| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Dzierżawa i najem > Jak rozwiązać umowę najmu lokalu? - krok po kroku

Jak rozwiązać umowę najmu lokalu? - krok po kroku

Prowadzenie działalności gospodarczej często związane jest z zawieraniem umowy najmu lokalu. Co zrobić, gdy lokal, na który się zdecydowaliśmy nie spełnia naszych oczekiwań? W jaki sposób możemy doprowadzić do rozwiązania stosunku najmu? Przeczytaj porady eksperta.

Umowa najmu jest regulowana przepisami Kodeksu cywilnego (art. 659-679) .Szczególna regulacja dotyczy najmu lokali (art.680-692 KC) – zob. cz. II, rozdz. VII, § 81.

Do najmu lokali stosuje się przepisy ogólne o najmie z zachowaniem zmian i uzupełnień zwartych w art. 680-692 KC. Regulacja dotyczy najmu lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, zwanych przed zmianą Kodeksu Cywilnego ustawą z dnia 21.06.2001 r.- lokalami użytkowymi.

Stronami umowy najmu lokalu są lokator i właściciel. Lokatorem jest najemca lokalu lub osoba używająca lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności.

Polecamy: Jak wypowiedzieć umowę najmu?

Właścicielem jest wynajmujący lub inna osoba z którą wiąże lokatora stosunek prawny uprawniający go do używania lokalu. Do ochrony praw najemcy do użytkowania lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności (art. 690 KC). Prawo najmu podlega ochronie na podstawie art. 690 KC.

Stosunek najmu lokalu ustaje na skutek następujących zdarzeń prawnych:

  • upływu terminu, na jaki umowa została zawarta;
  • rozwiązania umowy przez strony;
  • wypowiedzenia umowy przez jedną ze stron:
  1. najemca i wynajmujący może wypowiedzieć najem lokalu najpóźniej na trzy miesiące naprzód końca miesiąca kalendarzowego, jeżeli czas trwania najmu lokalu nie był wcześniej oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie (art. 688 KC);
  2. wypowiedzenie przez najemcę: najemca ma możliwość wypowiedzenia najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli rzecz będąca przedmiotem najmu ma wady, które w sposób jednoznaczny zagrażają zdrowiu najemcy, niezależnie od tego czy najemca wiedział o tych wadach w chwili zawarcia umowy czy też nie posiadał takich informacji (art. 682 KC);
  3. wypowiedzenie przez wynajmującego: wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli najemca lokalu wykracza w sposób rażący lub uporczywie przeciwko obowiązującemu porządkowi lub czyni korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym (art. 685 KC)

Wynajmujący może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności; powinien jednak uprzedzić najemcę na piśmie i udzielić mu dodatkowego wyznaczonego terminu do zapłaty zaległego czynszu (art. 687 KC). Należy pamiętać, że przepis art. 687 KC nie dotyczy lokali objętych regulacją ustawy o ochronie praw lokatorów.

Polecamy: Na czym polega umowa najmu lokalu użytkowego?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »