REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest kara umowna? - WZÓR

Gabriela Polkowska
kara umowna
kara umowna

REKLAMA

REKLAMA

Kara umowna jest środkiem zabezpieczenia wykonania umowy. W odróżnieniu od odszkodowania pełni jednak funkcję kompensacyjną tylko wobec szkód poniesionych z tytułu zobowiązania niepieniężnego. O tym czemu służy kara umowna, jakie są jej rodzaje, kiedy powstaje obowiązek jej zapłaty, a także w jaki sposób ustala się jej wysokość dowiesz się w poniższym artykule.

Czym jest kara umowna?

Pojęcie kary umownej, należącej do kategorii dodatkowych zastrzeżeń umownych, zostało uregulowane w art. 483 § 1 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym w umowie można zastrzec klauzulę stanowiącą, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego (np. zobowiązania do dostarczenia towaru albo zobowiązania do wykonania usługi) nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Dotyczy to między innymi sytuacji, gdy strona zobowiązana wykona zobowiązanie ze zwłoką. Kara umowna może zostać zawarta również we wzorcu umowy oraz w umowie przedwstępnej. O ile kara umowna powstaje więc w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego, to wyrażona może zostać jednak jedynie w pieniądzu.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Czemu służy kara umowna?

Kara umowna pełni przede wszystkim funkcję kompensacyjną, będąc swego rodzaju surogatem odszkodowania. Ma ona na celu zabezpieczenie wierzyciela przed szkodą wynikła z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Pełni ona także funkcję prewencyjną, gdyż pomyślana została jako zabezpieczenie realnego wykonania zobowiązania. Ma przy tym motywować dłużnika do wywiązania się z zawartej umowy i stanowić gwarancję jej trwałości. Kara umowna posiada także charakter represyjny, zamieniając się w sankcję cywilnoprawną w przypadku, gdy dochodzi do niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika.

Zobacz: Zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy – kary umowne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaje kar umownych

Istnieją cztery następujące rodzaje kar umownych:

  • Kara umowna wyłączna - polega na tym, że w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania wierzyciel nie może domagać się od dłużnika zapłaty sumy wyższej niż wynosi przewidziana w umowie wysokość kary umownej.
  • Kara umowna alternatywna – polega na tym, że wierzyciel może domagać się albo zapłaty z tytułu kary umownej, albo z tytułu odszkodowania.
  • Kara umowna zaliczalna – polega na tym, że wierzyciel może domagać się zapłaty kary umownej oraz odszkodowania uzupełniającego do wysokości poniesionej w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania szkody.
  • Kara umowna kumulatywna – polega na tym, że wierzyciel może ubiegać się jednocześnie o zapłatę z tytułu kary umownej oraz z tytułu odszkodowania.

Zobacz: Kiedy można wpisać w koszty kary umowne, odszkodowania i odsetki?

Kiedy powstaje obowiązek zapłaty kary umownej?

Obowiązek zapłaty kary umownej powstaje w sytuacji, gdy dłużnik w sposób zawiniony nie wykonana lub nienależycie wykona zobowiązanie niezależnie od tego czy po stronie wierzyciela powstała przez to szkoda, czy też nie. Obowiązek ten nie powstanie w sytuacji, gdy do szkody po stronie wierzyciela dojdzie na skutek wydarzeń losowych, niezależnych od dłużnika (chyba, że umowa przewiduje w tym zakresie co innego). Ponadto należy zwrócić uwagę na art. 483. § 2. k.c., zgodnie z którym dłużnik nie może bez zgody wierzyciela zwolnić się z zobowiązania przez zapłatę kary umownej.

Sposoby ustalania wysokości kary umownej

Istnieją dwa sposoby ustalania kary umownej:

  • Ustalenie wysokości kary umownej poprzez wskazanie określonej kwoty pieniężnej.
  • Ustalenie wysokości kary umownej w procentowym stosunku do wartości przedmiotu świadczenia głównego.

Co do zasady kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody, chyba, że strony co innego postanowiły w tym zakresie w umowie (art. 484. § 1. k.c.).

Zobacz: Czy kara umowna może zmniejszyć podatek?

Zmniejszenie kary umownej

Zgodnie z art. 484. § 2. k.c. dłużnik może dochodzić zmniejszenia kary umownej w dwóch wypadkach:

  • W wypadku, gdy dłużnik w znacznej części wykonał zobowiązanie.
  • W wypadku, gdy kara umowna jest rażąco wygórowana.

Obowiązek udowodnienia zaistnienia którejś z tych dwóch (rozłącznych) przesłanek spoczywa na dłużniku. Należy również podkreślić, że zapłata z tytułu kary umownej przysługuje wierzycielowi bez względu na wysokość poniesionej szkody. Kara umowna będzie przysługiwała wierzycielowi także w przypadku, gdy nie poniósł on szkody z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Brak szkody po stronie wierzyciela może jednak zostać uznany za przesłankę zmniejszenia wysokości kary umownej.

Zobacz: Zawieszenie działalności – poradnik krok po kroku

Co powinna zawierać klauzula dotycząca kary umownej?

Klauzula dotycząca kary umownej musi zawierać następujące elementy:

  • Opis okoliczności w jakich dłużnik będzie zmuszony uiścić opłatę z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania (np. zwłoka w wykonaniu zobowiązania)
  • Ustalenie wysokości kary umownej

Może ona zawierać także inne zapisy, np. stanowiące o tym, że w przypadku, gdy kara umowna w ustalonej wysokości nie pokryje w pełni kwoty na jaką opiewa poniesiona przez wierzyciela szkoda, możliwe będzie ubieganie się przez wierzyciela o odszkodowanie w wysokości przenoszącej kwotę z tytułu kary umownej.

WZÓR KARY UMOWNEJ

Kary umowne

W sytuacji niedotrzymania określonego terminu dostawy przedmiotu umowy Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 1% wartości przedmiotu Umowy za każdy dzień zwłoki.

Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną w wysokości 30% wartości umowy, jeśli odstąpi on od realizacji niniejszej umowy.

Zamawiający ma prawo dochodzić odszkodowania przenoszącego karę umowną w przypadku, gdy ustalona wysokość kary umownej nie pokryje w pełni poniesionej przez niego szkody.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA