu dodatkowego wyznaczonego terminu do zapłaty zaległego czynszu (art. 687 KC). Należy pamiętać, że przepis art. 687 KC nie dotyczy lokali objętych regulacją ustawy o ochronie praw lokatorów.

Polecamy: Na czym polega umowa najmu lokalu użytkowego?

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W jaki sposób możemy doprowadzić do rozwiązania stosunku najmu?
W jaki sposób możemy doprowadzić do rozwiązania stosunku najmu?

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama