REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki odstąpienia od umowy o dzieło?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
umowa Fot. Fotolia
umowa Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o dzieło jest umową zawartą między przyjmującym zamówienie, a zamawiającym. Dotyczy stworzenia rzeczy lub wykonania czynności wedle indywidualnych wskazówek zamawiającego, z efektem dostosowanym do jego osobistych potrzeb. Jeśli jednak któraś ze stron zechce odstąpić od umowy, jakie są tego skutki?

Odstąpienie od umowy może być co do zasady umowne lub ustawowe. Jeśli strony decydują się w umowie o dzieło zastrzec szczególne warunki odstąpienia od umowy, wówczas zgodnie z zasadą swobody umów prawa cywilnego nie są związane ustawowymi sposobami na odstąpienie od umowy. W braku takiej klauzuli należy posługiwać się Kodeksem cywilnym.

REKLAMA

Podstawową cechą odstąpienia od umowy jest fakt, że uważa się ją za niebyłą, niezawartą.

Nietypowa umowa wzajemna

Konsekwencją takiego podejścia jest konieczność zwrotu świadczeń kontrahentów. W przypadku umowy o dzieło mamy do czynienia z umową wzajemną, stąd obie strony powinny zwrócić swoje świadczenia. W praktyce jednak okazuje się, że zamawiający ma obowiązek zapłaty wynagrodzenia za wykonane dzieło dopiero z chwilą jego ostatecznego oddania, stąd odstępując wcześniej od umowy nie może domagać się zwrotu czegoś, co jeszcze nie zostało zapłacone. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja przyjmującego zamówienie, który prawdopodobnie zdążył już wykonać dzieło w jakimś fragmencie, a więc zainwestował swój czas i materiały.

Komu opłaca się umowa o dzieło?

Umowa o dzieło a nadgodziny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odstąpienie zamawiającego

REKLAMA

Wychodząc naprzeciw temu problemowi Kodeks cywilny stanowi, że dopóki dzieło nie zostanie ukończone, zamawiający może w każdej chwili odstąpić od umowy o dzieło, jednak wraz z odstąpieniem musi przyjmującemu zamówienie wypłacić należne mu wynagrodzenie. Suma zapłaty może być pomniejszona o to, co przyjmujący „zaoszczędził” poprzez niedokończenie dzieła, co z kolei jest wyrazem ochrony zamawiającego dzieło.

Zamawiający może także odstąpić od umowy, jeśli dzieło ma wady, które usunąć się nie dadzą i jednocześnie są istotne, lub przyjmujący zamówienie twierdzi, że nie zdąży ich usunąć w terminie wyznaczonym przez zamawiającego. Uprawnienie odstąpienia przysługuje zamawiającemu także w sytuacji, gdy przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem prac nad dziełem lub można przewidzieć, że z pewnością nie zdąży ukończyć rzeczy przed upływem uzgodnionego terminu. W obu powyższych przypadkach przyjmującemu zamówienie nie należy się zapłata, a jeśli już ją otrzymał ma obowiązek dokonania zwrotu. Ponadto, popadnięcie w zwłokę, jako zawinioną formę opóźnienia, może rodzić dodatkowe roszczenie odszkodowawcze po stronie zamawiającego dzieło. Jeśli w umowie o dzieło zamieszczono karę umowną, przyjmujący zamówienie będzie musiał ją zapłacić. Skorzystanie z instytucji kary umownej wyklucza jednak dalsze roszczenia odszkodowawcze po stronie zamawiającego.

Odstąpienie przyjmującego zamówienie

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

O ile zamawiający nie musi wykazywać żadnych powodów do skutecznego odstąpienia od umowy o dzieło, tak przyjmujący zamówienie może odstąpić tylko w sytuacji, gdy potrzebuje konsultacji co do kształtu dzieła z zamawiającym, a ten odmawia kontaktu. Wówczas przyjmujący zamówienie powinien wyznaczyć zamawiającemu dodatkowy termin na porozumienie się z zagrożeniem, że po jego bezskutecznym upływie odstąpi od umowy. Mimo, że odstąpienie wiąże się tutaj z decyzją przyjmującego zamówienie, Sąd Najwyższy dopatrując się winy zamawiającego (w orzeczeniu o sygn. II CKN 426/98) nakazał zapłaty wynagrodzenia, pomniejszonego o to, co przyjmujący „zaoszczędził” poprzez niedokończenie dzieła, czyli odstąpienie odbyło się na tych samych warunkach, co odstąpienie zamawiającego.

Lepsze odstąpienie umowne

Kodeks cywilny posługuje się w dużej mierze ogólnikami. By mieć jasność w jakich sytuacjach można spodziewać się odstąpienia od umowy, warto w umowie określić dokładne terminy, formy kontaktu między kontrahentami oraz szczegółowe cechy dzieła. Dobrze jest także pamiętać o klauzuli z karą umowną, która znacznie przyspieszy rozliczenia między kontrahentami w razie zawinienia którejś ze stron.

Dlaczego zastrzeganie kary umownej się opłaca?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA